Pénzcentrum • 2010. február 11. 10:32
A maival együtt már csak öt napig van lehetőséged a felsőoktatási jelentkezésed benyújtására, ha a 2010. őszi tanévben valamelyik egyetem vagy főiskola hallgatója szeretnél lenni. Jelentkezhetsz a hagyományos módon is, de otthonról a számítógép elől is intézhető a folyamat.
Vészesen ketyeg az óra azok számára, akik még nem határoztak, vagy már döntöttek, de még nem cselekedtek az ügyben, hogy melyik felsőoktatási intézménybe jelentkezzenek hallgatónak a 2010/2011-es tanévtől kezdődően. A jelentkezés utolsó lehetséges napja: február 15.
A döntést és a kitöltést megkönnyítheti számos, a felvi.hu-n elérhető anyag és kalkulátor. Többek között személyre szabott felvételi rangsort lehet készíteni, van pontszámító kalkulátor, a jelentkezési lap kitöltésében segítséget nyújtó prezentáció és eljárási díj kalkulátor is.
Utóbbi kiszámítása azért nem túl bonyolult. A minimum eljárási díj 9000 forint, melyért cserébe akár 3 helyre is jelentkezhet a felvételizni szándékozó. Az első három hely után pedig minden egyes plusz jelentkezés után 2000-2000 forint kiegészítő díjat kell fizetni. Emellett a felvi.hu arra is felhívja a figyelmet, hogy az eljárási díj szempontjából két jelentkezési hely egynek minősül abban az esetben, ha ugyanannak a jelentkezési helynek az államilag támogatott és költségtérítéses formáját is megjelöli a jelentkező - azaz megegyezik az intézmény, kar, szak, képzési szint, munkarend, csak a finanszírozási forma tér el -, azt két sorban kell feltüntetnie a jelentkezési lapon, azonban az eljárási díj befizetése szempontjából ez egy képzésnek minősül.
Hogyan jelentkezhetsz?
Jelentkezni kétféleképpen lehet, hagyományos nyomtatvány benyújtásával, vagy a felvi.hu honlap e-felvételi oldalán elektronikusan. Nagyon fontos, hogy az elektronikus felvételi regisztrációt legkésőbb február 23-ighitelesíteni kell a jelentkezés után kinyomtatható hitelesítő adatlap elpostázásával, vagy az ügyfélkapun keresztüli elküldésével. Amennyiben a jelentkező a hitelesítő adatlap postai feladása mellett dönt, a borítékot az Oktatási Hivatalnak, a 1380 Budapest, Pf. 1190-es címre kell feladni.
Ha nincs ügyfélkapus hozzáférésed, hogyan tudsz regisztrálni?
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Abban az esetben, ha az okmányirodában esetleg csak a jelentkezési határidő utánra tudnának időpontot biztosítani, érdemes az APEH Ügyfélszolgálati Irodáiban regisztrálni. Utóbbira tavaly ősz óta van lehetőség. Az ügyintézés az APEH-nál is ingyenes és gyors.
A regisztrációhoz az állampolgárnak szüksége van egy személyazonosító okmányra, és egy elektronikus levelezési címre, ahová a rendszer a regisztrációt követően automatikusan elküldi az első belépéshez szükséges kódot, amely a regisztráció napjától számítva 5 napig használható.
Az ügyfélkapus tárhelyet a regisztráltak a www.magyarorszag.huoldalon keresztül érhetik el. Az első belépés után egy új - csak a felhasználó által ismert - jelszót kell kitalálni. Az új jelszó érvényességi idejét legfeljebb két évre lehet beállítani.
Február 15., a határidők napja
Nem a felsőoktatási jelentkezéi határidő az egyetlen, amely idén február 15-re esik. Egy másik nagyon fontos, százezreket érintő végső időpontra is figyelemmel kell lenniük az állampolgároknak február 15-én. Hogy pontosan mire, azt erre a linkre kattintva megtudhatod.