Világgazdaság • 2010. január 14. 09:02
Vélhetően nem lépik túl a táppénzre előirányzott 102,8 milliárd forintos kasszát, ami részben annak köszönhetően, hogy az influenzajárvány nem okozott tömeges megbetegedést Magyarországon. Pontos számok még csak november végéig állnak rendelkezésre, arra az időre 100 milliárdot fizetett ki e célra az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) - írja a Világgazdaság.
Megszigorított táppénzszabályok
A korábbi években a táppénzes esetek száma meghaladta az 1,1 milliót, a múlt év első tizenegy hónapjának átlaga alig több egymilliónál. Az augusztusi szigorítások során a keresőképtelenség első 15 munkanapjára járó betegszabadság távolléti díja 80-ról 70 %-ra csökkent.
A táppénz mértéke pedig - a biztosítotti jogviszony idejének függvényében - a napi átlagkereset 60, illetve 50 %-a lett a korábbi 70 és 60 % helyett. 50 %-ra esett vissza a kórházban töltött időre járó táppénz mértéke is. A méltányossági alapon igényelhető táppénzes állomány ideje korábbi 45 napról 30-ra csökkent. Ilyen jogon azok igényelhetnek táppénzt, akiknek korábbról van biztosítási idejük.
A passzív jogon járó (a biztosítási jogviszony megszűnése után kifizethető) táppénz folyósítási ideje esett vissza leginkább. Ez 2003-ban egy év volt, 2008-ban 45 napra csökkent, a múlt év augusztusától pedig már csak 30 napra jár ez az ellátás. A jogalkotók ez utóbbitól vélhetően azt várták, hogy a munkanélküliségtől fenyegetettek ne a táppénzes állományba meneküljenek.
Az egy beteg esetre jutó táppénzes napok száma az elmúlt 5 évben 30 körül volt, ám a bérek növekedése miatt fokozatosan nőtt az egy napra jutó táppénz összege. 2009 novemberéig átlagosan 3320 forint volt, ami 7 %-kal haladta meg az előző év hasonló időszakának kifizetéseit.
Maximálták az egy napra kifizethető táppénz összegét is, ami a biztosítási jogviszonyban lévőknél nem haladhatja meg a minimálbér 400 %-ának harmincad részét (ez tavaly 9533 forint volt). A biztosítási jogviszony megszűnését követően ez az arány a minimálbér 150 %-ának harmincad része, ami 2009-ben 3575 forint volt (a minimálbér tavaly 71 500 volt, az idén 73 500 forint).
Az egészségpénztár méltányosságból is folyósíthat táppénzt, amennyiben a biztosított nem rendelkezik az előírt biztosítási idővel. Ennek időtartama azonban a korábbi 45 helyett ugyancsak 30 napra csökkent.
Felülvéleményező orvosi hálózat: javasolhatják a táppénzkifizetés megszüntetését
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A táppénzkassza felügyeletében jelentős szerep hárul az úgynevezett felülvéleményező orvosi ellenőrző hálózatra. A 276 felülvéleményező főorvos mellett 30 ellenőrző főorvos koordinálja a munkát. Tavaly több mint 1,1 millió alkalommal vizsgálódtak és 40 ezer esetben nyilvánították keresőképessé a betegállományban lévőket. Az ellenőrző doktorok a kezelőorvos jelenlétében vizsgálhatják meg a betegeket, betekinthetnek a dokumentációba, szükség szerint szakorvosi vizsgálatra utalhatják a beteget. Megállapíthatják a keresőképességet, és javasolhatják a táppénz folyósításának megszüntetését.
Az ellenőrzést hivatalból vagy a munkáltatók kérésére is végezhetik az orvosok. Ám ez utóbbi esetben a felülvizsgálatért 15 800 forintos díjat kell fizetni. Tavaly ezer esetben kezdeményezték a foglalkoztatók a táppénzen lévő dolgozóik ellenőrzését.
Baleseti táppénz: változó szabályok
Januártól változott az üzemi balesetekre vonatkozó szabályozás, ám a decemberről áthúzódó esetekre a korábbi jogszabály vonatkozik. A korábbi egységes üzemi balesetekből kiemelték az úti baleseteket. Ám üzeminek minősül az a baleset is, amely a munkába vagy onnan a dolgozók lakására történő utazás során történik. Az úti baleset esetén a baleseti táppénz összege a járulékalapot képező jövedelem naptári napi összegének 90 %-a, míg egyéb esetben megegyezik a járulékalapot képező jövedelem naptári napi összegével.
A baleseti táppénz öszszege megegyezik a jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári hónapban végzett munkáért kifizetett, az egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelem naptári napi összegével.