Pénzcentrum • 2011. április 4. 10:32
A vállalatok nagy része szenved a béremelés miatt, s így is legfeljebb a nettó kereseteket tudja szinten tartani. A dolgozók nagy részének kevesebbet ér a fizetése idén, mint tavaly.
A Vasas Szakszervezeti Szövetség 250 munkahelyi érdekképviseletéből 88-nak sikerült eddig megállapodást kötnie a munkáltatókkal, jellemzően 3-6 százalékos fizetésemelésről − mondta el a Napi Gazdaság érdeklődésére Balogh Lívia, a szakszervezet alelnöke. Vagy fix összegű keresetkiegészítést, vagy a 300 ezer forint alatti bérek nagyobb mértékű emelését sikerült kiharcolniuk. Ez is csak a tavalyi nettó fizetések szinten tartásához elég. A jelentősebb emeléseket a járműgyártásban és az elektronikai ágazatban érték el.
Az Autonóm Szakszervezetek Szövetségéhez tartozó érdekképviseleteknél többnyire csak a 300 ezer forint alatti keresetűek nettó bérének a szinten tartásáról szóló egyezségek születtek, az emelések 0−11 százalékos sávban szóródnak - számolt be Borsik János elnök. A BKV-nál 5,5 százalékkal növelik a 250 ezer alatt keresők bérét, 300 ezerig pedig minimum 3,5 százalékos, az szja-változás függvényében meghatározott béremelésről állapodtak meg a felek, míg 300 ezer fölött nincs idén emelés.
A MÁV-csoportnál csak a 300 ezer forint alatti kereseteket növelik, s azokat is csak 3,5 százalékkal. Több Volán-társaságnál még egyáltalán nem sikerült megállapodni a béremelésről.
A Molnál minden dolgozó fizetése 4 százalékkal emelkedik, ott azonban jóval a másutt megszokott 200-300 ezer forintos éves cafeteriakeret fölött vannak a béren kívüli juttatások. A vegyiparban az ágazati megállapodás 4−6 százalékos emelésről szól, de akad gumigyár, ahol 11 százalékot ajánlott a munkaadó.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 307 398 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 094 forintos törlesztővel az Erste Bank nyújtja (THM 10,83%), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 70 482 forintos törlesztőt (THM 10,61%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Az építőiparban többnyire elmarad az emelés, a cafeteria adóját pedig a dolgozók fizetik. A ruhaiparban többnyire csak a minimálbért növelték, másra nem volt pénz. Az élelmiszeriparban alágazatonként változó az emelések szintje, 0−7 százalék között szóródik.