Mi a teendő, ha meghal egy nyugdíjas? Megrendítő ügyintézés

Pénzcentrum2010. január 26. 13:02

A Pénzcentrum rendszeresen foglalkozik a nyugdíjak folyósításával, ezúttal egy szomorúbb témakört vizsgálunk. Felmerül a kérdés, hogy mi a teendő akkor, ha egy nyugdíjas elhalálozik. Mikor, kinek és hogyan kell bejelenteni az elhalálozás tényét, kinek, meddig és mennyi pénz jár?

Mi a teendő, ha a nyugdíjas elhalálozott?

Az ellátásra jogosult elhalálozásának tényét és annak időpontját a nyugdíjassal (vagy járadékossal) közös háztartásban élő személy 10 munkanapon belül köteles bejelenteni a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság felé. Amennyiben az ellátás utalása gyám vagy gondnok részére történt, a bejelentési kötelezettség őket terheli.

A bejelentéshez mellékelni kell az eredeti halotti anyakönyvi kivonatot vagy annak hitelesített másolatát.

A nyugdíjas (járadékos) elhalálozása esetén a fel nem vett ellátás kit illet meg és meddig érvényesíthető az erre irányuló igény?

A nyugdíjast (vagy járadékost) a halál napját magába foglaló hónap végéig esedékes ellátás illeti meg. A fel nem vett ellátást a nyugdíjassal annak elhalálozásakor közös háztartásban együtt élt házastársa, gyermeke, unokája, szülője, nagyszülője, testvére igényelheti (ebben a meghatározott, egymást követő sorrendben), a halálesetet követő 1 éven belül.

Ezek hiányában pedig az örökös juthat hozzá a pénzhez a hagyatéki végzés jogerőssé válása napjától számított 1 éven belül.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Az együtt élt családtag részéről az igényléshez elegendő egy erre a célra rendszeresített nyilatkozat kitöltése, amelyből megállapítható a rokoni kapcsolat, az egy háztartásban történt együttélés, továbbá tartalmazza az elhunyt adatait, az ellátásának folyósítási törzsszámát.

Örökös részére a jogerős záradékkal ellátott öröklési bizonyítvány, illetve hagyatéki végzés alapján fizethető ki a fel nem vett nyugellátás.

Korábban:
Nem árt tudni, pedig sok nyugdíjas még csak nem is hallott róla (2.)

Nagyot buktak a nyugdíjasok, ez okozta a vesztüket

Címkék:
nyugdij,