Sokmilliós ingyenpénz ütheti a magyar fiatalok markát: heteken belül élesedik a csodafegyver

Pénzcentrum2024. október 30. 10:02

2024 második felében már többször is szóba került, ám a közelmúltban már maga Orbán Viktor miniszterelnök is megénekelte, hogy 2025-től egy úgynevezett munkáshitel bevezetését tervezi a kormány. A konstrukció a régóta velünk lévő Diákhitel mintáját követné, csak éppen nem a továbbtanuló, hanem a 17-18 éves koruk óta dolgozó fiatal felnőtteket támogatná. Az alábbiakban összeszedtük, mit is lehet egyelőre tudni a konstrukcióról, illetve azt is, mekkora segítséget nyújthat mindez a pályakezdő munkásoknak. Egy biztos – az eddig ismert feltételek alapján úgy tűnik, hogy jelentős pályakezdési támogatásra számíthatnak a fiatal felnőtt munkások.

Idén júniusban Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke vetette fel először, hogy a fiatal szakmunkások külföldi áramlását egy hitelprogram elindításával kellene megakadályozni. A Parragh László által felvázolt elképzelés szerint bizonyos életkor alatt a fiatal szakmunkások szabad felhasználású, kedvezményes hitelre lennének jogosultak annak érdekében, hogy már a pályájuk elején képesek legyenek itthon megteremteni az életkörülményeiket, vállalkozásukat, és ne kelljen ezért külföldön munkát vállalniuk. Merthogy – hangzott Parragh érvelése -, aki külföldön kezdi a pályáját, az jó eséllyel már később sem költözik haza.

A felvetést hamarosan a kormány is felkarolta – nyár végén Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter már arról beszélt, hogy a tervek szerint a 17-22 év közötti, szakképző iskolát vagy szakgimnáziumot végzett fiatalok a munkába állásukat követően lennének jogosultak a 10 éves futamidejű, szabad felhasználású hitelre, amennyiben vállalják, hogy Magyarországon élnek és dolgoznak.

Ezt lehet pályakezdési támogatásnak is tekinteni

– mondta akkor Nagy Márton.

Két héttel később, szeptember közepén azonban Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter az aktuális Kormányinfón már arról beszélt, hogy szakmunkáshitel helyett munkáshitelt vezet be a kormány – mindez azt jelentette, hogy az eredeti elképzelésekhez képest szélesedett a jogosultak köre. Gulyás Gergely itt már kifejezetten a Diákhitelhez hasonlította az új konstrukciót, melynek bevezetését 2025. január 1-re ígérte.

Loading...

Néhány héttel később, október közepén pedig már maga Orbán Viktor árult el újabb részleteket Esztergomban – a miniszterelnök ekkor úgy nyilatkozott, hogy a 2025-től bevezetésre kerülő új konstrukció a diákhitelhez hasonlóan kamatmentes hitelt jelentene a dolgozó fiatalok számára. Néhány nappal később Nagy Márton a Portfolio Budapest Economic Forum konferenciáján pedig már úgy nyilatkozott, hogy a maximum 4 millió forintos hitelösszeg 0% kamattal lesz elérhető. A nemzetgazdasági miniszter akkor hozzátette, már csak az a kérdés, hogy a 17-22 éves korosztály megfelelő-e – vagyis szükséges-e ennek bővítése vagy szűkítése.

Néhány nappal később, október 21-én a Magyar Közlönyben jelent meg az a határozat, amely ismerteti a kormány úgynevezett 21 pontos gazdaságpolitikai akciótervét. A terv értelmében a kormány egyetért az úgynevezett Munkáshitel Program kidolgozásával, amelynek kidolgozása Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter és Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter. A Közlönyben megállapított határidő november 30., ami egyhavi csúszást jelent a korábban kommunikált október végi határidőhöz képest.

Itt tartunk most

A fentiek alapján azt mondhatjuk, hogy eddig Nagy Márton október közepi nyilatkozatából derült ki a legtöbb konkrétum – eszerint tehát a 17-22 év közötti, munkás fiatalok igényelhetik majd a maximum 4 millió forintos hitelösszeget 0% kamattal. Ugyancsak Nagy Márton korábban még arról beszélt, hogy a hitel futamideje maximum 10 év lesz, igaz, ezt még az eredeti elképzelések szerinti szakmunkáshitellel kapcsolatban mondta. Ettől függetlenül elképzelhető, hogy ez a kitétel továbbra is érvényben marad, ahogyan egyelőre arra sem utal semmi, hogy az eredetileg emlegetett szabad felhasználáson változtatnának.

JÓL JÖNNE 2,7 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 699 918 forintot igényelnél 6 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 53 004 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 53 149 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Loading...

Fontos szerepe lehet

Az eredeti, még Parragh László által a nyáron felvetett elképzelés még egy olyan hitelről szólt, amely segíti a fiatalokat az „életkörülményeik és a vállalkozásuk” elindítására. Ehhez képest a szóban forgó 4 millió forint talán nem tűnik soknak, bár a jelentőségét semmiképpen sem becsülnénk le. Bár a tágabb értelemben vett életkörülmények kialakítására talán nem elég, ám egy friss vállalkozás beindításához mindenképpen értékes segítség lehet, hiszen ekkora összegből már lehetséges például egy használt kishaszonjármű és/vagy egyéb más eszközök megvásárlása.

Arról nem is beszélve, hogy egy valóban 17-18 éves, pályája legelején álló, friss vállalkozónak még a hitelképességével is gondja lenne, tehát a piaci hitelekhez kezdetben hozzá sem juthatna, illetve a későbbiekben is csak drágábban.

És ha már a hitel áránál tartunk – jelenleg egy szabad felhasználású személyi hitelnek a legjobb esetben is 11,73% a THM-je, ráadásul a hitel maximális futamideje csak 8 év. Ebből pedig az következik, hogy a hitel havi törlesztője 63 142 forint, mellyel a futamidő végére 6 061 611 forint kerül visszafizetésre. És mint írtuk, ez a jelenleg elérhető legkedvezőbb konstrukció, ennél lényegesen drágábbak is vannak a piacon. Ezzel szemben 4 millió forint 10 éves futamidő és 0% kamat mellett mindössze 33 333 forintos havi törlesztőt jelentene.

Persze ha már vállalkozásról beszélünk, akkor érdemesebb inkább a vállalkozói hitelekkel összehasonlítani a szóban forgó konstrukciót. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb, október elején közölt adatai szerint a nem pénzügyi vállalatokkal kötött, 1 millió euró érték alatti forinthitel-szerződések átlagos kamatlába 8,85% volt augusztusban.

Ha ezzel számolunk, és maradunk a 10 éves futamidőnél, akkor a 4 millió forint hitelnek 50 346 forint lenne a havi törlesztőrészlete, amely még mindig jelentősen meghaladja a 33 333 forintot. A futamidő végéig a teljes visszafizetés összege 6 041 520 forintra jönne ki. Ezek alapján is azt mondhatjuk, hogy az eddig ismert paraméterek mellett a munkáshitel valóban jelentős segítség lehet majd a pályakezdő munkásoknak.

Frissítés: a cikkünk megjelenése után megtartott Kormányinfón további részleteket árultak el az új munkáshitel feltételeivel kapcsolatban. Az ezeket tartalmazó cikkünk ide kattintva érhető el.

 

Címkék:
hitel, személyi kölcsön, kormányinfo, orbán viktor, parragh lászló, személyi hitel, gulyás gergely, nagy márton, munkáshitel, vállalkozói hitel, hankó balázs,