Pénzcentrum • 2021. január 6. 15:33
Aki most szeretne lakáshitelt felvenni, az kedvező kamatokkal találkozhat minden népszerű kamatperiódus esetén. Egy 15 millió forint összegű, 20 éves futamidejű lakáshitel havi törlesztője például 10 éves kamatrögzítéssel 88 ezer forintnál kezdődik, míg végig fix kamat választásakor 93 ezer forint fizetnivalóra számíthat az igénylő. Persze az ár nagyban függ attól, hogy mennyire választ körültekintően hitelt az ember.
Minden év elején izgalmas kérdés, hogy merre mozdulnak az új lakáshitelek kamatai, ami alapvetően meghatározza a havi törlesztők nagyságát is. Hogy milyen áron juthat valaki hitelhez, azt befolyásolja a kiválasztott lakáshitel kamatperiódusa is, vagyis az, hogy milyen hosszú időre rögzített a kölcsön kamata - áll a Bankmonitor közleményében.
Minél hosszabb a kamatperiódus, annál magasabb a kamatszint, ám ezzel együtt csökken az adós kamatkockázata. A 12 hazai bank termékeit összehasonlító lakáshitel kalkulátor számításai szerint például a legkedvezőbb 15 millió forintos, 20 éves futamidejű lakáshitel havi törlesztőjét csaknem 6 ezer forinttal emelné meg egy esetleges 1%-os kamatemelkedés, míg 5%-nál már 32 ezer forint volna a drágulás.
A hitelkamat nagyságát az igazolt nettó jövedelem összege is befolyásolja, hiszen a bankok kockázatkezelői szerint magasabb jövedelem mellett nagyobb az esély a rendszeres, szerződés szerinti törlesztés. A jövedelem nagysága természetesen nem növelhető meg kizárólag az olcsóbb hitel érdekében, ám ha a szerződésbe adóstárs is bevonásra kerül, akkor a jövedelmük összevonható, ami elég lehet a kamatkedvezményhez.
A kamat szempontjából az is meghatározó, hogy mennyire körültekintően választ az igénylő bankot, mert jelentős eltérések vannak a hitelek árai között. A különbség sok esetben havi néhány ezer forint csupán, ám ebből 20 éves futamidő alatt akár milliós tétel is összegyűlhet.
Milyen jövedelmeket fogadnak el a bankok 2021-ben?
Bár az úgynevezett adósságfék szabály nem változott az elmúlt egy évben, vagyis a bankok legfeljebb az igazolt nettó jövedelem 50-60%-áig engedhetik elmenni a havi hiteltörlesztők összegét, ám a gyakorlat az, hogy most ennél sokszor óvatosabbak.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A fokozott kockázatkerülésnek tudható be az is, hogy jelenleg nem minden bank fogadja el a készpénzes jövedelmet - ami több százezer magyart érint még mindig -, de a külföldi jövedelem és a határozott idejű munkaszerződés is nehezíti a hitelhez jutást, nem beszélve arról, ha valaki a járvány által leginkább érintett ágazatok (turizmus, vendéglátás stb.) dolgozik. A járvány előtt a bérleti díjból származó jövedelem is szinte bárhol hitelezhető volt, most azonban vagy egyáltalán nem hitelezik az ilyet a bankok, vagy ha mégis, erősen diszkontált mértékben veszik csak figyelembe. Mivel az egyes pénzintézetek gyakorlata nagyon eltérő, a fenti jövedelmek esetében hasznos lehet hitelszakértő segítségét kérni, aki ismeri a bankok aktuális elvárásait.
Kaphat új hitelt, aki belépett a hitelmoratóriumba? A módosított hitelmoratórium rendelet szerint a 2020. március 18-ig folyósított hitelek törlesztése egészen 2021. június 30-ig felfüggeszthető, vagyis sem a havi törlesztőket, sem a hitelekhez kapcsolódó egyéb díjakat nem kell megfizetni. Az, hogy valaki egy vagy több hitele esetében él a moratórium lehetőségével nem akadályoz meg egy újabb hitelfelvételt, ám arra természetesen már nem lesz érvényes a könnyítés. A kereskedelmi bankok a hiteligényléseket kizárólag azért nem utasíthatják el, mert az adósnak van olyan hitele, amelyre érvényes a moratórium. Sőt, a bankoknak arra is ügyelniük kell, nehogy a problémás adósokat nyilvántartó KHR rendszerben szereplő hiányos, téves adatok miatt utasítsanak el egy a moratóriumot kihasználó igénylőt.