Megint kígyóznak a sorok a magyar bankokban: egyre többen zsebelnék be az állami ingyenmilliókat

Meszlényi Tamás2024. szeptember 6. 13:01

Némi visszakapaszkodás látszik a babaváró hitelek kihelyezésében – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) héten publikált friss adataiból. A babvárók esetében április óta most júliusban fordult először elő, hogy az újonnan kötött szerződések összege meghaladta az előző havit. Elmondható tehát, hogy a jelzáloghitelek és a személyi hitelek mellett a babavárók piaca is nőtt, ráadásul az előző kettőhöz mérhető, 9,4 százalékos mértékben.

Idén júliusban nagyot ment a magyarországi hitelezés – júniushoz képest a jelzáloghitelek piaca 7,4 százalékkal, míg a személyi hiteleké 15,3 százalékkal tudott bővülni. Hasonlóan jól teljesített a babaváró hitelek piaca is, hiszen ebből a konstrukcióból júliusban 21,3 milliárd forint került kihelyezésre, szemben a júniusi 19,5 milliárd forinttal (+9,4%). Lényeges különbség azonban, hogy a jelzáloghitelek és a személyi hitelek piaca a júniusi visszaesést leszámítva eddig egész évben bővülni tudott, ezzel szemben a babaváró hitelek kihelyezése az áprilisi csúcs óta egészen mostanáig csökkent.

A másik jelentős különbség, hogy a hitelpiac másik két szegmense a tavalyi év azonos időszakához képest is kifejezetten jól teljesít – személyi hitelből a tavaly júliusi összeg 163,3 százaléka, míg lakáshitelből a 253,4 százaléka került kihelyezésre idén júliusban. Ezzel szemben a babaváró hitelek esetében az idei eredmény elmarad a tavalyitól – a 2023 júliusában kihelyezett 22,2 milliárd forintnak a mostani eredmény mindössze a 96,1 százaléka.

Loading...

A hitelpiac másik két szegmense tehát igen jelentős felfutást mutat 2023-hoz képest, ezzel szemben a babaváró hitelek kihelyezése még a mostani bővülés ellenére is inkább csak stagnál. Akkor is erre a következtetésre juthatunk, ha megnézzük, hogy mekkora volt a kihelyezett összeg havi átlaga tavaly, illetve az idei évben – míg 2023-ban havonta átlagosan 22,5 milliárd forint, addig 2024 eddig eltelt hónapjaiban ez az összeg mindössze 20,6 milliárd forint (-8,8%).

Loading...

A szerződések darabszáma június-júliusban 9,3 százalékkal, 1 789-ről 1 955-re nőtt. Ugyanakkor ebben az esetben is csökkenés tapasztalható, ha a számokat a tavalyi év azonos időszakával vetjük össze – tavaly júliusban 2 248 babaváró hitelszerződés köttetett, aminek a mostani eredmény csupán a 86,7 százalékát teszi ki.

JÓL JÖNNE 2,6 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 584 927 forintot igényelnél 60 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 57 984 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 13,10 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 58 104 forintos törlesztőt (THM 13,20%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

A szerződések darabszáma, valamint az új szerződések összege alapján júliusban 10 889 772 forint volt az átlagos hitelösszeg, ami meghaladta a júniusi 10 878 821 forintot (+0,1%).

Ismét nőtt a hitelköltség-mutató

Júliusban folytatódott a babaváró hitelek átlagos hitelköltség-mutatójának emelkedése – a júniusi 9,12 százalékkal szemben legutóbb már 9,66 százalék volt ez a mutató, ami 0,54 százalékpontos emelkedést jelent. Ez tehát nem újkeletű folyamat, hiszen a mutató április óta folyamatosan növekszik – az akkori 8,65 százalékhoz képest mostanra már 1,01 százalékpontos a növekedés.

Címkék:
eredmény, hitelezés, családtámogatás, hitelek, babaváró támogatás, babaváró, babaváró kölcsön, babaváró hitel,