Pénzcentrum • 2021. október 16. 12:01
Általában kevesebb, mint a megkérdezett fiatalok fele alkalmazza a legújabb fizetési megoldásokat – derül ki a egy friss kutatásból. Az okostelefonos érintéses alternatívát csak 26 százalékuk használja rendszeresen, a QR-kódos fizetést pedig 16 százalékuk. A többség vagy próbálta, de nem járt sikerrel, esetleg nincs rá alkalmas készüléke, azonban szép számmal vannak azok is, akiknek van fizetésre is használható készülékük, mégsem nyitottak a használatára.
Ma már nem csak a bankkártya jelenti a megoldást a készpénzmentes, elektronikus fizetésre, hanem az okostelefonnal történő érintéses fizetés mellett QR-kóddal, okosórával vagy éppen az úgynevezett fintech kártyával – mint például a Curve és a Revolut – is ki lehet egyenlíteni a vásárlás összegét a boltokban, üzletekben, éttermekben. A fiatalok körében egyre terjednek ezek a megoldások, a K&H ifjúsági indexéhez készült reprezentatív felmérés pedig azt vizsgálta, hogy a 19-29 éves városi fiatalok mennyire preferálják az egyes lehetőségeket.
Érintés vagy „olvasás” telefonnal
A kutatásban megkérdezett fiatalok közül tízből négyen – pontosan 42 százalékuk – fizetnek úgy, hogy az okostelefonjukat érintik oda az adott terminálhoz, ezen belül 26 százalékuk kifejezetten szívesen használja ezt a megoldást. A budapesti fiatalok körében még magasabb, 37 százalékos a gyakori használók aránya.
Míg a rendszeres használat tekintetében nincs szignifikáns eltérés a nők (23%) és a férfiak (30%) között, a kipróbálás tekintetében a férfiak nyitottabbnak bizonyultak: az átlagos 15 százalékhoz képest körükben 23, míg a nők körében csak 7 százalék mondta, hogy legalább próbából fizetett már így, de igazából nem használja. Általánosságban elmondható, hogy a többségnek van erre alkalmas készüléke, mégis idegenkedik a fizetésnek ezen fajtájától.
Az okostelefon fizetéskor használható QR-kód beolvasására is, a K&H kutatása szerint azonban csak a fiatalok 25 százaléka fizetett már így valaha, és ezen belül mindössze 16 százalékuk alkalmazza rendszeresen.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Németh Balázs, a K&H innovációs vezetője a felmérést értékelve azt mondta: „Sokan még nincsenek tisztában azzal, hogy a QR-kódos fizetés nem egy nagy hókuszpókusz, valamennyi kamerás okostelefon alkalmas rá, vagy csak le kell tölteni hozzá egy kódolvasó alkalmazást. Egyszerű, gyors, biztonságos fizetést jelent, így növekvő népszerűségre számítunk.”