Pénzcentrum • 2009. október 20. 10:02
Hazánktól eltérően más országokban nagy mennyiségben áramlik az adóamnesztiából származó bevétel az adóhatóságokhoz. A siker kulcsa, az előre meghirdetett szigorú szankciókban rejlik - írja a Napi Gazdaság.
Október 15-én az Egyesült Államokban letelt az amerikai adóhatóság (IRS) által adóamnesztiára meghirdetett időperiódus. Az IRS azt ígéri, nem fog hosszabbítani, ezért aki nem élt a lehetőséggel, és a későbbiekben lebukik a külföldi számlájával, arra az adóhatóság a megtalált számlán lévő összeg 100 ezer dollár feletti részének akár 100%-át is kivetheti adóbírságként. 100 ezer dollár alatti összeg esetén a számla értékének 50%-ára rúghat a büntetés, és ezek nem egyszeri tételek, hanem az IRS minden évben kiveti az adócsaló állampolgárra egészen addig, ameddig az adózó nem tesz eleget törvényi kötelezettségeinek.
Ezekhez a büntetési tételekhez képest szinte ajándéknak tűnhetett az adókerülőknek a meg nem fizetett adón felüli 20%-os bírság az amnesztia időtartama alatt. A szigorú szankcióknak köszönhetően mintegy 7500 adózó jelentkezett a megadott határidőig, de az amerikai adóhatóság ezzel nem elégszik meg, és bővíti a külföldi kapacitásait, új irodát nyitnak Pekingben, Sydneyben és Panamavárosban.
Eközben szeptemberben az olasz kormány is adóamnesztiát hirdetett. Azok az olasz adózók, akik december 15-ig bevallják elrejtett adózatlan vagyonukat, 5%-os büntetéssel megúszhatják a törvényszegési kalandot. Amennyiben nem élne az adózó ezzel a lehetőséggel, lebukás esetén később szembesülnie kell azzal a ténnyel, hogy az adóbírságként az adótartozásának dupláját kell az adóhatóság felé megfizetnie.
Az olasz kormány mintegy 300 milliárd eurónyi vagyon hazaáramlását jósolja az európai és az Európán kívüli adóparadicsomokból. A pénzintézetek ennek az összegnek nagyjából harmadát tarják reálisan elképzelhetőnek, de még így is sok milliárd eurós extra bevételhez jutna az olasz büdzsé - írja a napilap.