Ingatlan illeték: van még nyitott kérdés

Pénzcentrum2009. november 17. 08:32

Jogi vitákat válthat ki jövőre a vállalatok és az adóhatóság között az ingatlanok definiálásával kapcsolatos pontatlan törvényi szabályozás - írja a Napi Gazdaság.

2010-től kezdődően nem csak az ingatlan átruházása esetén, hanem az ingatlanvagyonnal rendelkező vállalatok eladása után is illetéket kell fizetni. A vita tárgya a társaságok egyes vagyonelemeinek besorolása körül bontakozhat ki. Amennyiben egy vagyonelem ingatlantól különböző eszköznek minősül nem kell utána illetéket fizetni, így érthető, hogy a vállalatoknak az érdekük azt diktálja, hogy a társaság vagyonának minél kisebb része legyen ingatlan és minél nagyobb része ingatlantól különböző tárgyi eszköz.

Az illeték mértéke nem lesz csekély: 200 millió forintos plafon mellett, 1 milliárd forintig az ingatlan értékének 4%-a, egymilliárd forint felett pedig a piaci érték 2%-a.

Az illetéktörvény azonban nem tartalmaz definíciót az ingatlanokra, az áfa törvény pedig csak a lakóingatlanok fogalmát tisztázza. A társasági adótörvény szerint az ingatlan "a föld és a földdel alkotórészi kapcsolatban álló minden dolog", a Ptk. alapján pedig a 12 négyzetméternél nagyobb alapterület, és az elbontása, darabokra szedése során bekövetkező értékveszés az ingatlant meghatározó tulajdonságok - írja a lap.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Érdekes kérdés, hogy minek minősül egy 12 négyzetmétert meghaladó fixen telepített műszaki berendezés. Nem mindegy ugyanis, hogy egy cég eladásakor meg kell-e utána fizetni az illetéket vagy sem. További kellemetlenséget jelenthet, ha az adóhatóság utólag minősít egy berendezést ingatlannak, és az illeték kiszabása mellett bírságot és késedelmi kamatot is behajt az illetékfizetést elmulasztótól.

Címkék: