Pénzcentrum • 2010. június 23. 16:02
Még javában tartanak az államvizsgák, egyes helyeken már megkezdődtek a felvételi próbatételek is, más oktatási intézményekben pedig - az árvizek és az esők ellenére - a diákok és tanárok már a vakációval vannak elfoglalva. A hamarosan ismét átalakuló magyarországi iskolarendszerrel kapcsolatban a közfigyelem megélénkülő érdeklődése kíséri az oktatásban dolgozó tanárok és pedagógusok élethelyzetét és jövedelmi viszonyait.
A Workania állásportál által működtetett www.merces.hu fizetési felmérés kutatói legutóbb azt vizsgálták meg, hogy a különböző tanári szakmák bérei miként alakultak az elmúlt egy évben, és azok összehasonlításra kerültek az országos átlaggal illetve a diplomás munkavállalók bérszínvonalával. Nos, a tanárok mindkettőhöz képest kevesebbet keresnek.
A Merces kutatói szerint az országos bruttó átlagbér hazánkban 209.200 Ft, ennél persze lényegesen magasabb a diplomával rendelkező munkavállalók fizetési átlaga, mely országos szinten eléri 309.700 forintot.
Az egész oktató szférában azonban csak az egyetemi tanárok és a főiskolai oktatók lehetnek elégedettek, hogy a magyarországi átlagbérszínvonalnál magasabb (havi bruttó 247.300- Ft) az átlagkeresetük. Az országos átlagbérekhez viszonyítva a legtöbb oktatói csoport jelentősen rosszabbul keres.
Az óvodapedagógusok helyzete a legméltánytalanabb: az ő átlagfizetésük huszonkilenc százalékkal rosszabb, mint az országos átlag, mindössze 149.500 Ft havonta.
A következő hátrányos helyzetű munkavállalói csoport: az általános iskolai tanárok kollektívája - ők az országos átlagszínvonalhoz képest mínusz 22%-kal kevesebbet -, mindössze bruttó 162.200 forintot vihetnek haza havonta a borítékokban. Az sem jelenthet vigaszt számukra, hogy a művészeti jellegű képzést folytató általános iskolai kollégáik még kevesebbet keresnek, az ő köreikben 161.000 forint az átlagfizetés.
Sokan irigykedve emlegetik a tanárok hosszú nyári szabadságának kedvezményét, ilyenkor érdemest azt is figyelembe venni, hogy például a középiskolai tanárok Magyarországon az országos átlagszínvonalhoz képest mínusz 16%-kal kevesebbet keresnek, azaz 175.200 Ft az átlagjövedelmük.
"Egyenlő értékű munkáért egyenlő díjazást!" - ezzel a méltánylást érdemlő szlogennel folytatott tavaly uniós szintű kampányt az Európai Bizottság, a Merces kutatói azonban legutóbbi felmérésükben azt is kimutatták, hogy a középiskolai tanárok között még mindig a férfiak keresnek jobban (178.100), mint az ugyanolyan szakmai tapasztalattal rendelkező kolléganőik (174.400).
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A további vizsgálatok során a Merces szakemberei arra voltak kíváncsiak, hogy milyen eltérések mutatkoznak az átlagjövedelmekben a szakmai tapasztalat és a tanítási helyek régiós különbségei tárgyában.
A katedrákon eltöltött több mint tíz év szakmai gyakorlat sem elegendő ahhoz, hogy a tanárok elérjék az országos átlagbér szintjét, hiszen 197.900 forintos havi bruttó átlagfizetés az évtizedes hűség jutalma. A pályakezdő pedagógusok és a kevesebb, mint egy éve tanítók átlagjövedelme pedig mindössze 122.700 Ft.
A megyék összehasonlítása során Baranya megyében a legalacsonyabb a tanári átlagbér (156.200), amely 14%-kal marad el a megyei átlagtól. Érdekes módon Vas megyében a legmagasabb (199.600), ez az érték 2%-kal magasabb a megyei értéknél.
A tanárok havi bruttó átlagkeresetének megyék közötti sorrendjében a Tolna megye (186.500), Pest megye (186.200), Békés megye (185.200), Heves megye (181.700) és Borsod-Abaúj-Zemplén megye (180.400) követik egymást. A baranyai tanárok tanárok bére 14%-kal, a tolnaiaké 12%-kal, Pest megyében pedig 8%-kal maradnak el az adott megye átlagfizetésétől.
A következő tanévkezdésig el lehet gondolkozni azon, hogy milyen okokkal magyarázható, hogy a hazai tanárok fizetései miért maradnak el ennyire az országos átlaghoz, pláne a diplomás munkavállalók bérszínvonalához képest!