Tényleg drágulhatnak a bankszámlák a különadó miatt? Itt a válasz, sokan nem fognak örülni

Pénzcentrum2022. június 7. 19:31

A kormány bejelentése alapján a bankokra is vonatkoznak a különadók. A tervek szerint 2022-ben és 2023-ban a pénzintézeteknek évi 300 milliárd forinttal emelkedne az adófizetési kötelezettsége. Vajon ráterhelhetik ezeket a plusz költségeket a bankszámládra?

A legtöbb magyart az új adók bejelentése óta az foglalkoztatja, hogy nekik kell-e végül megfizetniük a szolgáltatók megemelkedő költségeit. Nincs ez másképp a banki szoláltatásoknál sem: rengetegen érdeklődnek, hogy mi lesz a jövőben a bankszámla költségekkel, díjakkal. Emelkedhetnek ezek a bankok extraprofitjának megadóztatása miatt? A Bankmonitor szakértői teljesen megnyugtató választ nem adhatnak erre a kérdésre.

A meglévő hitelek kamatát, díjait nem módosíthatják a bankok kényükre-kedvükre egyoldalúan: a jogszabály tételesen leírja, hogy az egyes kölcsöntípusokra milyen szabályok érvényesek. A bankszámlákkal kapcsolatban kicsit más a helyzet. Természetesen ennek a szolgáltatásnak sem módosíthatják a díjait szabadon a pénzintézetek, ugyanakkor nagyobb mozgásteret engednek az előírások.

Az egyes pénzintézetek jellemzően az üzletszabályzatukban nevesítik, hogy a különböző szolgáltatások díjait, költségeit milyen okok miatt változtathatják meg. A legtöbb pénzintézetnél elég széles a lista, ráadásul szinte mindegyik banknál szerepel a díjak változtatásának lehetséges okai között az adók emelkedése is.

A legnagyobb hazai pénzintézetek szabályzatában ugyanis a közteher, adó emelkedése nevesítve van a bankszámlák költségmódosításának lehetséges okaként. Az OTP Bank üzletszabályzatában például az alábbi kikötés olvasható, hogy az OTP Bank – számla – és betétviszonyokat szorosan és közvetlenül érintő – tevékenységéhez kapcsolható közteher- (pl. adó-) változása, a kötelező tartalékolási szabályok változása.

Az elvi lehetősége a díjak módosításának jelenleg adott, ez természetesen nem azt jelenti, hogy a pénzintézetek ténylegesen meg is emelik a költségeket. Ez különösen igaz a jelenlegi helyzetre, amikor a bejelentés során külön kihangsúlyozták, hogy az adók továbbterhelését nem néznék jó szemmel. Ettől függetlenül a helyzet nagyon bizonytalan, hiszen vannak más költségemelésre okot szolgáltató tényezők is. Ilyen például az infláció, mely szintén szerepel a legtöbb pénzintézet üzletszabályzatában a díjmódosításra feljogosító tényezők között.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Elképzelhető, hogy a jövő évben a bankok megemelik a bankszámlaköltségeket az idei infláció mértékével.

Teljesen más helyzetben lehetnek azok, akik bankszámlát szeretnének nyitni vagy váltani. Hiszen a pénzintézetek könnyen bevezethetnek új csomagokat, míg a meglévők értékesítését felfüggeszthetik. Az új számlák árazását pedig szabadon alakíthatják. Vagyis a jelenleg érvényben lévő szabályok alapján akár magasabb költségű számlák is megjelenhetnek a piacon.

Jelen esetben a legfontosabb kérdés talán az, hogy az adózással kapcsolatos részletszabályok pontosan mit fognak tartalmazni. Milyen tiltások, fékek lesznek nevesítve a bankok ármeghatározásával kapcsolatban.

Címkék:
folyószámla, adó, bankolás, különadó, áremelés, adóemelés, díjak, szabályok, bankok, pénzintézetek,