Pénzcentrum • 2011. január 30. 17:05
Azt már tudjuk, hogy aki lemond a magánnyugdíjpénztári tagságáról és visszalép a tisztán állami nyugdíjrendszerbe, annak nincs semmi teendője, a pénztár március elsejével a jogszabályoknak megfelelően automatikusan visszalépteti. A tagok többsége még mindig nem tudja, hogy mennyi reálhozamot ért el a pénztári megtakarítása, ráadásul a többféleképpen is felhasználható összeg kiszámítását tovább nehezíti, ha a tag az évek során - esetleg többször is - magánnyugdíjpénztárt váltott.
A visszalépő tag az Állami Adósságkezelő Alap javára lemond a magánnyugdíjpénztárban eddig felhalmozott vagyonának jelentős részéről. A jövőben az államtól kap majd nyugdíjat az eddigi magánnyugdíjpénztári időszakára is a nyugdíjba vonulásakor aktuális szabályozás szerint. Az infláció feletti reálhozamhoz és a tagdíj-kiegészítésként befizetett összeghez a visszalépést követően adómentesen hozzáférhet.
De mekkora ez az összeg?
Az online hozzáféréssel rendelkező tagok egyes magánnyugdíjpénztáraknál már több mint egy hete megtekinthetik a saját megtakarításuk reálhozamát. Abban az esetben viszont nem működik ez a szolgáltatás, ha a tag az évek során magánnyugdíjpénztárt váltott és az előző pénztár nem küldi meg a szükséges adatokat. Különösen akkor válik bonyolulttá a számítás, ha a pénztártag több alkalommal is élt a váltás törvény adta lehetőségével.
Az egyik magánnyugdíjpénztár honlapján az alábbi szöveggel találkozhatnak a reálhozam felől érdeklődő tagok:
"Szíves elnézését kérjük, de az Ön reálhozam-adatát, csak akkor tudjuk majd megjeleníteni, ha az jelenlegi tagságát megelőző pénztárától megkapjuk az ehhez szükséges adatokat. Nyilvántartásunkat naponta frissítjük. Kérjük, hogy látogasson vissza később!
Tájékoztatjuk, hogy a társadalombiztosításba való visszalépéssel ténylegesen esedékessé váló reálhozam összege később, az elszámolás fordulónapjának ismeretében kerül kiszámításra az 1997. évi LXXXII. Tv.3. mellékletében meghatározott eljárás szerint."
Mikor és hogyan juthatsz a pénzedhez?
Ennek megfelelően nem is lehet csoda, hogy a péntek délutáni adatok szerint már a nyilatkozatot kitöltők száma 67 500-ra nőtt. Csütörtök délelőtt még azt írtuk az ONYF adatai alapján, hogy 53 900-an döntöttek a maradás mellett. A közel 14 ezer fős eltérés önmagában is lenyűgöző, főleg ha hozzávesszük, hogy korábban négy nap alatt gyűlt össze annyi, mint ami most másfél nap alatt.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Nem volt sok tapasztalatunk ilyen téren, csak annyit sejthettünk, hogy a 2009 végi visszalépés megnyitáshoz hasonlóan a tagok a határidő végére fogják halasztani a döntést. Ez a sejtésünk be is igazolódott, a csütörtöki és a pénteki nap elképesztően erős volt, a hétfői pedig minden bizonnyal újabb nyilatkozat-kitöltési rekordot fog hozni.
A hozamból az inflációt meghaladó rész, vagyis a reálhozam, valamint a tagdíj-kiegészítés összegéből adódó felvehető rész az állami rendszerbe történő visszalépés esetén háromféle módon vehető igénybe:
- a tag egy összegben adómentesen felveheti a pénztártól,
- átutaltathatja az önkénes kölcsönös nyugdíjpénztári számlájára. Az átutalt összeg teljes adómentességet élvez, továbbá a pénztártag a jövő évi bevallásában az átutalt összeg 20%-át, de maximum 300 ezer forintot a visszaigényelhet a személyi jövedelemadójából az önkéntes nyugdíjpénztárába (a visszaigényléshez az önkéntes nyugdíjpénztár ad adóigazolást 2012. február 15-ig, a visszaigénylésnél az szja-törvény 44/A-44/C paragrafusai a mérvadóak),
- kéri a TB-ben létrejövő egyéni számláján annak jóváírását.
A második felhasználási mód egyrészt kedvező alkalmat kínál a megtépázott pénztáraknak az önkéntes tagok toborzására, másrészt az adókedvezmény miatt az ügyfelek is fontolóra vehetik a tagság létesítését. A tagok meggyőzését nehezíti, hogy a történtek után sokan attól tartanak, hogy az állam az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarításokra is ráteheti a kezét.
Szavazz Te is!
A kapcsolódó cikkek között további fontos információkat találsz nyugdíj témában!