Pénzcentrum • 2010. január 15. 11:02
Szép számmal kapott a Portfolio.hu olvasóitól vagyonadózáshoz kapcsolódó kérdéseket is a tegnapi 3 órásra húzódó online interjújában Oszkó Péter pénzügyminiszter. A kérdezők részben saját ügyeikben kértek tanácsot a pénzügyi tárca vezetőjétől, részben pedig az adónem kidolgozását, igazságosságát firtatták.
2010.01.15 08:56
Oszkó: kényszerpályán halad Magyarország
A pénzügyminiszter tegnap délelőtt negyed tízkor kezdett el válaszolni az olvasók által az elmúlt napokban a Portfolio oldalán feltett kérdésekre. Az első vagyonadózással kapcsolatos kérdés az volt, hogy vajon az APEH számológépe figyelembe veszi-e az elmúlt időszak gazdasági válsága miatt bekövetkezett általános ingatlanár-csökkenést.
A miniszter válaszában kiemelte, hogy az adóhatóság az elmúlt két évre visszamenőleg mintegy 800 ezer illetékkiszabást is felhasznált a számológép elkészítéséhez. Ennek köszönhetően a kalkulátor figyelembe veszi, hogy az ingatlan az ország mely területén helyezkedik el, és az ingatlan méretéhez is kapcsol egy korrekciós tényezőt ("azaz nem azonos négyzetméter áron számolja a kisebb és a nagyobb területű ingatlanokat"). Ezeken kívül - folytatta a miniszter - számol az adózók által megadott korrekciós tényezőkkel, valamint a válságra tekintettel egy általános százalékos értékkel csökkenti a becsült árakat.
A vagyonadó-fizetési kötelezettség 30 millió forintos adóalaphatárának igazságosságát firtató kérdésre, a miniszter válaszában kifejtette, hogy Magyarországon a legtöbb lakóingatlan korábban is adóköteles volt. Első körben az önkormányzatok adóztatják meg a lakóingatlanokat, ezek a helyi adók a vagyonadóból levonhatóak lesznek. A miniszter hozzátette nem általánosan vagyonadó-mentesek 30 millió forintig a lakóingatlanok. A törvény csupán azoknak a lakásoknak biztosít mentességet, amelyekben a tulajdonos életvitelszerűen lakik, és még további egy ingatlannak 15 millió forintos forgalmi értékhatárig. A teljes adórendszer összességében progresszíven emelkedő adóztatást biztosít - válaszolta Oszkó Péter.
Egyik olvasónk kérdésében igazságtalannak nevezte a vagyonadó által a nagycsaládosokra rótt többletterheket. Válaszában a miniszter hangsúlyozta, hogy a törvénybe beépítésre került egy, a nagycsaládosok helyzetén könnyítő adókedvezmény is, ami a harmadik gyermektől kezdve gyermekenként 15% adókedvezményt biztosít.
(Erről részletesebben a Portfolio következő cikkében olvashat:
2009.12.11 04:45
Így adózol jövőre - Ingatlanok után fizetendő vagyonadó)
Arra a kérdésre, hogy a miniszter helyesnek találja-e, hogy az APEH-kalkulátorral bárki kérhet bármely ingatlan értékére becslést Oszkó Péter úgy válaszolt, hogy nem tartja indiszkrétnek a kalkulátor működését, mivel a számológép csak becsült értékeket számol.
A forgalmi értéket becslő kalkulátor pontosságára adott válaszában a miniszter hangsúlyozta, hogy több ezres állományon végzett tesztelés során az derült ki, hogy a számológép hozzávetőlegesen pontos eredményt ad. Természetesen vannak alul- és felülbecsült lakóingatlanok is, ez annak köszönhető, hogy "egy matematikai algoritmusokra épülő kalkulátor a pontos piaci értéket nem lehet képes meghatározni." - nyilatkozta a pénzügyminiszter.
Egy kérdező az után érdeklődött a pénzügyminiszternél, hogy azok számára, akik nem tudják fizetni a vagyonadót, milyen lehetőségek állnak rendelkezésre a teher enyhítésére. A miniszter kifejtette, hogy az általános szabályok szerint az adóhatósághoz intézett kérelemre lehetőség van az adó részletfizetésére (szélsőséges esetben akár az adó elengedésére is). Maga a vagyonadó törvény pedig külön kérelemre a nyugdíjasoknak, álláskeresőknek, és - örökölt lakás után - kiskorúaknak az adófelfüggesztés lehetőségét kínálja.
Több kifogás érkezett az olvasóktól azzal kapcsolatban, hogy a lakóingatlanokra kivetett vagyonadó alapja nem csökkenthető az ingatlant terhelő hitelekkel. Oszkó Péter ezeknél a kérdéseknél azt válaszolta, hogy egyrészt azért nem alkották meg úgy a törvényt, hogy az adóalapot csökkenteni lehessen a lakóingatlant terhelő jelzáloghitellel, mert félő volt, hogy a vagyonadó fizetésére kötelezettek egy jelentős része az adóalap eltüntetése érdekében fordult volna a bankokhoz, ami tovább növelte volna az ingatlanokra felvett hitelek számát és nagyságát. A miniszter továbbá hangsúlyozta, hogy a 2010-es személyi jövedelemadó-csökkentés kiegyensúlyozza a vagyonadó által generált többletterhet azoknál az adózóknál, akik korábban legális jövedelmükből képesek voltak nagy összegű jelzáloghitelt is törleszteni.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Egy feltett kérdésére Oszkó Péter azt válaszolta, szinte lehetetlennek tartja, hogy a választások után hivatalba lépő új kormánynak elég ideje legyen május 20-a előtt bármilyen jogot alkotni vagy eltörölni - így a vagyonadóról szóló törvény is hatályban marad, ha átmegy az alkotmányossági szűrőn.
A miniszter elmondta, hogy a törvény utólagos eltörlése nagyjából 50 milliárd forinttal csökkentené az idei költségvetési bevételeket, amit - Oszkó személyes véleménye szerint - "számos célra és módon értelmesebben is el lehetne költeni."
Arra a kérdésre, hogy miért kellett ilyen gyorsan és felelőtlenül belevágni és véghezvinni egy vagyonadó bonyolultságú jogszabály megalkotását, Oszkó Péter azt a választ adta, hogy a munkát nem most kezdték az adózási szakemberek. "A törvényen dolgozó szakértő kollégák nem most és nem rohanva raktak össze egy szabályozási koncepciót, hanem lényegében a kilencvenes évek vége óta gondolkoznak értékalapú ingatlanadóztatási koncepciókon" - írta az online felületen a miniszter. Oszkó Péter hozzátette, hogy a jogszabály megalkotása során a minisztériumnál figyelembe vették az Alkotmánybíróság korábbi döntéseit is, ezért is bízik benne, hogy a törvény kiállja az alkotmányossági próbát.
Az elmúlt időszakban a minisztérium célja az volt, hogy kijavítsa az ország versenyképességi hátrányát okozó - többek közt az adórendszerben megmutatkozó - hibáit. Ennek érdekében szükség volt a túladóztatott munkából származó jövedelmek terheinek csökkentésére. A személyi jövedelemadó és a járulékok csökkentésére azonban először meg kellett találni a fedezetet, részben erre szolgál a vagyonadó bevezetése - válaszolt a feltett kérdésre a miniszter.
A másik ok, amiért mindenképpen be akarták fejezni 2010-re a vagyonadóval kapcsolatos munkát a minisztériumnál, hogy a választások után már szakmai érveket ne lehessen felhozni a törvénnyel és az adónemmel szemben, annak megtartása vagy eltörlése pusztán politikai akarat kérdése legyen - hangsúlyozta a miniszter.
A pénzügyminiszter fél egy előtt két perccel fejezte be a kérdések megválaszolását. Idő hiányában a több mint 120 feltett kérdés közül 45 kérdezőnek adott választ. Záró soraiban Oszkó Péter megköszönte a kérdéseket, és reményét fejezte ki, hogy a jövőben lesz még alkalma a beszélgetés folytatására.
Oszkó Péter korábbi online interjúit az alábbi linkekre kattintva érhetik el: