Pénzcentrum • 2010. április 23. 07:03
Az elmúlt évtizedben mutatott gyors növekedést követően a hazai szolgáltató központok szegmense a maga 30 ezer munkahelyével az ország egyik legjelentősebb foglalkoztatójává kezdi kinőni magát - írja legfrissebb elemzésében a PricewaterhouseCoopers.
A szolgáltató központok, angolul Shared Service Center-ek (SSC-k) belső vállalati célokra létrehozott egységek, amelyek mindazon - nem alaptevékenységgel összefüggő - operatív feladatok végrehajtásáért felelnek, amelyeket egyébként a vállalat központi üzletágai látnának el. Az ilyen típusú vállalati struktúrák hatékonyabb működést, alacsonyabb költségszintet, rugalmas működőképességet és nagyobb munkahelyi elégedettséget eredményeznek.
A PricewaterhouseCoopers felmérése - amely a Magyar Szolgáltatóipari és Outsourcing Szövetség és az Amerikai Kereskedelmi Kamara támogatásával készült - az első átfogó tanulmány erről az iparágról. Jelenleg több mint 80 szolgáltató központ működik Magyarországon, amelyek elsősorban idegen nyelveket beszélő, diplomás munkatársakat foglalkoztatnak. A szolgáltató központok üzleti szolgáltatások egész sorát nyújtják - legjellemzőbben a pénzügy, számvitel, beszerzés, logisztika, informatika és humán erőforrás területeken - elsősorban regionális, illetve néhány esetben globális szinten. Azon túlmenően, hogy jelentős munkaadó, ez a szegmens adja a 2010-es állami költségvetés mintegy 1,2%-át a munkavállalókkal összefüggő adók, járulékok és ÁFA befizetések tekintetében.
A szektor lendületes bővülési üteme értékes és meglehetősen egyedülálló lehetőséget teremt Magyarország számára a jelenlegi gazdasági feltételek tükrében. Az előrejelzésekből kiderül, hogy az SSC ágazat várhatóan több mint kétezer új munkahelyet teremt a következő két év folyamán. Az ismert és bejelentett tervekből előrevetítve mindez 10%-os aktuális növekedést jelent, ráadásul egy olyan ágazatban, amelynek kulcsszerepe van a tudásalapú gazdaság kiépítésében.
A PwC felméréséből kiderül, hogy Magyarország továbbra is vonzó alternatívát kínál szolgáltató központok létesítésére. A válaszadók ezen vonzerő legfontosabb összetevőiként a magasan képzett, idegen nyelveket kiválóan beszélő munkaerőt, a kitűnő infrastruktúrát, illetve az 'A-kategóriás' ingatlanok meglétét nevezték meg.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Mike Colicchio, a Celanese Corporation budapesti Business Service Center-ének ügyvezető igazgatója elmondta: "A fővároson kívüli, másodlagos helyszínek kialakítása azért fontos, hogy az ország képes legyen megőrizni az SSC piacon kivívott vezető szerepét. Úgy látjuk, hogy a szakemberek Magyarország nagyobb városaiban is rendelkezésre állnak, de az infrastruktúra még számottevő befektetést igényel.
Az új piaci szereplők megjelenése és a már működő központok bővülése okán a főváros egyre versenyképesebbé válik, azonban ha Magyarország továbbra is magához szeretné csábítani az új beruházásokat, érdemes megvizsgálni az országon belüli alternatívákat is."