MTI • 2010. augusztus 1. 07:02
Egyszerűsített foglalkoztatás lép hatályba augusztus elsejétől a mezőgazdasági és idegenforgalmi idénymunkákra, illetőleg az alkalmi munkákra vonatkozóan. Jelenleg mintegy 300 ezer ember dolgozik idénymunkásként, és körülbelül 100 ezer az alkalmi foglalkoztatottak száma - mondta Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikai államtitkára.
Az új törvényi szabályozás szerint idénymunka esetében nincs létszámkorlát, bármennyi dolgozót foglalkoztathat naponta a munkáltató, míg alkalmi munka esetében a főállású dolgozók számához viszonyítva szabja meg az új törvény a foglalkoztathatók számát - tájékoztatott az államtitkár. Mint mondta: például 20 főállású felett 20 százalék lehet az alkalmi foglalkoztatottak száma.
Az államtitkár emlékeztetett arra, hogy több mint egymillió alkalmi munkavállalói könyvet tartottak számon az országban, s gyakran előfordult az, hogy valaki egyetlen főállású munkavállaló mellett 10-15 embert foglalkoztatott - egész évben - "alkalmisként". Ugyanakkor az 1,2 milliónyi kiskönyvvel rendelkezőnek talán csak a harmada vállalt munkát - jegyezte meg.
Czomba Sándor hangsúlyozta: az alkalmi foglalkoztatás napi létszámkorlátja túlléphető, csak az éves keret nem. Mint mondta: ha egy vendéglátósnak hét végén van sok vendége és nagy rendezvényei, akkor szombaton, vasárnap a főidényben több alkalmi munkavállalót is foglalkoztathat a napi engedélyezettnél. Rugalmas a szabályozás, s éves összesítésben vizsgálják majd az előírások betartását - tette hozzá.
Elmondta: idénymunka esetében - a mezőgazdaságban, az idegenforgalomban - 90 napról 120-ra emelték fel az éves foglalkoztatás idejét, az alkalmi munkásokat pedig 90 napon át lehet dolgoztatni. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a munkavállalóra vonatkozóan nincs korlát: ha 120 nap után átmegy másik céghez, akkor ott folytathatja tovább a munkát, azaz akár egész évben is dolgozhat.
Czomba Sándor rámutatott: a bejelentési kötelezettséget illetően igyekeztek a papírmunkát "kiszűrni", mert az lehetőséget adott "a kiskapuk megtalálására". Mint mondta: a korábbi, úgynevezett kiskönyvvel való foglalkoztatás esetében sok visszaélés és probléma adódott, ám a munkáltatók szerint az még mindig jobb volt, mint a most hatályos rendelkezések.
Az államtitkár közlése szerint augusztus 1-től ügyfélkapun keresztül vagy telefonon lehet az idény-, illetőleg alkalmi foglalkoztatottakat bejelenteni, sőt december 1-től sms-ben is mód nyílik erre. Írásbeli munkaszerződést is csak akkor kell kötni, ha azt az idény- vagy alkalmi munkavállaló kéri, de az is egyszerűsített nyomtatvány lesz.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Megjegyezte, hogy a munkáltató közterhe augusztus 1-től idénymunka esetében 500, alkalmi foglalkoztatásnál pedig ezer forint lesz személyenként és naponta.
Rádóczy Andrea balatonfüredi szállodaigazgató elmondta: jelenleg egyetlen idénymunkást sem foglalkoztatnak, mert rendkívül bürokratikus és bonyolult az adminisztráció - elsősorban az áprilistól életbe lépett rendelkezések óta.
Hangsúlyozta: ha április előtt például 3.400 forintos nettó napi bért fizettek egy idénymunkásnak, akkor utána 700 forintos közteherjegyet kellett megvásárolniuk, azaz napi 4.100 forintba került az idénymunkás. Április 1-től azonban a napi bruttó bére után 27 százalékos munkaadói járulékot kell fizetni, azaz a 3.400 forintnak 4.096 forint a bruttója, így a befizetendő összeg már napi 5.200 forint.