Pénzcentrum • 2021. szeptember 24. 13:01
Az eddigi bejelentések alapján a gyermeket nevelő családok jövő februárban visszakapják befizetett személyi jövedelemadójukat a 2021-es átlagbérnek megfelelő adószintig. Ennek feltétele, hogy az idei GDP növekedés meghaladja az 5,5 százalékot. De mit lehetne kezdeni ezzel az összeggel? A szóba jöhető pénzügyi lehetőségeket gyűjtötték össze szakértők.
A Kormány többször jelezte, hogy jövőre a gyermeket nevelő családok visszakaphatják a tavalyi évben befizetett személyi jövedelemadójuk összegét az átlagbérnek megfelelő adószintig. Ennek feltétele, hogy az idei évben a GDP – a bruttó hazai termék – legalább 5,5 százalékkal bővüljön 2020-hoz képest. A KSH adatai alapján a 2021. júniusi bruttó átlagbér 436 600 forint volt. Ezen jövedelem elvi szja tartalma havi 65 445 forint. Ha ennyi lesz a teljes 2021-es bruttó átlagbér, akkor az egész éves adó mértékét, 785 ezer forintot kaphatna vissza egy gyermeket nevelő szülő.
Egy átlagos jövedelmű, két gyermeket nevelő pár várhatóan 1 090 680 forint adót fizetne be 2021-ben. (Az adókedvezményre jogosult fél a havi 65 445 forint helyett csupán 25 445 forint személyi jövedelemadót fizetne.) Ők ezt a nagyságrendileg 1 millió forintot fogják jövőre visszakapni. De mihez is kezdhetnének az összeggel?
Ezt a pénzt tekinthetjük “talált pénznek” is. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a könnyen jött, könnyen ment elv alapján érdemes azonnal elkölteni. A Bankmonitor szakértői összeszedtek pár jó megoldást a pénz felhasználására.
1. Érdemes előtörleszteni egy meglévő hitelt
Sok családnak van már valamilyen kölcsöne: lehet ez lakáshitel, vagy épp személyi kölcsön. Az kapott adó-jóváírásból kifizethetik a kölcsön fennálló tartozását, vagy annak egy részét. Ebből két előny is származhat: egyrészt csökkenne a hitel havi törlesztőrészlete, másrészt kisebb összeg kamatozna tovább, vagyis összességében visszafizetendő összeg is kisebb lenne. Példaként vegyünk egy személyi kölcsönt, ahol a fennálló tartozás 1,5 millió forint, a hátralévő futamidő 4 év, a kamat pedig 10 százalékos. Ezen hitel havi törlesztőrészlete 38 ezer forint, a 4 év alatt összesen 1,8 millió forintot kellene visszafizetni. Az egy millió forint betörlesztésével a havi fizetnivaló lecsökkenne 12 600 forintra, a teljes visszafizetendő összeg – a betörlesztett összeggel együtt – pedig 1,6 millió forint lenne. Vagyis 200 ezer forintot lehet spórolni ezzel a lépéssel.
2. Egy moratórium alatt lévő hitelt is érdemes lehet előtörleszteni
Az szja-visszatérítésből érdemes lehet előtörleszteni a hitelmoratóriummal érintett hiteleket is. Ebben az esetben külön előnye az előtörlesztésnek, hogy csökkentené a szüneteltetés alatt felhalmozott kamatot, emiatt a moratórium miatti futamidőhosszabbítás kompenzálható.
Példaként nézzünk meg egy 2018-ban felvett 15 millió forint összegű, 20 éves futamidejű és 5 százalékos kamatozású lakáshitelt. Ha az adós 2022. június végéig a moratóriumban marad, akkor a törlesztőrészletek száma a szüneteltetés miatt 27 darabbal emelkedne meg. Ha jövő februárban előtörlesztené a család a kapott 1 millió forintot, akkor a részletek száma csak 7 darabbal lenne több. Ez az előtörlesztés bizony 1 millió forint megtakarítást eredményezhetne a család számára.
3. Érdemes lehet valamilyen megtakarítást választani
Az egy millió forint jóváírást érdemes lehet félretennie a családnak: a párnák helyett azonban olyan befektetés lenne jó, ami hozamot is termel. Ha nem szeretne kockáztatni a család, akkor ideális lehet a Magyar Állampapír Plusz. Ezen lakossági állampapír éves átlagos hozama 4,95%, vagyis az egy millió forint befektetés nagyságrendileg 1,27 millió forintot fog érni 5 év múlva. A jelenlegi kamat-, hozamkörnyezetben ez egy jó eredménynek tekinthető.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
4. Lehet valamilyen nagyobb cél kezdőtőkéje is
Sok nagyobb cél megvalósításához szükséges egy minimális saját megtakarítást felmutatni. Egy lakásvásárláshoz a jelenlegi ingatlanárak mellett az 1 millió forint igen kevés lesz. (Hiszen a bankok a vételárnak legalább a 20 százalékát várják el önerőként.) Ettől függetlenül jól jöhet, ha a szükséges önerőhöz ekkora összeg hiányozna.
De például egy autóvásárlásnál nagyon jól jöhet az egy millió forint. Ekkora önrésszel egy autólízing már könnyebben igényelhető. De akkor is jól jöhet a csökkenő hitelszükséglet, ha épp személyi kölcsönből vásárolná meg a család új kocsiját.
5. Felújítható a család otthona
Ma már egy millió forint egy komolyabb felújításra nem elég. Ugyanakkor számos elemet ki lehet cserélni, modernizálni lehet ebből a pénzből egy lakáson. (Akár a konyhabútor cseréje, akár a fürdő felújítása kijöhet belőle.) Nagy előnye ennek a megoldásnak, hogy az összeg felét újra visszakaphatja a család, hiszen az otthonfelújítási támogatást kihasználva a munkálatok költségeinek fele 3 millió forint visszaigényelhető.
Ha pedig drágább munkába fogna a család – például tetőcserébe -, akkor még mindig fel tudják venni a kedvezményes, fix 3 százalékos kamatozású támogatott felújítási hitelt hozzá.
+1. A visszatérítés nem számít majd jövedelemnek egy hitelfelvétel során
Hogy mennyi hitelt vehet fel valaki, alapvetően meghatározza az igazolt jövedelem nagysága. Az adóvisszatérítés azonban nem része a jövedelemnek, így a bankok sem számolnak vele a hitelbírálat során. A bankok által elfogadott jövedelmekről itt olvasható több információ, illetve ellenőrizhető, hogy a szükséges hitelhez elegendő-e a jövedelmünk.