Hivatalos! Mától már igényelhetőek a Széchenyi Kártya Program beruházási hitelei

Pénzcentrum2024. november 4. 18:42

A Kormány döntött arról, hogy az Új Gazdaságpolitikai Akciótervhez tartozó Demján Sándor program részeként 2024. november elsejétől a Széchenyi Kártya Program beruházási típusú hiteltermékei esetén az ügyfelek által fizetendő éves kamat 3,5 százalékra csökken.

 Az ügyfelek a bankoknál a gyakorlatban mától már igénybe vehetik az alacsonyabb kamatozású hiteleket. A kamatcsökkentés a beruházási és a lízing típusú termékeket érinti:

  • Széchenyi Beruházási Hitel MAX+
  • Széchenyi Lízing MAX+ konstrukció
  • Széchenyi Mikrohitel MAX+
  • Agrár Széchenyi Kártya MAX+

Szabados Richárd államtitkár hangsúlyozta, hogy a Kormány számára kiemelt szempont a vállalati hitelpiac erősítése, a hitelezés ösztönzése, a gazdasági növekedés feltételeinek fenntartása. A jövőre tervezett 3 százalék fölötti gazdasági növekedés elérésének alapfeltétele a vállalati hiteldinamika legalább 6 százalékos bővítése.

A Széchenyi Kártya Program az elmúlt, válságokkal terhelt években a hazai kis- és középvállalkozások elsőszámú finanszírozási termékévé nőtte ki magát. A meghirdetetett programok (Széchenyi Kártya krízishitel program, Széchenyi Kártya újraindítási hitelprogram, Széchenyi Kártya MAX és MAX+ hitelprogram) keretében 2020 júniusától 2024 októberéig 256 100 db hitelkérelem került befogadásra 9 457 milliárd forint értékben. Ebből csaknem 177 ezer kérelem esetében a szerződéskötés is megtörtént, így 5826 milliárd forint hitelösszeg segítette a vállalkozásokat.

A jelenleg futó – 2022 decemberétől elérthető - SZKP MAX+ hitelprogram során közel 90 ezer hiteligénylést fogadtak be a bankok 3300 milliárd forintot meghaladó értékben. Annak ellenére, hogy 2022-23-ban a magas infláció miatt elsősorban a napi likviditásra szolgáló, klasszikus folyószámlahitel jellegű termékeket keresték a vállalkozások, a Széchenyi Kártya MAX+ konstrukcióban idén októberéig folyósításra került beruházási típusú hitelek aránya – a lízinggel együtt – megközelíti a 30 százalékos arányt. Az átlagos beruházási hitelösszeg meghaladja a 80 millió forintot, lízingszerződések esetén 15 millió forint felett van lízingfinanszírozás átlagösszege.

A cél egyértelműen a beruházások beindítása, amely beruházások hozzásegítenek a gazdasági növekedés felgyorsulásához, az időben elindított fejlesztések révén a hazai kkv-k piaci pozíciója erősödhet, versenyképeségük javulhat. A kedvezményes kamatozás révén egy 100 milliós 10 évre felvett hitel esetében több mint negyedével csökkenhet a vállalkozások finanszírozási terhe. További kedvezmény, hogy a 2025. június 30-ig SZKP MAX+ Beruházási hitelt igénylő vállalkozások számára az első évben díjmentesen nyújtja a hitelfelvételt megkönnyítő kezességvállalását a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. Ez egy átlagos, 125 milliós hitel esetében több, mint félmillió forintos finanszírozási kiadástól mentesíti a cégeket.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A Széchenyi Kártya termékek kedvezményes kamatozása állami kamattámogatás mellett valósul meg. A kamattámogatás összege a mindenkori pénzpiaci kamatokhoz kapcsolódik. Az egyre javuló gazdasági környezetben csökkenő hazai és nemzetközi kamatszinteknek köszönhetően a vállalkozások versenyképességét javító kamatcsökkentő intézkedés nem jelent a 2024. évi szintekhez képest érdemi kiadásnövelést a költségvetés számára, ám ha szükséges, a kormány e célra kész többletkeretet biztosítani.

Címlapkép forrása: MTI/Soós Lajos

Címkék:
hitel, beruházás, széchenyi kártya, nemzetgazdasági minisztérium,