Így fognak százezreket keresni a magyar tanárok

Pénzcentrum2011. február 21. 05:22

Az Oktatásért Felelős Államtitkárság a napokban közzétette a pedagógusok életpálya-modelljéről szóló törvény koncepcióját: a bevezetés már jövőre elkezdődhet, az összes pedagógusnak 2018-ra kellene átlépnie az új rendszerbe. A Pénzcentrum.hu most megmutatja a várható változásokat. 

A jogszabályokban szereplő ütemezés szerint március 9-én kerülhet kormány elé az új közoktatási törvény és a pedagógus-életpályamodell koncepciója. Az életpályamodell bevezetése a tervezet szerint 2012-ben kezdődne, első ízben 2012. szeptember 1-jével lehet majd az új bértábla szerinti bérezésre áttérni. Elsődlegesen több mint 170.000 pedagógust érintenek a változások. Az összes pedagógus átlépése az új rendszerbe a 2017/2018-as tanév végéig kell, hogy megtörténjen a koncepció szerint.

Ahogy a javaslat fogalmaz, a magyar oktatási rendszer eredményessége szempontjából kulcsfontosságú, hogy a pedagógushivatást a legrátermettebb, legtehetségesebb emberek válasszák, a már gyakorló eredményes pedagógusok pedig pályán maradjanak. Ehhez szükséges az immár hosszú évek óta tervezett pedagógus életpálya-modell bevezetése.

A kormányzati szándék szerint az életpálya-modell a pálya egészére ösztönzően hat majd; szavatolja a pedagógusi munka magas minőségét, a foglalkoztatási biztonságot, a megfelelő életszínvonalat, a szakmai fejlődést, lehetőséget teremt továbbá az alkalmatlanok kiszűrésére is.

Szakaszok, fokozatok

A legfontosabb változás, hogy a javaslat a pedagógus életpályát egy kétéves gyakornoki időszakra, és három - kivételes esetben négy - további szakaszra ("fokozatra") bontja: pedagógus I., pedagógus II., pedagógus III. (mesterpedagógusi), és kutató tanár fokozatból.

Pedagógus I. fokozatba az léphet, aki megfelelt a gyakornokság lezárását jelentő "minősítő vizsgán", míg a pedagógus II. fokozathoz "minősítés" szükséges. A pedagógus III. (mesterpedagógusi) fokozat elérésének feltétele a pedagógus szakvizsga megszerzése, 14 éves pedagógusi munkaviszony, valamint a második minősítés megszerzése, míg kutató tanár az lehet, aki tudományos fokozattal, legalább 14 éves pedagógiai gyakorlattal rendelkezik, publikál vagy tanterv- illetve tankönyvfejlesztő munkában vesz részt és megszerezte a második minősítést.

A különböző fokozatokhoz eltérő illetmények tartoznak, ugyanakkor megmarad a háromévenkénti béremelési automatizmus is. Az új pedagógus előmeneteli rendszer új pedagógus bértáblát jelent, amely már nemcsak a megszerzett képesítéseket és a pályán töltött éveket veszi figyelembe, hanem a minősítés eredményét is. A nem állami, nem önkormányzati fenntartású intézmények pedagógusaira ugyanezek az elvek érvényesek.

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Az új rendszerben jelentős alapilletmény-növekedést az a pedagógus ér el, aki megszerezte a pedagógus II. illetve a pedagógus III. fokozatba kerüléshez szükséges minősítést. Az egyes fokozatok a munkaviszony időtartamának növekedésével további fizetési kategóriákra tagolódnak.

A pedagógus csak meghatározott fokozat elérése esetén láthat el bizonyos szakmai pedagógiai feladatokat, például lehet osztályfőnök, munkaközösség-vezető, vizsgáztató tanár, vizsgaelnök, intézményvezető, mentor, szakértő, szaktanácsadó, és a kötelező óraszámok tekintetében is eltérés van az egyes fokozatok között.

A pedagógus I. és a pedagógus II. fokozatba történő továbblépés kötelező, a pedagógus III. (mesterpedagógusi) szint elérése azonban már nem. Aki tehát elérte a pedagógus II. fokozatot, nem kényszerül újabb minősítésre, csak a hétévenkénti továbbképzési kötelezettsége marad meg. Fizetése a bértábla szerint háromévenként emelkedik.  A minősítést követően a pedagógus a következő fokozat első fizetési kategóriájába kerül, függetlenül attól, hogy hány év után szerezte meg a minősítést.

A pedagógusok életpálya-modelljéről szóló törvénykoncepciót IDE KATTINTVA olvashatod. 

 

Címkék:
pedagógus bértábla, pedagógus életpálya modell,