Pénzcentrum • 2010. október 3. 07:02
A magánnyugdíjpénztárakat támadja a Népesedési Kerekasztal. A szervezet szerint a nyugdíjpénztárak kifejezetten a gyerekvállalás ellen ható tényezők, ezért fontos volna, hogy az egységes társadalombiztosítás álljon helyre. A Nagycsaládosok Országos Egyesülete azt javasolja, hogy az állampolgári jogon biztosított nyugdíj kezdő életkori határa 70 év legyen. A portfolio.hu elemzője szerint egy ilyen emelésnek nincsenek meg a feltételei Magyarországon.
A Népesedési Kerekasztal szerint a magánnyugdíjpénztárak bevezetése a gyerekvállalás ellen ható tényező, ezért fontos volna, hogy helyre álljon az egységes társadalombiztosítás Magyarországon - mondta Kopp Mária, a kerekasztal szervezője egy csütörtöki sajtótájékoztatón.
Kopp Mária szerint a társadalombiztosításnak komoly megelőző lépéseket kellene tennie a népesedési helyzet javítása érdekében, hiszen a nyugdíj- és az egészségügyi ellátás omlik össze, ha nem lesz az a generáció, aki a járulékokat fizetni tudja. A kerekasztal ezért egy javaslatcsomaggal állt elő.
Kopp Mária
Eszerint egyrészt azt szeretnék elérni, hogy a tb támogassa a meddőség megelőzést és az ezzel kapcsolatos kutatásokat. Mint mondta, a magyar párok 19,6 százaléka tekinthető meddőnek. A ma elérhető beavatkozások egészségbiztosítási támogatása igen korlátozott, sokkal több ilyen központ támogatására volna szükség, hiszen a kívánt, tervezett gyerekek közel ötödéről van szó. Szerintük a meddő házaspárok ellátásának színvonalát újabb, modern technológiával rendelkező, komplex szemléletű meddőségi központok Országos Egészségbiztosítási Pénztár finanszírozási körébe való bevonásával lehetne emelni.
A Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének vezetője felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarországon nagyon súlyos kor szerinti diszkrimináció érvényesül a nyugdíjazással, a 65 éves korhatárral kapcsolatban. A nyugdíjrendszer egyensúlya szempontjából kívánatos volna, hogy aki 65 éves kora után is munkaviszonyban szeretne maradni, az megtehesse.
A kerekasztal szerint a magánnyugdíjpénztárak bevezetése súlyos problémákat jelent, kifejezetten a gyerekvállalás ellen ható tényező, ezért fontos volna, hogy az egységes társadalombiztosítás álljon helyre. A társaság az önkéntes kölcsönös nyugdíjpénztárak elterjedését szorgalmazza.
Úgy látják, hogy míg az önkéntes kölcsönös pénztárak nem vesznek ki pénzt az egységes társadalombiztosítás rendszeréből, hanem az egyéni öngondoskodás alapját képezik, a magánnyugdíjpénztárak az egységes rendszerből viszik át a befizetéseket gyakran kockázatos pénzintézeti kezelésbe, miközben az államnak garanciát kell vállalnia a nyugdíjak kifizetéséért. Az egyéni számlákon nyilvántartott összegek tehát nem valóságos tőkefedezetet jelentenek, hanem állami adósságot.
Morvayné Bajai Zsuzsanna, a Nagycsaládosok Országos Egyesületének munkatársa szerint a tb arra lenne való, hogy "porlassza" kockázatainkat minden jövedelemhiányos időszakra vonatkozóan. Aktív életünk során megtermeljük mindazt, amit egész életünkben elfogyasztunk, csak ennek az eloszlása nem megfelelő manapság - mondta.
Szerinte a lehető legjobb beruházás a gyerek, mert kis tőkebefektetéssel igen jelentős későbbi bevételekre lehet szert tenni, illetve jelentős kiadásoktól lehet mentesülni. Ez a szemléletet azonban nem elterjedt, mert a politikai gondolkodás nagyon rövidtávú, mivel négyéves ciklusok váltják egymást.
Jó hír a nyugdíjasoknak! Vastagabb lesz a novemberi boríték - Kattints!
A NOE szerint elvárható, hogy az aki nem nevel fel maga után egy munkaképes felnőttet, oly módon fizesse a járulékait, hogy abból meg lehessen finanszírozni annak a helyette máshol nevelődő gyereknek a költségeit, aki majd később eltartja öreg korában.
Megjegyezte: a nyugdíjrendszer összeomlása azért várható, mert kevesen fizetnek járulékot és nem akkora jövedelem után, mint amennyi valójában van, illetőleg kevés gyerek születik. Nyilvánvaló, hogy a gyerekek születése, járulék- és adófizetővé való felnevelése feltétlenül érdeke a tb-nek és az államnak. Akkor lehet arra számítani, hogy mindenki maximális mértékben befizet a kötelező tb-be, nem hallgat el jövedelmet, ha egyértelműen hosszú távra kiszámítható, fix feltételeket garantál az állam - mondta.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
A népi kezdeményezést a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma indította. Javaslatuk így szól: "Alulírottak egyetértünk azzal, hogy a Magyar Köztársaság Országgyűlése tárgyalja újra a nyugdíjkorhatár 62 évről 65 évre történő emelését".
Emlékezetes, a parlament 2009 májusában az akkori kormány javaslatára döntött a nyugdíjkorhatár fokozatos, 62-ről 65 évre való felemeléséről.
Morvayné szerint segítené a gyermekek megszületé¬sét az is, ha azon munkáltatóknak, akik sokgyerekeseket alkalmaznak, az ilyen dolgozójuk után nem kellene járulékot fizetniük. A szervezet javaslatai közt szerepel az is, hogy amennyiben az állam költségvetésből, adókból, azaz állampolgári jogon biztosít nyugdíjat, akkor ennek kezdő életkori határa 70 év legyen.
A NOE szerint a magánnyugdíjpénztárak vagyonát át kellene tenni a nagy tb-be. Ellenzik, hogy az állami tb-t a magánnyugdíjpénztárak egyéni megtakarításkezelő modelljéhez hasonló rendszerré alakítsák át, kiiktatva abból a népesedés szempontjait. Hangsúlyozzák, hogy a tb-ben a legfontosabb a szolidaritás elvének érvényesítése. Szerintük elvszerű az lenne, ha a tb az egész emberi élet jövedelemhiányos időszakaira, életeseményeinek kockázatára járulékfedezetet biztosítana.
Jelen helyzetben nem állja meg a helyét az a kijelentés, miszerint összeomlás fenyegeti a nyugdíjrendszerünket, hiszen a statisztikák azt mutatják, hogy az elmúlt években lezajlott paraméteres reformokkal (korhatáremelés, nyugdíjemelés változtatás, 13. havi nyugdíj eltörlése, korhatár előtti nyugdíjazás szigorítása) még évtizedekig működőképes a rendszer, a hiány pedig az évszázad közepére is kontrollált szinten marad.
Az elmúlt hetekben-hónapokban többször is felvetődött pletyka szintjén a magánnyugdíjpénztárak államosítása, azonban ennek csak akkor szabadna felvetődnie, ha a szakadék szélén állna az ország. Nagy hiba lenne a mostani helyzetben visszalépni az 1997-ben megkezdett reformfolyamatban, hiszen az biztos, hogy az államosítás előnyeit meghaladják annak hátrányai - nyilatkozta lapunknak Szabics Zsolt, a portfolio.hu elemzője.
A szakértő szerint a Népesedési Kerekasztal vélhetően azért hozza fel ellenösztönzőként a kötelező magánpillért a gyermekvállalás esetében, hiszen nincsen beleépítve olyan ösztönző, ami a gyermekes családokat előnyösebb helyzetbe hozná, az egyszemélyes családokkal szemben.
Nemzetközi tapasztalatok alapján kimondható, hogy a rendszer nem is erre lett kitalálva, ezt nem hozhatjuk fel ellene érvként, mivel a fő cél az volt, hogy a munkavállalók saját maguknak tegyenek félre a nyugdíjas éveikre, és ne teljes egészében mások nyugdíját kelljen finanszírozniuk. Történtek próbálkozások, hogy az állami pillérben tegyen engedményeket a családosok számára, azonban ez még korántsem nevezhető általánosnak. Azt is látni kell, hogy ha a családosoknak adunk kedvezményeket, akkor a nem gyermekes családoktól kell a különbözetet beszedni.
Az elemző úgy véli, a NOE azon javaslata is támadható, ami a 70 éves nyugdíjkorhatárra irányul. Jelenleg ugyanis nincsenek meg azok az oktatási-, foglalkoztatási- és demográfiai feltételek, amik ezt a felvetést alátámasztanák. Figyelembe kell azt is vennünk, hogy nem mindenható eszköz a korhatáremelés, hiszen ezzel összhangban nem nő automatikusan a korcentrum, a munkaerőpiacnak készen kell állnia arra, hogy az idősebbeket is foglalkoztassa. Ez viszont nálunk egyelőre nem megoldott.
Csak ennyi lesz a nyugdíjam? Nagyot nézhet, aki nincs rendesen bejelentve