Egyre több magyar család érzi újra az ingyenmilliók szagát: mégsem teltek be a gyerekszobák?

Pénzcentrum2024. június 7. 19:01

Korábbi cikkeinkben bemutattuk, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2024 áprilisi adatai szerint a jelzáloghitelek és a személyi hitelek piaca is 20 százalék feletti mértékben bővültek mindössze egyetlen hónap leforgása alatt. Bár a babaváró hitelek kihelyezése ennél szerényebb mértékben tudott csak növekedni, az eredmény itt is impozáns – áprilisban 12,9 százalékkal múlta felül az új szerződések összege a márciusi adatot. Ebben az esetben a tavalyi év számaival összevetve is csak szerényebb mértékű bővülést láthatunk – a 2023 azonos időszakában kihelyezett összeghez képest a mostani eredmény 35,9 százalékos bővülést jelent, amely bár figyelemre méltó, nem olyan jelentős, mint amit például a lakáshitelek esetében láthattunk (+212,4%).

2024 áprilisában 22,43 milliárd forint volt a babaváró hitelek új szerződéseinek összege, ami 12,9 százalékkal haladta meg az idén márciusban kihelyezett 19,87 milliárd forintot. Bár ez is igen impozáns bővülésnek számít, ám a lakáshitelek (+23,9%) és a személyi hitelek (+20,6%) piacán látott növekedéstől elmarad. Ebben az esetben is még jelentősebb a bővülés mértéke, amennyiben az idei számokat a tavalyi év azonos időszakához viszonyítjuk – 2023 áprilisában 16,51 milliárd forint babaváró hitel került kihelyezésre, amihez képest a mostani eredmény 35,9 százalékos növekedést jelent. Ugyanakkor ez is lényegesen kisebb attól az értéktől, amit például a lakáshitelek produkáltak tavaly áprilishoz képest (+212,4%).

A tavaly nyáron bejelentett és idén év elején élesedett szigorítások ellenére tehát egyelőre nem látszik, hogy sokkal kevesebben vennék igénybe a babaváró hitelt, mint tavaly. Bár az év első hónapjaiban még szép számmal lehettek olyan ügyletek is, melyek igénylését még 2023 végén, a szigorítások előtt adták be az ügyfelek, ám ezek hatása valószínűsíthetőleg már nem jelentős. Tehát a szigorítások ellenére is egy növekvő trend látható.

Loading...

Ugyanakkor az is igaz, hogy 2023-ban havonta átlagosan 2 283 új babaváró hitelszerződés született, míg az idei átlag egyelőre mindössze 1 894 szerződés/hó, ami a tavalyi értéknek a 83 százaléka. A szerződésszám alapján egyébként azt is elmondhatjuk, hogy a felvett hitelek átlagösszege áprilisban 10 883 066 forint volt, tehát csak minimálisan maradt el a maximális 11 millió forinttól.

Tovább csökkent a hitelköltség-mutató

Áprilisban már csak 8,65 százalék volt a babaváró hitelek átlagos hitelköltség-mutatója, ami 0,76 százalékpontos csökkenést jelent a márciusi 9,41 százalékhoz képest. Ennél alacsonyabb értéket utoljára 2022 márciusában, tehát több mint 2 évvel ezelőtt láthattunk, amikor is 8,32 százalékon állt ez a mutató. A tavaly januári, 16,22 százalékos csúcshoz képest azonban ez már 7,57 százalékpontos csökkenést jelent, tehát kis híján megfeleződött a konstrukció átlagos hiteldíja.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 
Loading...

 

Címkék:
mnb, jegybank, április, családtámogatás, magyar nemzeti bank, babaváró, babaváró hitel, hitelpiac, családtámogatások, támogatott hitelek,