Pénzcentrum • 2011. február 2. 14:32
Az inflációt jelentősen meghaladó mértékben növelték a magánnyugdíjpénztárak hozamaikat a tavalyi évben. A magánnyugdíjpénztárak száz százalékát tömörítő Stabilitás Pénztárszövetség IV. negyedéves gyorsjelentése szerint 2009. december 31. és 2010. december 31. között a Klasszikus portfóliók 5,95%-os, a Kiegyensúlyozott portfóliók 8,62%-os, a Növekedési portfóliók 10,96%-os vagyonnal súlyozott átlaghozamot értek el. A szövetség előzetes számításokon alapuló becslései azt mutatják, hogy a 3,1 millió tagból mintegy 2,3-2,5 millióan számíthatnak pozitív reálhozamra.
A Stabilitás Pénztárszövetség egyértelműen sikernek tekinti, hogy a rendszer megszüntetését célzó diszkriminatív jogszabályok, a szándékos adminisztratív akadályoztatás és a pénztárakkal szembeni negatív kormányzati kampány ellenére több mint százezer ember szavazott bizalmat 2011. január 31-ig a magánnyugdíjpénztári rendszernek. Bába Julianna, a szövetség elnöke kijelentette: "a jövőben is igyekszünk ezt a bizalmat a 2010. évihez hasonló kiemelkedő hozamokkal és hosszú távon stabil működéssel meghálálni".
A Stabilitás Pénztárszövetséghez tartozó 18 magánnyugdíjpénztár fedezeti tartalékának összesített értéke az előző évi 2379,4 milliárd forintról 3036,1 milliárd forintra növekedett, amely 25,6%-os változásnak felel meg. A pénztárak által kezelt portfóliókban továbbra is a hazai eszközök vannak túlsúlyban, így a változatlanul magas hazai állampapír-állomány árfolyamhatása meghatározó volt a teljesítmények alakulásában.
A 2010. évben a magánnyugdíjpénztári választható portfóliókat kiegyensúlyozott, a piaci teljesítményeket meghaladó hozamok jellemezték. A Klasszikus portfóliók 5,95%-os, a Kiegyensúlyozott portfóliók 8,62%-os, a Növekedési portfóliók 10,96%-os vagyonnal súlyozott átlaghozamot ért el a 2010. évben. Az összesen 51 magánnyugdíjpénztári portfólió teljesítményei között továbbra is nagy a szórás, ami az eltérő befektetési politikákra és a portfólió-kezelők stratégiái közötti eltérésekre vezethető vissza.
Összességében a magánnyugdíjpénztári választható portfóliók hozamai jelentősen felülteljesítették a hazai állampapír és részvénypiac teljesítményét, illetve haladták meg az infláció értékét, jelentős reálhozamot biztosítva a pénztártagoknak. A nagyobb kockázatvállalás mellett a Kiegyensúlyozott és Növekedési portfóliók hozamai az állampapír indexek hozamait jelentősen meghaladták, és kiemelkedő reálhozamot biztosítottak a pénztártagoknak. A 2010. december 31-én aktuális - a Központi Statisztikai Hivatal által közzétett - 4,7%-os inflációval összevetve ez azt jelenti, hogy a pénztári portfóliótól függően 1,25-6,26% közötti pozitív reálhozamot értek el a tavalyi évben.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
A Stabilitás Pénztárszövetség előzetes számításai alapján a magánnyugdíjpénztári portfóliók működésük időintervallumában a lehetséges időperiódusokban pozitív reálhozamot értek el. Az előzetes számításokon alapuló becslések azt mutatják, hogy a 3,1 millió tagból mintegy 2,3-2,5 millióan számíthatnak kisebb-nagyobb mértékű pozitív reálhozamra. Ennek pontos mértékét az egyéni számla határozza meg. Negatív reálhozamra főként azoknak kell felkészülniük, akik a gazdasági válságot megelőző időszakban (2006 és 2008 között) váltak pénztártaggá, náluk ugyanis még nem tudták a pénztárak maradéktalanul ledolgozni a pénzügyi válság miatt elszenvedett veszteséget.
Bába Julianna közölte: a Stabilitás Pénztárszövetség továbbra is úgy gondolja, hogy az elfogadott törvények sértik az Alkotmánynak a jogbiztonságra, a hátrányos megkülönböztetés tilalmára, a szociális biztonságra, a tulajdon védelmére, továbbá az emberi méltóságra vonatkozó bekezdéseit. A pénztártagok egy része akarata ellenére, cselekvési autonómiáját feladva volt kénytelen visszalépni a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe. Ezt a kitöltött jogfenntartó nyilatkozatok rendkívül nagy száma is bizonyítja. Az elnök bízik az Alkotmánybíróság józan ítélőképességben, hiszen egyértelműen van olyan jogi alap, ami alapján a taláros testület részben vagy egészben hatályon kívül tudja helyezni a vonatkozó törvényeket.