Már csak pár napig elérhető a szuperolcsó céges hitel

Pénzcentrum2022. november 4. 10:30

Meghosszabbította a kormány a Széchenyi Kártya Programot, 2023 első félévében kezelési költség nélkül, a piaci kamatszinthez képest rendkívül kedvező, évi 5%-os ügyfélkamattal teszi elérhetővé annak hiteltermékeit, de a Széchenyi Likviditási MAX hitelt november 11-ig, a Széchenyi Beruházási MAX hitelt pedig november 30-ig még a korábbi 3,5%-os kamatra is lehet igényelni. A program részleteiről Posch Richárdot, a MagNet Magyar Közösségi Bank Zrt. banküzleti Igazgatóját kérdeztük.

A jelenlegi kamatkörnyezetben egyre többen adnak hangot félelmeiknek, hogy kiszárad a hitelpiac, ugyanakkor a Széchenyi KAVOSZ MAX hitelek elég jó feltételekkel elérhetőek. Mik az elmúlt hetek tapasztalatai, hány igénylés érkezett a MagNet bankhoz?

A MagNet Bank 2022. tavaszán kötött csatlakozási szerződést a KAVOSZ-szal és szeptember 1-től elérhetők bankunknál a Széchenyi Likviditási Hitel MAX és a Széchenyi Beruházási Hitel MAX termékek.

Jelenleg a vállalatfinanszírozó kollégák a teljes vállalati hitelállomány 10%-nak megfelelő SZK MAX beruházási és likviditási hiteligényt dolgoznak fel.

Azt gondolom ez az arány magáért beszél és megerősít bennünket, hogy jól döntöttünk, amikor elkezdtünk együttműködni a KAVOSZ-szal. A jelenlegi kamatkörnyezetben nagyon nehéz olyan piaci finanszírozást találni egy vállalkozásnak, amit ki tud gazdálkodni. A Széchenyi termékek viszont elérhető finanszírozási megoldást nyújtanak. Emiatt is nagyon örülünk annak, hogy a program 2023-ban is folytatódik.

Mi szükséges a hitelek felvételéhez, milyen feltételeknek kell megfelelni?

Szükséges feltétel például, hogy a kérelmezőnek ne legyen lejárt köztartozása, sem lejárt hiteltartozása, rendelkezzen egy teljes lezárt éves működési múlttal és megfeleljen a Széchenyi Kártya Program Üzletszabályzatában meghatározott feltételeknek valamit megfeleljen az intézményi kezesek (GHG, AVHGA) üzletszabályzataiban előírtaknak. Természetesen emellett szükséges a finanszírozó bank pozitív döntése a hitelkérelemre vonatkozóan. Alapvetően azt gondoljuk, hogy a feltételrendszer, a kondíciók, a bankokkal történő együttműködési folyamat is annak jegyében került kialakításra, hogy minél hatékonyabban támogassa a hazai kis és középvállalkozások üzleti elképzeléseit és fejlesztéseit. Reményeink szerint a 2023-ban folytatódó konstrukciók feltételrendszere is hasonlóan kedvező lesz.

Hogyan látják, mennyire lehetnek megoldások ezek a hiteltermékek a vállalkozások általános problémáira, például a megnövekedett rezsikiadásokra? Milyen fejlesztések, beruházások azok, amelyeket meg tudnak lépni ezek segítségével? 

A mostani környezetben minden vállalkozásnak racionalizálnia szükséges a költségeit saját lehetőségein belül. Az energia a nagy kérdés napjainkban, ezért minden vállalkozásnak át kell állnia az olcsóbb, megújuló és fenntartható energiaforrásokra.

Ezen hitelcélokon belül lehetőségük van a vállalkozásoknak többek között utólagos hőszigetelésre, fűtési rendszerük korszerűsítésére, energiafelhasználást optimalizáló szoftverek beszerzésére, napelemrendszerek telepítésére, szélerőmű kiépítésére és az általa megtermelt energia hasznosítására.

A magyar gazdaság jelentős részét a kkv-k adják, makrogazdaság szintjen mekkora a jelentősége ennek a programnak? 

A program sikere abban rejlik, hogy mindig az aktuális gazdasági környezethez és a vállalkozások problémáihoz igazodik, így megfelelő megoldást nyújt a kis- és középvállalkozásoknak arra, hogy biztonságos keretek között jussanak olyan támogatáshoz, ami a kiszámíthatatlan gazdasági helyzetben stabilitást nyújt számukra. Az elmúlt időszakban a kamatok jelentős emelkedésbe kezdtek, jelenleg a piaci hitelkamatok 15-20% körül mozognak, ebben a piaci kamatkörnyezetben a vállalkozások beruházási, fejlesztési és hitelfelvételi szándéka várhatóan csökken. A kialakult helyzetben a Széchenyi Kártya Program a KKV szektor versenyképességének elősegítését, gazdasági növekedés feltételeinek megteremtését támogatja, köszönhetően a kiszámítható fix kamatozásnak.

Találkoztak olyan helyzettel, ahol ezek a termékek sem ígérkeztek elegendőnek a vállalkozás megmentéséhez és azt javasolták a cégvezetőnek, hogy gondolja meg a hitel felvételét? 

Az SZK termékek legnagyobb előnye, hogy a feltételrendszeren keresztül kiszámíthatóvá teszik a finanszírozást és ezáltal nagy biztonságot adnak például egy beruházás során, de ez önmagában nem elég: a hitelkérelemnek, üzleti tervnek alátámasztottnak kell lennie, a vállalkozásnak olyan stabil pénzügyi helyzettel és eredményes működéssel kell rendelkeznie, amiből a bank arra következtet, hogy a vállalkozás az adósságszolgálatot majd probléma nélkül tudja teljesíteni.  Természetesen találkozunk olyan hiteligénylésekkel, amikor ezen feltételek nem állnak fenn, ilyenkor azt gondolom a leghelyesebb magatartás az, ha ezt minél gyorsabban közöljük az ügyféllel és egyúttal elmondjuk, mire kell nagyobb figyelmet fordítani, mire kell ráerősíteni.

Meddig elérhetők ezek a hitelek a vállalkozások számára és miért éri meg a bankoknak ezeket az állami konstrukciókat népszerűsíteni? 

A jelenlegi kamatszinteken a Széchenyi Likviditási MAX hiteligénylést november 11-ig, Széchenyi Beruházási MAX hitelt november 30-ig nyújthatják be a vállalkozások a KAVOSZ Zrt. regisztráló irodáiba, azonban január 1-től június végéig 5%-os fix kamattal folytatódik tovább a Széchenyi Kártya Program.

A KKV szektornak kiemelt szerepe van a gazdaság működésében, a mostani kamatkörnyezetben ezek a vállalkozások kiszámítható finanszírozást keresnek, így a támogatott Széchenyi Kártya konstrukciók előtérbe kerültek és ezáltal a bankszektor alapvető termékévé váltak.

Címkék:
hitel, széchenyi kártya, magnet bank, kavosz,