Magyarok milliói várják régóta ezt a banki reformot: most úgy tűnik, tovább húzódhat a bevezetése

Pénzcentrum2024. október 17. 11:01

Bár sajtóközlése alapján nyár végére másfél millió hazai ügyfele lett a Revolutnak, egyre csak tolódik a litvániai anyabank magyarországi fióktelepének startja. A Revolut azonban még fióktelepként sem lenne az OBA betétvédelmi rendszerének tagja. A megnyugtató megoldást az jelentené, ha a társaság magyarországi leánybankként és székhellyel, kellő tőkeerővel, az OBA betétgaranciájával működne - írja az MNB sajtóközleményében.

Sajtóbejelentése szerint idén augusztus közepén már 1,5 millió magyarországi ügyfele volt a litván Revolut Bank UAB-nek, s jövőre 2 milliós ügyfélkört érnének el itthon. Ennek ellenére a bank itthon továbbra is határon átnyúló hitelintézetként működik, fióktelepe működésének megkezdése is egyre csak tolódik. Ráadásul a bank fióktelepként sem válna tagjává az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) által működtetett, a hazai ügyfeleket védő betétbiztosítási rendszernek. A megnyugtató megoldást a Revolut magyarországi leánybankjának alapítása jelentené, erre azonban az anyabank továbbra sem kér itthon engedélyt.

A Revolut ügyfélszámát, fizetési forgalmát, a hazai pénzügyi stabilitás, illetve az ügyfélvédelem szempontjából kulcsfontosságú adatait a Magyar Nemzeti Bank (MNB) nem ellenőrizheti. A határon átnyúló szolgáltatók ezekről az adatokról ugyanis a székhelyük szerinti (ez esetben litván) felügyeleti hatóságnak (DII) kötelesek információt szolgáltatni, miközben – mérete miatt – a Revolut üzleti megbízhatóságát 2024. január 1-től az Európai Központi Bank (EKB) felügyeli. A Revolut Bank UAB emellett – az OBA-nál nagyságrenddel kisebb – litván betétbiztosítási rendszer tagja.

A Revoluttal szembeni magyarországi fogyasztóvédelmi panaszok esetén jelenleg az MNB csak a litván felügyelet, illetve az Európai Bankfelügyeleti Hatóság (EBA) intézkedését kezdeményezheti. A magyar jegybank határon átnyúló szolgáltató esetében önállóan csak akkor tehet lépéseket, ha a fogyasztóvédelmi jogsértés súlyosan veszélyezteti a pénzügyi rendszer egészének stabilitását, s az ügyfelek érdekeit. Az esetleges fiókteleppé válást követően a magyar jegybank (a hazai bankokéval megegyezően) vizsgálhatná a fióktelep rövidtávú fizetőképességét (likviditását), illetve, hogy az betartja-e a fogyasztóvédelmi, valamint a pénzmosás- és terrorizmus-finanszírozását megakadályozó rendelkezéseket. A Revolutnak továbbá felügyeleti adatszolgáltatási kötelezettséget is teljesítenie kellene az MNB felé.

Miközben a Revolut fióktelepi formában való magyarországi megjelenése további késedelmet szenved, a bank a hazai ügyfeleknek 2024 februárjától immár forint alapú megtakarítási számlákat, emellett a Revolut Securities Europe UAB devizás pénzpiaci alapokat, tőzsdei részvényeket, tőzsdén kereskedett befektetési alapokat (ETF), illetve kriptovalutákat is kínál.

JÓL JÖNNE 2,7 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 699 918 forintot igényelnél 6 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 53 004 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 53 149 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

A határon átnyúló működési forma a hazai ügyfelek számára különféle kockázatokat vet fel, amelyek kezelését az segítené elő, ha a Revolut itthoni jegybanki engedéllyel és tőkével, az MNB által felügyelt leánybankként, az OBA védőernyőjén belül működne.

Címkék:
mnb, bank, deviza, gazdaság, kereskedelem, magyar nemzeti bank, revolut, kripto,