Pénzcentrum • 2011. április 21. 18:42
Bővítené a kormány azoknak az indokoknak a körét, amelyekre hivatkozva ki lehetne rúgni a munkavállalókat. Felülvizsgálnák a bérpótlék, a végkielégítés, illetve a felmondási idő csökkentésének a lehetőségét is.
A kormány célja, hogy a mikro- és kisvállalkozások a lehető legkönnyebb módon vehessék fel, és bocsáthassák el a munkavállalókat. A felmondási indokok alátámasztása a vállalkozásoktól komoly és mindkét félre nézve méltánytalan erőfeszítéseket igényel, amelynek társadalmi hasznossága kétséges - áll a Széll Kálmán Terv Bürokrácia-csökkentő programjában. A jövőben nem kellene a munkáltatóknak negatív értékítéletet tartalmazó nyilatkozatot kiállítaniuk a munkavállalóról és a saját vállalkozásuk gazdasági eredménytelenségéről sem ahhoz, hogy el tudják bocsátani a dolgozóikat - olvasható ki a dokumentumból. Egyelőre ugyanilyen ködös elképzelés az is, hogy a munkáltatókat ésszerűtlen esetekben mentesítenék a kárfelelősség vállalása alól.
A munkáltatók irritációját csökkentő lépésnek állítja be a kormány, hogy a munkaidőkeretről is szabadabban lehetne a jövőben rendelkezni. A munkaidő-beosztás szabályai jelenleg igen bonyolultak, főként egy hektikus munkavégzést igénylő kisvállalkozásnál. A foglalkoztatást jelentősen javítaná, ha a mikro- és kisvállalkozásoknál a munkavállalót csak a heti 48/60 órás, napi 12 órás munkaidőkeret kötné, amelynek felhasználásáról a két fél szabadon egyezne meg éves munkaidő keretet figyelembe véve. Az intézkedés feleslegessé teszi a rendkívüli munkavégzés elrendelését, és rugalmassá teszi a pihenőidő kiadását, csökkentve az adminisztrációs kötelezettség irritációs hatását.
Felülvizsgálná a kormány az éjszakai és hétvégi bérpótlékot, a végkielégítések és a felmondási idő csökkentésének lehetőségeit is. A folyamatos üzemű vállalkozásoknál az 5,5 munkanapos munkahét bevezetését is lehetővé tennék.
Számos munkakör esetében eltörölné a kormány a felesleges képesítési követelményeket, amitől 100 ezer új munkahely létrejöttét várja. Az intézkedés lehetőséget biztosít a szakképzetlen munkavállalóknak. A vállalkozók olcsóbban tudnák betölteni a munkakört, mert a garantált bérminimumot csak a szakképzettséggel rendelkezőknek kell megfizetni.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A szükséges jogszabály-módosításokat június 30-ig készíti el a kormány.