Pénzcentrum • 2020. február 20. 16:30
A magyar lakosságnak a legkevesebb az adóssága a jövedelmek viszonylatában, mégis a többségnek gondot okoz határidőben befizetni a számlákat, és az iskolai pénzügyi oktatással sincsen megelégedve a többség.
24 európai ország bevonásával készítette el a pénzügyi jólét barométer néven futó elemzését az Intrum. A vizsgála során négy főszempont alapján osztályozták az országokat. A felmérés figyelembe vette a lakosság pénzügyi tudatosságát, a megtakarítások mértékét, milyen gyakran szorulnak kölcsön felvételére számláik kifizetéséhez az emberek, illetve mennyire fizetik időben számláikat és mennyi marad hónap végére a zsebükben. Megnéztük, a barométer alapján hol áll Magyarország Európa élvonalához képest, a Visegrádi négyeken belül, vagy éppen a sereghajtókhoz képest:
Amiben elsők vagyunk
- mondta Deszpot Károly. Az Intrum magyarországi üzletfejlesztési és értékesítési igazgatója hozzátette:
Bár az elmúlt egy-két évben már emelkedésnek indult a lakosság hitelállománya, ez nagyrészt a lakásárak emelkedésének és a magasabb összegű lakáshiteleknek köszönhető - tette hozzá Deszpot Károly.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Sokaknak gondot okoz a számlafizetés
A hitelszabadságon kívül, más mutatók szempontjából Magyarország elmarad az európai átlagtól. A felmérés során a magyarok közel 40 százaléka válaszolta azt, hogy az elmúlt félévben előfordult, hogy egy vagy több számlájukat nem sikerült időben kifizetniük. Ennek oka a legtöbbször a pénzhiány volt, emiatt Magyarország a számlafizetés szempontból 24 európai országból csak a 20 helyre került.
Kevéssel az európai átlag alatt van a magyar fogyasztók megtakarítási képessége, a pénzügyi tudatosság szempontjából viszont a 12 helyen áll Magyarország. Bár a magyar válaszadók nagy része (64 százalék) elégedetlen az iskolai pénzügyi oktatással, rendkívül sokan válaszolták azt, hogy igyekeznek informálódni a pénzügyeikről és általában a gazdaságról.