Pénzcentrum • 2011. január 22. 07:02
Bejelentési kötelezettségek Az ellátásban részesülő minden olyan tényt, illetve adatot köteles a nyugdíjfolyósító szerv felé 15 napon belül írásban bejelenteni, amely az ellátásra való jogosultságát vagy annak folyósítását érinti.
Ezek közé tartozik a külföldi tartózkodás, a szabadságvesztés (előzetes letartóztatás), a névváltozás és a keresőtevékenység folytatása. A jogosult elhalálozása esetén a bejelentési kötelezettség a nyugdíjassal közös háztartásban élt házastársat, gyermeket, unokát, szülőt, nagyszülőt, testvért (egymást követő sorrendben), ezek hiányában az örököst terheli.
Az ellátásban részesülő minden olyan tényt, illetve adatot köteles a nyugdíjfolyósító szerv felé 15 napon belül írásban bejelenteni, mely az ellátásra való jogosultságát vagy annak folyósítását érinti. Természetesen a gondnokság vagy gyámság alatt álló személyek adatváltozásait a gondnok, illetve a gyám köteles bejelenteni.
Külföldi tartózkodás bejelentése
A nyugdíj folyósításának nem akadálya sem átmeneti, sem a végleges szándékú külföldi tartózkodás.
Egyes nyugdíjszerű ellátásokra - rendszeres szociális és átmeneti járadék, bányász dolgozók egészségkárosodási járadéka, házastársi pótlék és házastársi jövedelempótlék, valamint rehabilitációs járadék - a jogosultsága viszont megszűnik, ha három hónapot meghaladóan egybefüggően külföldön tartózkodik.
A nemzeti helytállásért elnevezésű pótlékra, illetőleg az egyes, tartós időtartamú szabadságelvonást elszenvedettek részére járó juttatásra nem jogosult, akinek állandó tartózkodási helye nem Magyarországon van.
A külföldön tartózkodás időtartama alatt a nyugellátás:
- a jogosult - nyugdíjfolyósító szervvel szerződéses kapcsolatban álló - belföldi pénzforgalmi szolgáltatónál vezetett fizetési számlájára, vagy
- belföldi meghatalmazottja részére utalható,
- az ellátás külföldre történő átutalása kérhető valamely EGT államban a pénzforgalmi szolgáltatónál vezetett fizetési számlára,
- EGT-tagállamon kívüli utalás az ERSTE Bankon keresztül történhet.
Amennyiben a külföldi utazás várható időtartama meghaladja a 90 napot, a nyugellátásban részesülő köteles - az utazás előtt - a külföldi lakcíméről (tartózkodási helyéről) a nyugdíjfolyósító szervet tájékoztatni. E bejelentésében kell jeleznie az ellátás utalási módjára vonatkozó kérését is. (Számlára utalás esetén szükséges:
- belföldi pénzforgalmi szolgáltatónál vezetett számla esetén a 2x8, vagy 3x8 jegyű számlaszám,
- valamely EGT-tagállamban történő utalásnál a SWIFT vagy BIC kód és IBAN szám.
A meghatalmazott részére történő utalás kérésekor pedig a meghatalmazott nevét és címét kell írásban
közölni.)
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
A nyugdíjfolyósító szerv minden év márciusában a külföldön élő vagy tartózkodó személyre nézve adategyeztetést végez. Az ebből a célból a nyugdíjas részére kiküldött nyomtatványt pontosan kitöltve, aláírva, s a jogosult sajátkezű aláírását közjegyző vagy külföldi hatóság vagy a Magyar Köztársaság külképviseleti szerve által hitelesíttetve, egy hónapon belül kell visszaküldeni.
Amennyiben a nyugdíjas egészségi állapota vagy szociális helyzete miatt egészségügyi vagy szociális intézményben tartózkodik, illetve azoktól ellátásban részesül, az intézmény vagy azok orvosa, továbbá külföldi közigazgatási szerv, bíróság, pénzforgalmi szolgáltató, nyugdíjbiztosítási szerv (nyugdíjpénztár), hitelesítése is elfogadható.
A nyomtatvány innen letölthető!
Amennyiben a kiküldött adategyeztető lap az előírt határidőn belül nem érkezik vissza, illetve annak pontatlan kitöltése miatt a jogosultság fennállása nem állapítható meg, az ellátás folyósítása beszüntetésre kerül. A jogosultság későbbi igazolása esetén az ellátást legfeljebb öt évre visszamenőleg lehet kiutalni.
Szabadságvesztés (előzetes letartóztatás), névváltozás, elhalálozás bejelentése