Düledező házát is elveszítheti a magyar színészlegenda: a bank kezében a sorsa

Pénzcentrum2019. november 24. 16:00

Az egykor szebb időket is megélt Szilágyi Istvánnal rákoscsabai otthonában készítettek interjút, a házat akár el is veszítheti az idős színész és családja, amennyiben nem tudják a törlesztőrészeteket fizetni. Az ilyen régóta húzódó, és a tartozást egyre csak halmozó esetekben egyre nehezebb megtalálni a kiutat. Azoknak, akik még időben realizálni tudják a veszélyét annak, hogy nem tudják visszafizetni a már felvett hitelüket, érdemes elgondolkodniuk a hitelkiváltáson. Mutatjuk, hogy utóbbi esetben mire kell figyelni.

Sokak gyerekkorában játszott kiemelt szerepet Szilágyi István, aki olyan klasszikusokban volt látható, mint a Tenkes kapitánya, a Bors című sorozat, valamint a Keménykalap és krumpliorr, ahol az utca hímondóját, Lópici Gáspárt alakította. A Story magazin szerinte színészen nyomot hagyott az a rengeteg megpróbáltatás, de a szeméből a régen látható csillogás mára sem tűnt el.

A lap tudósítása szerint a ház, ahol a színész, valamint felesége Jolán és fiuk, Péter él, alkalmatlan a normális életre. A fürdőszobában a kád szinte használhatatlan, a lakás nagy részében omlik a vakolat, a fényért egy kislámpa felel, és amint elfogy a fa a tűzről, borzalmas hideg járja be a szegényes lakrészt. Felvetődött a kérdés, hogy István vajon elégedett-e így az életével, ám ő ha tehetné, sem menne vissza az időben, hogy valamit esetleg másképpen csináljon.

Azt mondanám, nem, köszönöm, nem. Így volt ez kerek. A sors akarta, hogy a dolgok így történjenek velem és velünk. Már nehezen mozgok, fáj mindenem, de egy vágyam azért van. Innen már csak a temetőbe szeretnék menni, nem pedig az utcára, a hajléktalanok közé. Talán még megkönyörülnek rajtunk...

- mondta Szilágyi István, aki szerint a szörnyű körülmények ellenére ez az otthon legalább az övék. Ám volt egy 7 milliós banki hitelük, amit éveken keresztül folyamatosan fizettek, de a tartozás ez idő alatt 25 milliósra duzzadt. A hiteltörlesztést pedig kettejük nyugdíjából lehetetlen fizetni. Nem túl sok jó jutott a családnak az elmúlt időszakban sem, a hírek szerint évekkel ezelőtt az idős színészt több alkalommal is megverte a fia, Péter, akit emiatt hét hónapot ült előzetesben. Jolán szerint a fia mindig is jó gyerek volt, így biztos benne, hogy nem történt ilyen.

Most a hiteltartozás miatt áll fenn a veszély, hogy a bank elveszi a házat, így utcára kerülnek. A pár mégis bizakodó, mivel néhány napja egyeztettek a bankkal, amely vélhetően hajlandó lesz a törlesztés összegét a felére csökkenteni, amit az idős pár ki tud fizetni. Amennyiben Péternek is sikerülne rövid időn belül munkát találnia, a helyzet tovább javulna.

Ennyi nyugdíjból élnek

Korábban a Pénzcentrum is megírta, hogy a 25 milliós hitelt még házuk felújítására vették el, azonban hitelcsapdába kerültek, és a nyugdíjuk nagy részét elvitte a bank: a színészlegenda nyugdíja 104 ezer, a feleségéé, Humenyánszky Jolán szobrászművészé pedig 94 ezer forint volt. Év elején viszont javulhat a helyzetük:

Nagy az öröm nálunk, nemrég ugyanis megemelték a kevéske nyugdíjamat

- mondta a legendás színművész.

Előzzük meg a bajt

A jelenlegi alacsony kamatok nagymértékben kedvezhetnek a hitelkiváltás intézményének is. Fontos azonban leszögezni, hogy annak, aki hitelkiváltásban gondolkodna

nem szabad, hogy elmaradása legyen a kiváltandó kölcsön törlesztésénél, hiszen csak olyan hitelt válthatunk ki, amelynél zökkenőmentesen folyik a törlesztés.

Ezért, ha látjuk hogy baj lesz és nem tudunk majd rendesen fizetni, jelezzük ezt időben a banknak. Ilyenkor jöhet jól a hitelfedezeti biztosítás, amelynek segítségével például betegség, baleset, vagy váratlan munkanélküliség esetén sem kerülünk hátralékba, és felvehetjük az adósságkiváltásra szánt kölcsönt.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

Ha bővebben meg akarjuk ismerni, hogy mit jelentenek a jobb feltételek egy hitelt kiváltó hitel esetében, elég egy pillantást vetni a Pénzcentrum kalkulátorában listázott ajánlatokra. A legolcsóbb kölcsönöket alig több mint három százalék feletti THM-mel vehetjük fel például egy tízmillió forintos adósságrendezésre szánt jelzáloghitel esetén. Ez a korábbi évek kamatfeláraihoz képest igen jó ajánlat, hiszen nagyjából 10 évvel ez előtt, ha valaki forinthitelt vett fel, azt jellemzően csak 10 százalék körüli kamattal tehette meg. Tüzetesebben átnézve a listát az is kiderül, hogy még az eseti díjakon (például folyósítási díj, előtörlesztés, végtörlesztés) is spórolhatunk az időszaki akcióknak köszönhetően. Ha csak a havi törlesztőrészlet változását nézzük, tízezrekkel fizethetünk kevesebbet havonta.

Új kölcsön, de a régi lemez

Ahhoz, hogy megkapjuk a hitelkiváltáshoz szükséges kölcsönt, újra át kell esnünk a hiteligénylés teljes folyamatán, hiszen valóban egy új kölcsön felvételéről van szó. Adósságrendező jelzáloghitel esetén ez azt jelenti, hogy akár heteken vagy hónapokon át tarthat az ügyintézés a folyósításig, hiszen a hitelező bank megvizsgálja a hitelképességünket. Felméri a fedezetként felajánlott ingatlan értékét egy értékbecslő segítségével, nekünk pedig az összes ilyenkor szükséges dokumentumot le kell adnunk a banknak. A lista már ismert lehet azoknak, akik vettek fel lakáshitelt. Szükséges például:

  • személyazonosításhoz szükséges iratok
  • tulajdoni lap
  • munkáltatói igazolás
  • közjegyző által hitelesített okirat

és a hitelkiváltáshoz is szükségünk lesz a fennálló tőketartozás igazolására, amelyet a régi hitelt folyósító bank ad ki. Ez tartalmazza, hogy mennyi tartozásunk van még hátra a kamattal, eseti díjakkal, kezelési költséggel együtt, továbbá szerepelnek benne a hitelügylet egyéb, azonosításra szolgáló információi is (azonosítószám, szerződő felek, időpont).

Szerencsére az új hitelt folyósító bankok különböző akciók keretében jóváírják a dokumentumokkal járó költségek egy részét, ezért érdemes lehet az akciókat is figyelni, mert újabb súlyos forintokat spórolhatunk.

Ahogy a legtöbb hitel esetében, úgy az adósságkiváltásnál is kizáró ok, ha valaki szerepel a Központi Hitelinformációs Központ (KHR, korábban BAR-lista) negatív adóslistáján.

Amennyiben minden dokumentum a bank rendelkezésére áll és rábólintanak a hitelezésre, az adósságrendezésre szánt kölcsönt egyből a régi hitelt folyósító banknak utalják. A régi hitelünktől így végtörlesztés formájában búcsúzhatunk el. Ne feledjük, hogy a végtörlesztésnek díja van, de banki ajánlattól függően ezt elengedhetik.

Címkék:
hitel, végtörlesztés, adósság, végrehajtó, törlesztőrészlet, szilágyi istván, bar lista, hitelképesség, adósságrendező, lópici gáspár szilágyi istván,