Portfolio • 2023. október 31. 15:01
Az infláció csökkenésének és az MNB monetáris lazításának köszönhetően utoljára 2022 júliusában látott szintre csökkent mára a budapesti bankközi kamatláb, a BUBOR - írja a Portfolio. A jelenlegi 10,82 – 11,43 százalékos értékek az alapkamathoz hasonlóan már közel vannak ahhoz a szinthez, ahol a kormány elkezdheti a meglévő jelzáloghitelekre és kkv-hitelekre vonatkozó kamatstop felülvizsgálatát. Még bizonytalan, mikor teszik ezt meg.
„Novemberben születik döntés a kamatstopról” – közölte a kormány szűkszavúan múlt csütörtökön a Facebook-oldalán, de nem tették egyértelművé, mit értenek kamatstop alatt, ugyanis háromféle kamatkorlátozás is érvényben van a bankoknál, amelyeket az egyszerűsített kommunikációban könnyű egymással összekeverni:
- a meglévő változó kamatozású és legfeljebb 5 éves kamatperiódusú jelzáloghitelekre, valamint a változó kamatozású kkv-hitelekre vonatkozó kötelező kamatstop 2022 óta, amely maximálja az érintett hitelek esetében figyelembe vehető referenciakamatot (az emiatt előálló kamatbevétel-kiesést a bankoknak kell elszenvedniük),
- az újonnan felvehető jelzáloghitelekre vonatkozó 8,5 százalékos THM-plafon és a kkv-hitelekre vonatkozó 12 százalékos kamatplafon idén október óta, amelyet a bankok önkéntesen vállaltak, és amelyet folyamatosan felülvizsgálnak a felek (így a kkv-hitelek kamatstopja november 2-án 11,5 százalékra csökken majd),
- a bankbetétekre vonatkozó, 2022 óta élő kötelező kamatplafon, amely az intézmények (például befektetési alapok) és a 20 millió forint feletti magánszemélyek betéti kamatát a 3 hónapos futamidejű Diszkont Kincstárjegy aukciós átlaghozamának megfelelő szinten maximálja, és negyedévről negyedévre meghosszabbítja a hatályát a kormány.
Kamatstop alatt e három közül általában az elsőt értjük a közbeszédben. A kormány Facebook-oldalán csütörtökön megjelent közléssel kapcsolatos bizonytalanságot az okozza, hogy nem tudjuk biztosan, erre gondoltak-e, és hogy Nagy Márton tárcája, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium szintén csütörtökön ettől eltérő tartalmú közleményében azt közölte, hogy
a vállalkozásokat érintő kamatstop kivezetésére és a lakossági kamatstop felülvizsgálatának megkezdésére akkor nyílik lehetőség, amennyiben a jegybanki alapkamat egy számjegyűre csökken.
A jegybanki alapkamat az elemzői várakozások alapján valamikor 2024 első negyedévében csökkenhet az egyszámjegyű tartományba, a kétféle közlés tehát nincs összhangban egymással.
Esik a BUBOR
A BUBOR mindenesetre közelít már ahhoz a szinthez, ahol a kkv-hitelek kamatstopját bevezették. A háromhavi BUBOR ma 11,45, a hathavi 11,19, a tizenkét havi 10,82 százalékon áll, ehhez képest a kkv-hitelek referenciakamatát 7,77 háromhavi, 8,26 százalék hathavi és 8,68 százalék tizenkét havi BUBOR-hoz kötötték tavaly novemberben. Elemzői várakozások szerint az idei év utolsó két hónapjában még másfél százalékot vághat az MNB, és ha ez így lesz,
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
hónapokon belül közel kerülhet a BUBOR a kkv-hitelek kamatstopjánál meghatározott szinthez.
Bonyolultabb ennél a lakossági kamatstop sorsa, az ennél meghatározott BUBOR-értékek ugyanis jóval messzebb vannak. A változó kamatozású jelzáloghitelek kamatstopját 2,0-2,4 százalékos referenciaértéknél húzta meg a jogalkotó, aminek elérésére a következő egy-két évben nincs nagy esély. Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter erről a Portfoliónak adott interjújában óvatosan fogalmazott. Szavaiból kiderül, hogy a lakossági kamatstopot két lépcsőben vezetné ki a kormány, és az erről szóló döntés során figyelembe vennék a fogyasztás alakulását is.
A kis- és középvállalati körben a jövő év elején lehet számítani a kamatstop kivezetésére. A lakosság esetében itt is a fogyasztás helyreállása alapján fogunk dönteni. Legalább két lépésben tudjuk megszüntetni a lakossági kamatstopot, az első lépés indokoltságát akkor fogjuk vizsgálni, amikor a kkv-k esetében lépünk, tehát várhatóan januárban. De ha a háztartási fogyasztás gyenge, akkor már az első lépés is későbbre tolódhat. A részletszabályok még nincsenek meg, mérlegelni kell, hogyan lehet majd kellően árnyalt, de még érthető kivezetési rendszert megalkotni.