Nagy bajban lehet a magyar háztartások jó része: mit jelent az, ha nincs "elég" adósság?

Pénzcentrum2024. június 13. 09:33

A lakáshitelezés visszaesését jelzi az, hogy az EU-ban Magyarországon a legkisebb a háztartások lakáshite tartozás, ez pedig nem tűnik olyan jó hírnek, mind elsőre látszik.

Magyarországon a legkisebb a háztartások lakáshitel-tartozása az EU-s országok közül, a GDP-arányos lakossági eladósodottságban pedig az utolsó előtti helyen állunk - erről ír elemzésében a Portfolio. Bár ez elsőre pozitív hírnek tűnhet, a lakáshitelezés drasztikus visszaesését jelzi, így a lakossági kilátások bizonytalanságát jelzi inkább.

Magyarországon 3,4 millió háztartás él saját, és 376 ezer bérelt lakásban. Bár nemzetközi összevetésben is magas a saját ingatlannal rendelkezők aránya, és rendkívül komplex a magyar otthonteremtési támogatási rendszer (amely inkább kiegészítője, mint helyettesítője a banki hitelfelvételnek) az MNB 2020-as vagyonfelmérésének részletes adatai szerint a saját lakásban élő családok mindössze 15%-ának van lakáshitele.

Amelyik családnak van is lakáshitele, annak is nagyon alacsony a tartozása nemzetközi összevetésben. Egy átlagos lakáshiteles háztartásnak nagyjából 7,0 millió forintnyi fennálló lakáshiteltartozása van, ami 18 ezer eurót jelent, és ezzel sereghajtók vagyunk az egész Európai Unióban. Euróban számítva Romániában több mint háromszor, az EU átlagában csaknem hétszer akkora az átlagos lakáshitel-tartozás, mint nálunk.

Címkék:
hitel, lakáshitel, tartozás, magyarország, hitelállomány, magyarok, háztartások, lakáshitelállomány,