Pénzcentrum • 2019. december 7. 15:59
Devizahitele miatt otthagyta lakását, és albérletbe költözött Kökény Attila. A kezdeti törlesztőrészlete 90 ezer forint volt, legutóbb pedig mér a 300 ezret is elérte. A kezdeti húszmilliót még 20 évig kéne fizetnie, ezért döntött a váltás mellett. Kökény ezzel nem volt egyedül, rengetegen jártak rosszul a devizahitellel. Ugyan devizahitelek ma már nem elérhetőek, a jelenlegi lakáshitelek között is vannak kockázatosabbak és kevésbé kockázatosak.
Kökény Attila 12 éve vett fel svájci frank alapon 20 millió forint hitelt.Kezdetben csak 90 ezer forintot kellett fizetnie a törlesztésre, ez azonban 300 ezer forintra kúszott fel az árfolyamváltozás miatt - mondta el a Story magazinnak Kökény. Ahogy ő fogalmazott:
Biztonságos lakáshitelekért keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát!
Kökényék végül eladták a négyszobás pestszentlőrinczi házukat, az így kapott összegből ki tudták fizetni a hitelüket, és még új lakást is tudnak építeni maguknak. Kökény szerint mindenképp jól jártak, mert még 20 évig kellett volna törleszteniük a hitelt.Most albérletbe költöznek, majd vásárolnak egy telket Pestszentlőrincen, ahol egy kisebb házat építenek - ismertette a terveit Kökény.
Ma is vannak biztonságos és kevésbé biztonságos hitelek
Ma ugyan már nem lehet devizahitelt felvenni, még mindig sokan nyögik az egykori devizahitelük forintosított törlesztését. Az árfolyamváltozás miatt sokkal történt meg, hogy a tőketartozásuk hirtelen megugrott, emiatt pedig vagy nem tudták fizetni a hitelüket, vagy hosszú évekre ki kellett tolni a futamidőt, emiatt kilátástalan helyzetbe kerültek. Kökény problémáján a lakásárak emelkedése segített: a magas áron értékesített lakás eladásából ki tudta fizetni a korábban ugyanarra a lakásra felvett, kevesebb összegű hitelt.
Hasonlítsd össze a változó és fix hitelek kamatait a Pénzcentrum kalkulátorában!
Ma árfolyamkockázat már nem áll fenn, mert devizahitelt csak vállalatok vehetnek fel. Kamatkockázat ugyanakkor mindig lesz. Ez ellen úgy védekezhetünk, ha fix kamatozású hiteleket veszünk fel. Ezek némileg drágábbak a változó kamatozásúaknál, de ezzel hosszú évekre biztos mértékű törlesztővel kalkulálhatunk. Egyébként a következő 1-2 évben nem valószínű, hogy változni fognak a referenciakamatok, azaz a változó kamatozású hiteleket sem feltétlenül kell veszélyesnek tekinteni. A személyi hitelek pedig szinte kivétel nélkül fix kamatozásúak.