Nyugdíjmatek: Orbánék vajon számoltak ezzel?

Pénzcentrum2011. január 27. 10:32

A statisztikák egyértelműen azt mutatják, hogy elképesztően felpörgött a maradási nyilatkozatot kitöltők tábora az utóbbi napokban. A friss adatok szerint már 47 ezren vannak a nyilatkozók, és ha minden így marad, akkor elérheti a 70 ezret a maradást kitöltő pénztártagok száma. Ha feltételezzük, hogy a magánnyugdíjpénztárakban maradók körében az egy tagra jutó vagyon legalább ötszöröse az átlagnak, akkor az állam által kalkulált közel 3000 milliárd forintos vagyon nyolcada a pénztáraknál maradhat.

A hárommillió pénztártagnak néhány napja van csak hátra, hogy nyilatkozzon a pénztártagságának a fenntartásáról. Korántsem vagyunk könnyű helyzetben, hiszen maguk a pénztárak sem tudnak most pontos adatokat mondani, hiszen ők még nem kapták meg az ONYF-től az adatokat, a pénztártagok pedig csak ajánlottan küldhetik el a maradásról szóló nyilatkozat másolatát a pénztárnak.


Szakértők szerint a magánnyugdíjpénztárban maradók körében az ötmillió forint a bűvös szám, vagyis ezen összeghatár felett érdemes egyáltalán elgondolkodni a maradásról. Ha a maradók száma eléri a 70 ezret, és az ő eddigi befizetéseinek nem is a minimumát, hanem az átlagát vesszük 5 millió forintnak, akkor a tagok alig több mint 2%-ánál marad 350 milliárd forint, vagyis az eddig kezelt vagyon nyolcada. Egy ekkora összeg költségvetési szempontból is jelentős tételnek nevezhető, nagy kérdés, hogy mi történik vele, ha a kormányzati oldalon elkezd valakinek "hiányozni".

12 pénztár megszűnhet a kétezer tagos szabály miatt

Nem könnyű becslést adni arról, hogy melyik pénztárak maradhatnak fent, viszont egy egyszerű feltételezéssel ezt mégiscsak előre jelezhetjük. Ha feltételezzük, hogy összességében 70 ezren lépnek vissza és minden pénztárban arányait tekintve ugyanannyian lépnek vissza, akkor megállapítható, hogy hány pénztár tudja meghaladni a törvényes 2000 fős határt.

Látható, hogy a törvényi feltételeknek a becsléseink szerint első körben a hat legnagyobb pénztár tud majd csak eleget tenni. A feltételeink szerint a tagok 2,3%-a fog a pénztárban maradni, míg 97,7% vissza fog lépni az állami pillérbe. A piacon jelenleg 18 pénztár van, a táblázatban szereplő Prémium beolvadt az AXA-ba, tehát a változtatások következtében erőteljes konszolidáció indul meg.


A helyzet azonban ennél bonyolultabb, hiszen azok a pénztárak, akik nem érték el a 2000 főt, igaz hogy a működésük felfüggesztésére kényszerülnek, azonban a PSZÁF fél év után adja fel az utolsó kenetet a pénztárnak. A megszűnésig tehát sok idő van, a közepes és kisebb pénztárak éppen ezért már most elkezdtek mozgolódni, és próbálnak embereket szerezni.

Piaci információink szerint vannak olyan, a táblázat hátsó részén található pénztárak, akik már most megadták magukat, és a határidő letelte után biztosan megszűnnek. A helyzet viszont ezt követően arról fog szólni, hogy magát a pénztárat hogyan lehet fenntartani. Azt tudjuk, hogy optimálisan 15 ezer tag felett működhet egy pénztár, viszont ezt a szintet kevesen üthetik csak meg.

Drasztikus költségcsökkentés

A működési és likviditási költségek az ötödükre esnek vissza, míg a vagyonkezelési költségek a negyedükre. Ha egy cég esetébe képzelnénk magunkat, ez egy olyan helyzet, hogy egyik napról a másikra elveszítjük az ügyfeleink döntő többségét, a megmaradó ügyfelektől pedig jóval kisebb pénzt lehet kérni.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Üzleti szempontból tehát kijelenthető, hogy veszteséges lesz tartósan ilyen környezet mellett a pénztárak fenntartása. Azt lehet hallani a piacról, hogy presztízs okokból a megmaradó pénztárak fenn akarják majd tartani a működést, ehhez viszont megtakarítások hiányában külső segítségre van szükség. A költségek nagyobb része ugyanis fix, nem lehet egyszerűen lineárisan csökkenteni annak megfelelően, hogy sokan elmennek a pénztártól.

Önkéntes nyugdíjpénztárak

Ha egy pillérrel arrébb tekintünk, akkor az önkéntes pénztáraknál 1,4 millió főt látunk, ilyen helyzetben szerintem a kitörési pont itt lehetne. Kommunikációs szempontból nagyon sok ügyfelet lehet megnyerni a kormány akciójának köszönhetően, ha nem is azonnal, de a tagok egy része vélhetően vissza fog térni a szektorba, csak éppen az önkéntes oldalon.

Kivonul az OTP?

Érdekesség, hogy a piacon jelenleg az a pletyka terjeng, a nagyobb pénztárak közül az OTP meg fogja adni magát és nem fogja vállalni a működés fenntartását a magánpénztári ágazatban. Megkeresésünkre az OTP azt a hivatalos állásfoglalást tette, hogy "A magánnyugdíjpénztári törvény 2000 főben határozza meg a minimum taglétszámot. Az OTP Magánnyugdíjpénztár reméli, hogy eléri a törvény által előírt taglétszámot, és így fenn tudja tartani eddigi szolgáltatásait".

 

Címkék:
magánnyugdíjpénztár otp, prémium magánnyugdíjpénztár,