Pénzcentrum • 2010. január 29. 04:15
Külön-külön is nagy összegű adóval tartoznak az államnak a 100 millió forintot meghaladó adótartozással rendelkező nem magányszemélyek, ha azonban összegezzük a listán szereplő adósok tartozásait, drámaian magas summa kerekedik ki belőle. A névsor nyolcvanegy A/4-es oldalra fért csak ki, a lista bővülési üteme pedig elszomorító.
Közzétette az állami adóhivatal azoknak a nem magánszemély adózóknak a névsorát, akik 2009. december 31-én 180 napon keresztül folyamatosan fennálló és 100 millió forintot meghaladó adótartozással rendelkeztek. A listán összesen 1655 név szerepel címmel és adóazonosítóval együtt. 2009. szeptember 30-án még csupán 1506 szervezet volt az APEH "100 milliós" adatbázisában, vagyis a névsor közel 10%-kal bővült három hónap alatt.
A bővülés üteme hasonló a magánszemélyek 10 milliós feketelistájához, melyről bővebben a következő cikkben olvashatsz: Durva! Celebek tízmilliós adótartozással az APEH feketelistáján!
Az adóhivatal négy csoportba sorolva, a csoportokon belül pedig névsorrendben közölte a nagy mértékű köztartozással rendelkezők neveit. A legnagyobb csoportot (1160 elem) a felszámolás alatt álló szervezetek alkotják, külön vannak szedve a végelszámolás alatt állók és az adószám felfüggesztéssel érintett cégek is, valamint külön csoportba kerültek azok is, amelyek (még) egyik másik egységbe sem illenek bele.
A listán szereplő tartozók elsöprő többsége gazdasági társaság, de például akad közöttük két alapítvány is: a Rendőrökért Közbiztonsági Alapítvány, és a Szent Mihály Alapítvány. A gazdasági társaságok túlnyomó többsége kft (több mint 1300 db), de van köztük közel 150 betéti társaság, 58 zártkörűen működő részvénytársaság és egy nyilvánosan működő részvénytársaság is.
A listán tömegével szerepelnek "kereskedelmi és szolgáltató" cégek, de szép számmal találni köztük építőipari vállalkozásokat és ingatlanforgalmazókat is, ami jelzi, hogy mely iparágakat tépázta meg legjobban a válság, illetve hol jelentek meg leginkább a rosszhiszemű vállalkozások.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Mivel a lista 1655 elemű, és a felkerülési küszöb 100 millió forint, ezért az összes tartozás a top adósok körében biztosan eléri a 165,5 milliárd forintot. A teljes összeg azonban ennél az értéknél vélhetően lényegesen magasabb, figyelembe véve a legnagyobb éves adóhiányok sok esetben milliárdos tételeit: Feketelista.hu: top 50 legnagyobb céges adóhiány az elmúlt évben.
Az összeg nagyságrendjéhez összehasonlításképpen: 2009-ben átlagosan havonta kicsivel több, mint 156 milliárd forint szja bevétel folyt be az államkasszába, 165,5 milliárd forint pedig az idei évre vonatkozó előirányzatok szerint a központi költségvetés egy átlagos heti összes kiadására majdnem fedezet tud nyújtani.