Nem biztos, hogy hibás az APEH elnöke a Malév-ügyben

Pénzcentrum2010. június 18. 15:50

Ma reggel a Nemzetgazdasági Minisztérium közleményben tudatta, hogy vizsgálat indult az APEH elnökével, Szikora Jánossal szemben egy 2008-as Malév üggyel kapcsolatban. A vizsgálat célja, hogy kiderüljön, az APEH elnöke jogszerűen állíttatta-e le a MALÉV köztartozásának behajtását - fogalmaz a minisztérium közleménye. Kérdés azonban, hogy egyáltalán az APEH elnöke határozott-e a beszedési megbízás visszavonásáról. A választ egy nem nyilvános elnöki levél tartalmazza.

Az ügy háttere

Az állami adóhatóság 2008. október 16-án a légitársaság egy korábban lejárt köztartozására miatt bocsátott ki inkasszót a Malév hét különböző bankban vezetett bankszámlájára. A Malév vezérigazgatója értesülve a végrehajtás megkezdéséről két nappal később írásban kért halasztást az inkasszóra az első fokú adóhatóságtól (a Kiemelt Adózók Igazgatóságától, KAIG), és ezen kérelmét megküldte az APEH elnökének is. A halasztási kérelemben a Malév vezérigazgatója kifejtette, hogy az inkasszó végrehajtása a cég működőképességét veszélyeztetné.

Szikora János a Malév vezérigazgatói kérelme mellé levelet írt az elsőfokú adóhatóságnak, melynek tartalma jelenleg nem nyilvános. Hivatalos forrásból tehát egyelőre nem lehet tudni, hogy az APEH elnöke utasította-e az elsőfokú adóhatóságként eljáró igazgatóságot az inkasszó visszavonására. Az utasítást azonban már tényként közölte mai számában a Magyar Nemzet.

A levél lesz a vizsgálat középpontjában

A levél tartalmának ismeretében lehet majd választ adni arra a kérdésre, hogy vajon történt-e törvénysértés a kérelem elbírásakor. Amennyiben az APEH elnöke utasította az elsőfokú adóhatóságot, vagy maga döntött az inkasszó visszavonásáról, úgy jogszabályt sértett, mivel a kérelem elbírása az elsőfokú adóhatóság hatáskörébe tartozik, és a közigazgatási eljárásról szóló törvény pedig tiltja a hatáskörelvonást.

Más a helyzet azonban, ha a levélben nem adott utasítást Szikora. Az APEH elnöke ugyanis felelős az adóhatóság egészének működéséért, egy tudomására jutott ügyre felhívhatja a beosztottai figyelmét, az esetről elmondhatja a véleményét. Ha így cselekedett, kifejezetten helyesen járt el az APEH vezetője - válaszolta kérdésünkre Vámosi-Nagy Szabolcs az APEH korábbi elnökhelyettese.

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Az elsőfokú adóhatóság döntött

Bakonyi Ágnes, az adóhatóság szóvivője az inkasszó visszavonásával kapcsolatban a Portfolio.hu-nak úgy nyilatkozott, hogy a KAIG érdemben vizsgálta a Malév kérelmét, melyre azért volt lehetőség, mert a bankok még nem hajtották végre a beszedési megbízást. A kérelem áttanulmányozása után az inkasszó visszavonásról az elsőfokú adóhatóság döntött.

A Malév érdemben nem kívánta kommentálni a történteket. Hegedűs Ádam, a cég szóvivője kérdésünkre csupán annyit közölt, hogy a szóban forgó köztartozást végül a légitársaság maradéktalanul megfizette a magyar államnak.

Jelenleg a Nemzetgazdasági Minisztérium sem tud többet mondani az APEH elnökével szemben folytatott vizsgálattal kapcsolatban annál, mint ami a ma reggeli sajtóközleményükben szerepel. A minisztérium ígéri, amint lesznek friss hírek, a közvélemény elé fogják tárni.

Címkék: