Pénzcentrum • 2024. március 4. 13:02
Közzétették a háztartásokkal és nem-pénzügyi vállalatokkal kötött hitel- és betétszerződések januárra vonatkozó forgalmi és árazási adatait. Az alábbiakban a friss jegybanki adatsorok lakáshitelekre vonatkozó részeit fogjuk ismertetni – megvizsgáljuk, hogy mekkora összegben és milyen átlagos hitelköltség-mutatók mellett nyújtottak a hitelintézeteket jelzáloghiteleket a magyar háztartások számára. A januári számok egészen kiemelkedően alakultak – utoljára 2022 szeptemberében helyeztek ki akkora hitelösszeget a pénzintézetek, mint idén januárban, míg a 2023-as havi adatok egyike sem közelítette meg a mostani eredményt. Ha pedig a tavaly januárral hasonlítjuk össze az idén januári számokat, akkor azt mondhatjuk, hogy több mint duplájára emelkedett az újonnan kihelyezett hitelek összege.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2024 januárjára vonatkozó adatai szerint az év első hónapjában 82,1 milliárd forintnyi lakáshitelt vettek fel a magyar háztartások. Ez még a tavalyi év legerősebb, novemberi eredményét (66,9 milliárd) is igen jelentős mértékben, 22,7 százalékkal múlta felül (+15,2 milliárd), míg a tavaly decemberit (63,4 milliárd) 29,5 százalékkal (+18,7 milliárd). Amennyiben a tavalyi év azonos időszakával (40,8 milliárd forint) vetjük össze az idén januári eredményt, úgy 101,2 százalékos növekedés figyelhető meg (+41,3 milliárd).
Utoljára egyébként másfél éve, 2022 szeptemberében született a mostanihoz fogható eredmény – akkor 82 milliárd forint volt az újonnan kötött szerződések összege. Ez abban az évben egyébként már a gyengébb eredmények közé számított, elvégre 2022 májusában még 153,9 milliárd forint volt az újonnan kihelyezett jelzáloghitelek összértéke.
Ez a mindenképpen figyelemre méltó eredmény persze nem teljesen előzmény nélküli, elvégre a hitelpiac lassú magára találására már 2023 utolsó hónapjaiban is voltak jelek – tavaly június-október között még csak az 50 milliárd forintos szintet tudta meghaladni a havonta kihelyezett új szerződések összege, míg az év végén már a 60 milliárdot is könnyű szerrel sikerült megugrani.
További kedvező hír, hogy januárban tovább folytatódott a jelzáloghitelek átlagos hitelköltség-mutatójának csökkenése – az összes lakáshitelre vetítve decemberben ez a mutató még 8,86 százalékon állt, míg idén év elején már csak 8,76 százalékon (-0,10 százalékpont). Ennél alacsonyabb értékre ugyancsak 2022-ben volt utoljára példa – az év augusztusában még csak 8,46 százalékig emelkedett ez a mutató.
Nézzük a törlesztőrészleteket
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátorának segítségével ismét megnéztük, milyen hitelkonstrukciók között válogathat az, aki most készül jelzáloghitelt felvenni. A kalkulációt ezúttal 20 millió forint kölcsönösszeggel, 20 éves futamidővel és 700 ezer forint nettó családi jövedelemmel végeztük el.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
A leírt feltételekkel most március elején 142 806 forint a havi törlesztőrészlete az elérhető legolcsóbb jelzáloghitelnek – ezt az UniCredit Bank nyújtja 6,10 százalékos THM mellett. A teljes visszafizetendő összeg ebben az esetben 34 300 877 forint a futamidő végéig.
Az UniCredit Bank ajánlatát a CIB Bank (147 674 forint, THM 6,57%), a Raiffeisen Bank (148 409 forint, THM 6,63%) és a MagNet Bank (147 793 forint, THM 6,74%) ajánlatai követik a sorban. A most elérhető ajánlatok közül egy OTP-s tűnik a legkevésbé kedvezőnek – a szóban forgó esetben 157 232 forint lenne a havi törlesztőrészlet, míg a teljes visszafizetendő összeg 37 221 678 forint (THM 7,16%).