Szánthó Péter • 2021. január 23. 07:00
A 2020-as év első felében igencsak megélénkült a kereslet a zártkerti ingatlanok iránt bizonyos országrészekben: jellemzően a bezártság elől menekültek ide a vásárlók. A közhiedelem szerint ezek, a jellemzően települések peremterületein fekvő ingatlanok olcsók, ám bőven találni több százmilliós zártkerteket is. Bár a vissza nem térítendő csok-on kívül más állami támogatást nemigen lehet igényelni ezekre az ingatlanokra, de 2021-ben 5 százalékra csökkent az újlakásáfa, és az 5 millió forintos áfavisszatérítés is bejött a képbe, ami élénkítheti a keresletet. Főképpen, mert óriási érdeklődés jelent meg az építkezésre alkalmas telkek iránt, amik szinte rögtön hiánycikké váltak.
A járványhelyzet újra fellendítette a zártkerti ingatlanok iránti keresletet, ezek az utóbbi időben ugyan nem tartoztak a magyar ingatlanpiac menő szegmensei közé, de a pandémia jelentősen átrajzolta a képet bizonyos régiókban:
- számolt be a Pénzcentrumnak Markó Ildikó, az OTP Ingatlanpont régióvezetője. A szakértő hozzátette, hogy sokan a kisebb városi lakásukat cserélték le élhetőbb környezetre, a tehetősebbek befektetésnek, vagy hétvégi időtöltéshez kerestek ilyen ingatlant.Ugyanakkor a hálózat megkérdezett értékesítési vezetője szerint a zártkerti ingatlanok iránti kereslet az ország egészét tekintve nem változott érdemben Varga Dezső, az érdi iroda vezető értékesítési tanácsadója elmondta, a fővárosi agglomerációban és a legtöbb régióban nem igazán keresett ez az ingatlantípus, hiszen nehezen hitelezhetők, minimális arányban beépíthetők, így a keresők nagyobb részben kizárják ezt a típust a keresés során.
Tévhit, hogy csak olcsók vannak
Balogh László, az Ingatlan.com vezető gazdasági szakétője is úgy gondolja, hogy a zártkerti ingatlanok sosem tartoztak az ingatlanpiac slágertermékei közé. Egy-két évtizeddel korábban elsősorban azok a vevők vadásztak rájuk, akik hétvégi házat, gyümölcsöst kerestek, ahová nyugalomban vissza tudnak vonulni, hogy zöldebb környezetben tölthessék a szabadidejüket.
- hívta fel a figyelmet a szakember. Általánosan jellemző, hogy a zártkerti ingatlanok - külterületi besorolásuknál fogva - olcsóbbak az átlagnál, azonban vannak kivételek is. Az ingatlan.com kínálatában szereplő legdrágább zártkerti besorolású, Balatongyörökön található ingatlanért több mint 370 millió forintot kér a tulajdonosa. A hirdetésben látni, hogy a 4800 négyzetméteren egy összesen 420 négyzetméteres ház található, és a balatoni panoráma valóban aranyat ér. Van itt még jacuzzi, szauna, kerti tó, vadászterem és különféle melléképületek is.
- tette hozzá az Ingatlan.com szakértője.
Rengeteg a buktató
Zártkerti ingatlant vásárolni korántsem olyan egyszerű, mint egy "sima" családi házat. Az OTP Ingatlanpont szakértői szerint a megfelelő tájékozottság elengedhetetlen a csalódások elkerülése érdekében, ezért célszerű szakember segítségét kérni, aki jártas az ilyen típusú ingatlanok értékesítésében. A helyi építési szabályzatban ellenőrizni kell a zártkerti övezetre vonatkozó építési szabályokat, mekkora a telek beépíthetősége (általában alacsony).
- foglalták össze.
Balogh László arra hívta fel a figyelmet, hogy az egyik legfontosabb akadály az lehet, hogy a bankok nem szoktak hitelt adni ilyen ingatlanok megvásárlására. Ezzel érdemes előre kalkulálni, nehogy a foglaló kifizetése után szembesüljön a vásárló ezzel a korláttal.
- az Ingatlan.com szakértője a vissza nem térítendő csok kapcsán még arra hívta fel a figyelmet, hogy fontos, hogy meglévő ingaltannál lakóingatlan legyen a tulajdoni lapon szereplő ingatlan besorolása. Gazdasági épületek vásárlása például nem lehet CSOK-ot igényelni. Mivel a kedvezményes, államilag támogatott csok-hitel felvétele során a bankok hitelelbírálási folyamatának is meg kell felelnie az igénylőnek és az ingatlannak is, emiatt szinte biztosan nem kaphatunk a vásárláshoz sem piaci sem pedig csok hitelt.
Idén más lesz?
Arra a kérdésünkre, hogy mi várható a 2021-es évben a zártkertek iacán, az OTP Ingatlanpont szakértői ízt írták, hogy országosan nem várnak markáns változást ezen a területen. Persze egyes keresettebb régiókban maradhat a növekvő érdeklődés, ami ott az árakat is felfelé húzhatja.
Balogh László kifejtette, hogy 2021-ben 27 százalékról 5 százalékra csökkent az újlakásáfa, és már nem csak a falusi csokos településeken lehet (ismét) élni az 5 millió forintos áfavisszatérítéssel, ha valaki családi házat építene - így élénkülhet a forgalom is.
Hozzátette, az is látszik, hogy kínálat lesz idén is zártkerti ingatlanokból: az ingatlan.com kínálatában szereplő 18707 eladó telek hirdetője jelezte, hogy zártkerti ingatlanokról van szó, ami 7,5 százalékos aránynak felel meg. A házak esetében szerényebb a zártkertekben eladásra kínáltak aránya: a több mint 60 ezer eladó házhirdetésből mindössze 56 darab ilyen a január közepi adatok szerint.
Hitel is kéne rá? Ezek a lehetőségek
Ahogyan a szakértők is elmondták, a bankok nemigen adnak lakáshitelt zártkerti ingatlanok megvásárlására. Ám ez nem zárja ki, hogy kölcsönből oldjuk meg a vásárlást! A gyermeket tervezőknek például ott van a maximum 10 milliós babaváró hitel, amely szabadfelhasználású, úgyhogy nem akadály az sem, ha egy zártkertet vennének belőle. Akkor is jó ötlet lehet, ha a hitelfelvevők nem akarnak három gyereket bevállalni, hiszen ha a hitel felvételét követően csak egy gyerek születik, már akkor is kamatmentessé válik a babaváró! További részletek és banki ajánlatok a Pénzcentrum babaváró hitel kalkulátorában!
Érdemes körülnézni a személyi hitelek piacán is: ezek ugyanúgy szabadfelhasználásúak, mint a babaváró, szóval ha megfelelsz a feltételeknek, a kutya nem fogja megkérdezni, hogy mire költötted a folyósított kölcsönt. Sőt, a lakáshitelekkel ellentétben ezekhez még önerő sem kell. A példa kedvéért a Pénzcentrum személyi kölcsön kalkulátorában megnéztük, hogy a magyar bankok milyen feltételekkel adnak 5 évre 5 millió forint személyi kölcsönt.
Kiderült, hogy a legalacsonyabb törlesztő (nettó 250 ezer forintos jövedelem esetén) a CIB Banknál elérhető, ahol a havi részlet 101 090 forint, a THM pedig 8,17%-os. Érdemes megnézni még az MKB Bank 101 511 forintos törlesztőt, és 8,43%-os THM-et kínáló konstrukcióját is. Érdemes még átfutni az Erste Bank, a Cetelem és a Takarékbank ajánlatait is.