Reichenberger Dániel • 2023. június 5. 13:01
Megint elkezdtek emelkedni a kamatok, áprilisban ráadásul a személyi kölcsönök átlagkamata emelkedett a legnagyobb mértékben, fél százalékos növekedést jegyezhettünk fel. De kevesebb a jegyzett összeg nagysága nem csak havi, hanem éves összevetésben is. Vajon mikor tér magáához a hitelpiac?
Az elmúlt hónaphoz képest ismét visszaesett a személyi kölcsönök új szerződéseinek összege, és az MNB pénteken közzétett adatsorából az is látszik, hogy kevesebben is vettek fel ilyen típusú hitelt. A nyár beköszöntével a helyzet majd javulhat kissé, azonban ha elmarad a várt kamatcsökkentés, amely felé a jegybank már tett óvatos lépéseket, akkor előfordulhat, hogy az e típusú hitelek a nyáron sem lőnek ki - pedig az iskolakezdés, illetve a nyaralások közeledtével ezek mindig is erősebb hónapok voltak. Még rosszabb a helyzet az ajánlatoknál, ahol már egy magyar átlagjövedelem jelentős részét is elviheti havonta a törlesztőrészlet.
Jön a nyári felpörgés?
Összesen 38,88 milliárd forintért kötöttek a magyarok új személyihitel-szerződéseket áprilisban, ezt közölte pénteken kiadott adatsorában a Magyar Nemzeti Bank. Összehasonlítva a tavaly áprilisival az látszik, hogy több mint 10 százalékkal csökkent az új szerződések összege, ami ismét egy komoly visszaesésnek számít. Igaz ugyanakkor az is, hogy ebben az évben ez a második legjobb eredmény a személyi hiteleknél - a rekordot még a márciusi 42 milliárd forint tartja, ezt a lenti grafikonon is megmutatjuk.
Nagyon úgy néz ki, hogy áprilisban még nem készültek a magyarok a nyárra. A tavasz általában sem a nagy hitelfelvételi boom időszaka, de a gazdasági nehézségek miatt újra népszerű megoldássá válhat, hogy a nyaralásokat - a hitelválság ellenére is - kölcsönből igyekeznek megoldani a magyarok. Ez a májusi adatokon várhatóan jobban meg is fog látszani. Arról azonban, hogy miért nem jó ötlet szimplán nyaralásra felvenni a személyi hitelt, a Pénzcentrum is bővebben írt, ezt a cikket itt olvashatod el újra:
Hol a kamatcsökkenés?
Valamennyivel érthetőbbé válik a személyi kölcsönök visszaesése, ha megnézzük az átlagkamatok alakulását. Az egy éven túli kamatfixálásokat nézve most ismét az a helyzet, hogy az átlagkamatok a babaváróét kivéve mind elindultak ismét felfelé, ráadásul a legnagyobb ugrást épp a személyi kölcsönöknél jegyezhettük fel.
A kamatnövekedés azért is meglepő lehet, mert a jegybank, ha óvatosan is, de már lépéseket is kezdett tenni a kamatcsökkentési ciklus megindítása felé, de ezek szerint sokkal hosszabb időbe fog telni, amíg erre a piac is reagál. Amíg viszont a kamatok ennyire magasak, addig remény sem nagyon lehet arra, hogy a hitelezés volumene normalizálódhat.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A fizetésünk harmada oda
A szokásos módon cikkünk végén most nézzük meg a bankok ajánlatait is. A Pénzcentrum személyi kölcsön-kalkulátorába, ahogy mindig, most is példaszámítást írtunk be: 3 millió forint kölcsönösszeggel, egy éves munkaviszonnyal és legalább 300 ezre nettó jövedelemmel számoltunk.
Amint a táblázatból is kitűnik, már régen nem találhatunk törlesztőrészletet 115 ezer forint alatt, de a legkevésbé kedvező ajánlatnál 130 ezres törlesztőt is látunk. Mindez pedig még mindig azt jelenti, hogy 300 ezres nettó havi jövedelem esetén a fizetésünknek már több, mint harmadát elviheti egy havi törlesztőrészlet. A helyzet azzal sem lesz sokkal jobb, ha ránézünk a teljes visszafizetendő összegekre: az OTP-nél és a Cetelemnél a felvett 5 millióra 7,8 milliót kell végül leszurkolnünk, vagyis a felvett hitelösszegnek jóval több, mint a másfélszeresét.