Pénzcentrum • 2020. március 26. 12:15
A 2020. március 24-én hatályba lépett kormányrendeletben a kormány kibővítette a veszélyhelyzeti intézkedések körét, és előírta, hogy az adóhatóság előtt folyamatban levő végrehajtási eljárások a veszélyhelyzet megszűnését követő 15. napig szünetelnek. A vállalkozások azonban nem mentesülnek az adó önkéntes megfizetése alól.
A 2020. március 24-én elfogadott, 57/2020. (III. 23). számú kormányrendelet előírja azt is, hogy ha valakinek a munkabérére végrehajtás indult és a munkáltató az összeget levonta, de még nem utalta át az adóhatóságnak, úgy a levont összeget vissza kell fizetni a munkavállalónak. Amennyiben a munkáltató már átutalta a levont összeget az adóhatósághoz, akkor azt az adóhatóság fogja nyolc napon belül visszatéríteni a munkavállaló részére.
Hasonló szabályokat vezettek be a bankszámlákra vezetett végrehajtás miatt a bankszámlákról levont összegekre vonatkozóan.
Adót azonban fizetni kell!
“Fontos, hogy a végrehajtási eljárások szünetelése nem mentesíti a vállalkozásokat az adó önkéntes megfizetése alól. Ha a vállalkozás az adót nem fizeti be, úgy a késedelem idejére a veszélyhelyzet alatt is késedelmi pótlékot kell fizetnie" - mondta dr. Harcos Mihály, a Deloitte Legal adóperes csoportjának vezetője.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A késedelmi pótlék mértéke a jegybanki alapkamat 5 százalékponttal növelt mértéke. A veszélyhelyzetre tekintettel azonban lehetőség van arra, hogy a vállalkozások a késedelmi pótlék méltányossági alapon történő mérséklését kérjék az adóhatóságtól.
Az önkéntes adófizetés elmulasztása a késedelmi pótlék mellett számos további hátránnyal is járhat a vállalkozásra nézve. Ilyen lehet például a megbízható adózói besorolás és az ahhoz kapcsolódó jelentős kedvezmények elvesztése, a költségvetési támogatások kiutalásakor alkalmazható kedvezőbb szabályok alkalmazásának kizárása, vagy a mikrovállalkozások számára nyitva álló társaságiadó-alap kedvezmény elvesztése.
A kormányrendelet rendezi azt is, hogy a végrehajtáshoz való jog elévülése a veszélyhelyzet megszűnését követő 15. napig nyugszik, vagyis ezekben az esetekben a végrehajtási eljárások a főszabály szerinti határidőn túl is lefolytathatók lesznek.