Pénzcentrum • 2009. február 16. 05:55
A globális gazdasági recesszió az idén várhatóan megfordítja a keleti EU- országok munkavállalóinak Nyugat-Európa felé tartó áramlását. A változás egyrészt könnyebbséget hozhat a nyugati országok munkaerő-piacain, ugyanakkor feszültségeket teremthet a szintén problémákkal küzdő kelet-európai gazdaságokban.
A Moody's Investors Service a napokban kiadott helyzetértékelése szerint a kiemelkedő mutatókkal rendelkező Írországban a nem helyi állampolgárságú munkaerő felét a kelet-európai EU- munkavállalók adják.
Kevés megtakarítás, drága megélhetés
A változás azonban már érezteti hatását: a keletiek szempontjából kulcsfontosságú építőiparban tömegével szűnnek meg a munkahelyek, és a szolgáltató szektorban is csökken a munkaerő-kereslet. Ebben a helyzetben a külföldiek már kezdenek hazatérni: tavaly a nettó munkaerő-beáramlás Írországban már csak 83 ezer volt az egy évvel korábbi 110 ezer után. Az idén várhatóan tovább csökken a bevándorlás, és növekszik az elvándorlás - áll az elemzésben.
Hasonló folyamat zajlik Nagy-Britanniában is. Itt az újonnan bejegyzett kelet-európai munkavállalók száma 2006-ban 228 ezer keleti dolgozóval tetőzött. A 2004-es nagy EU- bővítés óta a brit munkapiacon bejegyzett egymillió keleti munkavállaló fele azonban már hazatért.
A Moody's adatai szerint Írországban az idén januárban 35 ezerrel, csaknem 328 ezerre emelkedett a munkanélküli ellátásért folyamodók száma: 20 százalékuk külföldi volt, közülük pedig több mint 50 százalék kelet-európai. A külföldiek azonban viszonylag alacsony fizetséggel járó munkaköröket töltenek be, és kevés a megtakarításuk, így az állásvesztés azzal járhat, hogy nem tudnak a drága nyugati országokban maradni.
Csökkenő különbségek
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Mindemellett a nyugati és a keleti EU- államok közötti bérkülönbség is csökken, ami szintén arra ösztönzi a keleti munkavállalókat, hogy otthon próbáljanak szerencsét. Ez azonban- a londoni elemzők szerint- a szintén recesszióval küszködő kelet-európai munkapiacokra fejthet ki fokozott nyomást. Lengyelországban például - ahonnan a Nagy-Britanniában és Írországban munkát vállaló kelet-európaiak nagy többsége érkezett - máris növekszik a munkanélküliség.
A keleti tagállamokba hazainduló dolgozók áradata ugyanakkor könnyíti a helyzetet a nyugat-európai munkapiacokon, és enyhíti a kormányok gazdaságpolitikájára nehezedő nyomást, amelyet a munkanélküli segélyek folyósítása okoz.
A helyzetet bonyolítja, hogy az elmúlt hetekben több, nagyszabású munkástüntetés volt Nagy-Britanniában: a munkások azt követelték a kormánytól, hogy brit álláshelyeket brit munkaerővel töltsék fel, ahelyett, hogy külföldieket vesznek fel. Az is elképzelhető, hogy a fokozódó elégedetlenség a külföldi munkavállalókkal szembeni erőszakos cselekmények növekedésében mutatkozik majd meg.
Máshol sem jobb
Más tagállamok számára is problémát jelent a külföldi munkások magas száma: Spanyolországban a hárommillió munkanélküli jelentős része külföldi -elsősorban dél-amerikai-, a kormányzat különféle eszközökkel -például ingyenes repülőjeggyel - küldené haza őket, ahelyett, hogy fizetné számukra a költséges munkanélküli ellátást. Csehországban is hasonló megoldásban gondolkodnak: azoknak akik a hazatérés mellett döntenek, a cseh állam megfizeti a repülőjegyet, és 500 eurós támogatást is kapnak. Az intézkedéscsomag leginkább az országban élő nagy számú vietnámit érinti.
Hazánkban ugyanakkor a külföldiek foglalkoztatása második éve mutat csökkenő tendenciát. Az Állami Foglalkoztatási Szolgálat adatai szerint a külföldieknek kiadott új engedélyek és munkaviszony-létesítések száma 2008 első kilenc hónapjában 25 százalékkal csökkent, miközben az országban dolgozó külföldiek összlétszáma 30 százalékkal esett vissza.