Pénzcentrum • 2022. október 19. 13:36
A Bankmonitor nem reprezentatív felmérése alapján a jelzáloghitelt keresők mintegy 47,5 százaléka, a személyi kölcsön iránt érdeklődőknek pedig 61,4 százaléka nem attól a banktól igényel végül hitelt, mint amelyiktől eredetileg szeretett volna.
A Bankmonitor statisztikái szerint 2022 első tíz hónapjában a lakáshitel kalkulátort használók mintegy 47,5 százaléka végül másik banktól vett fel lakáshitelt, mint amelyiket eredetileg megjelölte. A személyi hiteleknél ez az arány még magasabb, itt a kalkulálók 61,4 százaléka végül másik banktól igényelt fedezetlen hitelt, mint amelyik iránt eredetileg érdeklődött. Bankszámlák esetében a módosítók aránya alacsonyabb, a számlanyitást tervezők csupán 10,3 százaléka változtatta meg ugyanis az eredeti szándékát.
A vizsgálat a Bankmonitor kalkulátorait használók válaszain alapult: az érdeklődők az egyes ajánlatok összehasonlítását követően megjelölhetik, hogy melyik konstrukció iránt érdeklődnek, melyik bank ajánlatával kapcsolatban szeretnének segítséget, további információt kérni. Ezt vetették össze a Bankmonitor szakértői azzal, hogy végül melyik pénzintézetnél igényelték meg az érdeklődők a jelzáloghitelt, személyi kölcsönt, illetve bankszámlát.
Miért választ más bankot minden második lakáshiteles?
A Bankmonitor szakértőinek tapasztalata szerint a lakáshitelek esetében a változtatás mögött két alapvető ok húzódik meg: az eredetileg választott banktól nem kapnák meg a kért hitelösszeget, vagy egy másik bank kedvezőbb feltételekkel adna kölcsönt számukra.
A bankok közötti legfontosabb különbségek:
- Eltérő módon fogadják el az egyes bankok a speciális jövedelmeket, például a vállalkozásból származó bevételeket, a kismamák jövedelmét, vagy éppen a külföldi munkabért.
- Nem egységes a jövedelemterhelhetőség mértéke sem: egyes bankok a jogszabályi korlátokhoz képest szigorúbb feltételeket várnak el.
- Különbség van a bankok ügyfélminősítési rendszerei között is, ami ugyancsak befolyásolhatja a felvehető kölcsön összegét.
- Ugyanarra a lakásra az egyik bank ad hitelt, míg egy másik pénzintézet nem fogadja el fedezetként.
A váltás másik gyakori oka, az, hogy az eredeti hitelnél végül kedvezőbb ajánlatot sikerült találni az ügyfél számára. Az elérhető pénzügyi előny nem csekély, hiszen a legkedvezőbb és a legdrágább 20 millió Ft-os, 20 éves futamidejű és fix kamatú lakáshitel havi törlesztője között több mint 50 ezer forint a különbség, ami összeségében 13 millió forintot jelent két évtized alatt.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Az, hogy valaki számára elérhető-e a legkedvezőbb ajánlat, az persze számos feltételtől függ. Előfordulhat például, hogy valaki nem képes a kedvezményes kamathoz szükséges valamennyi feltételt teljesíteni: nem lesz elegendő az igazolt jövedelme, vagy éppen nem tudja vállalni a szükséges havi jóváírást a bankszámlán. Ebben a helyzetben könnyen előfordulhat, hogy az új körülmények mellet már egy másik pénzintézet ajánlata lesz a legkedvezőbb.
A banki hitelajánlatok összehasonlítására szolgáló kalkulátorok használata tehát nagyon fontos, ezzel megismerhetők az egyes bankok kölcsönei. Érdemes azonban a hiteligénylés benyújtása előtt tovább lépni és a három-négy legkedvezőbb konstrukció feltételeit alaposan áttanulmányozni. Aki ezt megspórolja és azonnal beadja a hitelkérelmet, az esetleg csak a bírálat során szembesülhet azzal, hogy a tervezettnél drágábban juthat hitelhez.