Legyen-e 30 napos az alapszabadság?

Pénzcentrum2010. július 20. 09:17

Aláírásgyűjtés indult azért, hogy évi 20-ról 30 napra emelkedjen az alapszabadság. A kezdeményező szerint ez így lenne igazságos a fiatalokkal szemben. A munkáltatók szerint jelen gazdasági helyzetben elképzelhetetlen, hogy kevesebbet dolgozzunk - írja a Népszabadság.

A kezdeményezés fő célja, hogy az emberek egészségesebbek legyenek. Bíró Zoltán szerint, aki középvezetőként dolgozik, több mint két hete gyűjti az aláírásokat, hogy április 22., a Föld napja legyen munkaszüneti nap, valamint, hogy az éves alapszabadsága mindenkinek 30 nap legyen, függetlenül attól, hogy hány éves.

Ha sikerül összegyűjteni a következő hét hét alatt ötvenezer aláírást, az Országgyűlésnek napirendre kell tűznie a népi kezdeményezést.

Bíró Zoltán diszkriminatívnak tartja, hogy minél fiatalabb egy munkavállaló, annál kevesebb alapszabadság jár neki hazánkban.

Bár sokmás uniós országban is 20 nap az alapszabadság, például Belgiumban, Csehországban, Németországban, Olaszországban vagy Hollandiában, azonban ezekben az országokban kevesebb a heti munkaórák száma. A régi uniós tagállamokban átlagosan 1700 óra az éves munkaidő, a később csatlakozott országokban körülbelül 1800 óra, Magyarországon valamivel ennél is több, 1850 óra.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára szerint, ha a hatékonyság nőne, akkor csökkenhetne a munkaidőalap, de akkor sem tíz munkanappal. Szerinte, ha változtatni akarunk a szabadságok rendjén, akkor azt a rendkívüli szabadságok, a túlórák, a betegszabadság és táppénzrendszer elemzését követően és nem egy elem kiragadásával lehet megtenni.

Címkék: