Pénzcentrum • 2009. június 22. 16:02
Egy diszkriminációval, illetve emberi jogokkal foglalkozó brit szervezet (Equality and Human Rights Commission) idei vizsgálata szerint a City legnagyobb bankjaiban jelentős bérkülönbségek mutatkoznak az ugyanolyan munkakört betöltő női és férfi munkavállalók között.
A vizsgálatban több bank is részt vett, azonban csak a Bank of America/Merrill Lynch, a Barclays, a Citi, a Credit Suisse, a Goldman Sachs és az UBS adott elemzésre alkalmas válaszokat.
A Bizottság adatai szerint, a pénzügyi szektorban teljes állást betöltő férfiak átlagosan negyven százalékkal többet keresnek női kollegáiknál, míg az alkalmi munkát vállalóknál még ennél is nagyobb, 50 százalékos bérkülönbség mutatkozik.
2007-2008 között a férfi dolgozók 70 százaléka több, mint 9,6 millió forintnak megfelelő összeget keresett, míg a nők 70 százaléka 9,7 milliónál kevesebbet. Nagy-Britanniában egyébként teljes munkaidőben dolgozó nők és férfiak közötti bérkülönbség mértéke körülbelül 17 százalék.
Harriet Harman, egyenlőségért felelős miniszter nemrégiben úgy nyilatkozott, hogy a pénzügyi szféra a nemek közötti diszkrimináció melegágya. A nemrég megszavazott brit esélyegyenlőségi törvény célja az, hogy több nőt juttasson vezető pozícióba, leépítse a nemek közötti bérkülönbségeket, és az életkorral összefüggő diszkriminációt is visszaszorítsa.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A törvényt persze több érdekvédő szerv is kritizálta, többek között a Brit Kereskedelmi Kamara igazgatója is, aki szerint a mostani recessziós időben ez a törvény csak hátráltatja a válságból való kilábalást, és a vállalatokat nem készteti új munkavállalók felvételére. Magyarul az esélyegyenlőség kérdésével nem a krízis közepén kellene foglalkozni.