Pénzcentrum • 2019. október 17. 16:30
A Pénzcentrum az elmúlt hónapokban várta az olvasók ügyes bajos kérdéseit babaváró témakörben. A legérdekesebb kérdéseket most az OTP Bank szakértője válaszolja meg.
A Babaváró hitellel kapcsolatban az lenne a kérdésem, hogy ha már van egy meglévő gyerekünk és utána a határidőn belül megszülöm a 3. gyermekemet, akkor így is eltörlik a hitelt vagy az állam kifizeti a 30%-át és továbbra is kamattámogatással fogom fizetni a törlesztést a futamidő végéig? Erről kérnék bővebb információt.
A Babaváró kölcsön csak a kölcsönkérelem benyújtását követően született gyermekekre vonatkozik. Azonban kizárólag az első gyermek születését köti határidőhöz a jogszabály, a második, harmadik gyermek ezt követően - a kölcsön futamidejének végéig - bármikor megszülethet. (Érdemes figyelembe venni, hogy ha a futamidő 19. évében születik meg a második gyermek, akkor a gyermek születését megelőző időszakban szinte a teljes kölcsön összeget visszafizeti az ügyfél, és csak az ekkor fennálló kölcsöntartozás 30%-át fizeti meg az Állam támogatásként.)
Az első és a második gyermek után (ide értve a várandósság 12. hetét betöltött magzatot és a 2019.07.01-jét követően született örökbefogadott gyermeket is) a kérelmező 3 év törlesztés szüneteltetésre jogosult.
A második (a konkrét esetben a már meglévő gyermekre tekintettel a családban harmadik) gyermek születése után a család a még fennálló kölcsöntartozás 30%-ának jóváírása jogosult gyermekvállalási támogatásként.
2019.07.25-én benyújtottuk a Babaváró kölcsön igényünket - a cikküket támogató - OTP Banknál. Minden papír megvolt, előzetes vizsgálaton megfeleltünk, tovább küldték Budapestre a központi irodába manuális egyeztetésre. Ez elvileg még a benyújtást követő napon megtörtént. Sajnos azóta semmi hír, semmi információ, vagy státusz változás, pedig ennek már több mint 30 napja. A győri irodájukban nem tudnak tájékoztatást nyújtani, csak azzal próbáltak nyugtatni, hogy mással is így van ez. Utána nézni nem néznek, a rendszerben nem látnak hiánypótlásra igényt. Így várunk. Kérdésem végül is a következő: mi történik, ha egy bank nem tudja teljesíteni a 10 napos törvény által meghatározott határidőt? Kihez fordulhatunk?
A témával kapcsolatos észrevételeivel az informacio@otpbank.hu e-mail címen keresztül fordulhat kollégáinkhoz, akik kivizsgálják az ügyét.
A férjemnek és nekem is az OTP Banknál van folyószámlánk, ezért oda mentünk tájékoztatást kérni. Kiderült, hogy a férjemnek van egy olyan, már rendezett tartozása, ami miatt negatív KHR listán szerepel és így csak 2020. februártól igényelhetjük a Babaváró hitelt. Ezen kívül minden feltételnek megfelelünk. A kérdésem az lenne, hogy mennyiben jelent hátrányt az (főleg az OTP Bank esetében), ha a Provident Zrt.-nél rendelkezünk 4 kölcsönnel, amelyből kettőt 2020. februárig rendezünk? Tehát a hitel elbírálásakor kettő Providentes hitellel fogunk rendelkezni (együtt a törlesztőrészlet kb. 50 000 Ft/hó, amelyeket a Babaváró hitelből végtörlesztenénk).
A Babaváró kölcsön igénylésének elbírálásakor mindkét fél esetében vizsgálják a bankok a KHR feltételeknek való megfelelést. Amennyiben a házaspár egyik tagja negatív státuszban van, sajnos nem igényelhetik a Babaváró kölcsönt, csak a passzív KHR státusz fogadható el. Amennyiben a KHR-ben a hitele passzív státuszú (MAGREN - ügyfél által rendezett), igényelheti a Babaváró kölcsönt.
A Babaváró kölcsön szabadon felhasználható, így nincs kikötés, hogy a folyósítás után mire költi az ügyfél a kölcsönt. Ha a JTM-be (jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató) belefér a Babaváró kölcsön, akkor a folyósítás után bármilyen idegenbanki hitel előtörleszthető/végtörleszthető, folyószámlahitel/hitelkártya keret feltölthető vele.
Érdekelne, hogy az OTP Banknál 18 éves kortól lehet-e igénybe venni a Babaváró támogatást?
A Babaváró kölcsön igénylésének feltétele az OTP Banknál, hogy a házaspár tagjai legalább 21 évesek legyenek és a feleség ne töltse még be 41. életévét.
Arról van szó, hogy a menyem, aki a múlt hónapban (július) lett a fiam felesége, 2014-2019. júniusig volt egyetemista (végzett védőnő). Igénybe szerették volna venni a babaváró támogatást, mert a baba is már úton van! De az ő TB igazolását megtagadták, ezért elkeseredésében felhívta az intézményt, ahol egy vezető beosztású személy azt mondta kérjen az iskolától igazolást és igényelheti a Babavárót. Hát ez sem sikerült, ezért megkérte őket, hogy a férjének (fiamnak) is nézzenek rá a jogosultságra, és úgy számolták, hogy november hónapban lesz meg a 3 év, de addigra a baba is megszületik, tehát lecsúsznak róla!
A Babaváró kölcsönre sajnos az említett pár a leírtak alapján nem jogosult, hiszen egyik fél sem felel meg a TB jogviszonnyal kapcsolatban elvárt kritériumoknak (a férjnek nincs meg a 3 év, a hölgynek pedig az igénylés előtt folyamatos 180 nap). Már az igényléskor szükséges benyújtani a jogszabályi feltételeknek megfelelő TB igazolást, így azt hiánypótlásként nem lehet később beadni.
A támogatást a november előtt született gyermekre novemberben már nem tudják igényelni, hiszen az csak azokra a gyermekekre érvényes, akik kölcsönigénylés benyújtása után születtek vagy töltötték be a 12 hetes magzati korukat.
Ha szükségük lenne szabad felhasználású megoldásra, akkor a fix kamatozású, szabad felhasználású OTP személyi kölcsönt javasolják az OTP Bank szakértői, amelyhez elég, ha egyiküknek megvan a legalább 6 hónapos (a jelenlegi munkahelyén legalább 3 hónapos) munkaviszony. A terméket ráadásul teljesen online tudják igényelni az ügyfelek az otthonukból is, és akár egy napon belül hozzá is juthatnak az igényelt összeghez. Érdemes felkeresni a legközelebbi OTP Bank fiókot, ahol a szakértő kollégák az igényeikre és lehetőségeikre szabott megoldást tudnak ajánlani.
THM mértéke: 8,4% - 24,1%1
Miben tud segíteni a Járási Hivatal, ha a bank azt állapította meg, hogy a biztonságos hitelkihelyezés nem biztosítható és emiatt utasította el a hiteligénylést. Ha még a baba születése előtt igényeltük a hitelt a Raiffeisen Banknál, de ő elutasított, van-e esély arra, hogy a Járási Hivatal igazolása alapján a bank megadja a hitelt, vagy fordulhatunk-e másik bankhoz azzal, hogy az igénylést eredetileg a Raiffesen-nél nyújtottuk be. Közben megszületett a gyermek.
A járási hivatal a hitelintézetnek az igénylők hitelképességével kapcsolatos döntését nem bírálhatja felül.
Más hitelintézet gyakorlatáról az OTP Bank nem tud tájékoztatást adni. A Babaváró kölcsön igénylését az OTP Bank be tudja fogadni, azonban a már megszületett gyermekre a támogatást már nem tudják érvényesíteni. Más hitelintézetnél megkezdett igénylési folyamatot az OTP Bank nem tud véglegesíteni.
Érdemes befáradniuk valamelyik közeli OTP Bank fiókba, ahol szakértő kollégák segítenek a céljainknak megfelelő alternatív pénzügyi megoldást találni.
Érdeklődni szeretnék, hogy katás is igényelheti-e a Babaváró hitelt!
Igen, ha megvan a 3 év folyamatos TB biztosítotti jogviszonya. Amikor készül a hitelfelvételre, ne felejtse otthon a kiállított TB igazolást, már ezzel érkezzen a bankfiókba, hiszen csak ezzel az igazolással együtt fogadható be az igénylés.
Olyan kérdésem lenne, hogy a TB igazolásnál a biztosítási időt hogyan vizsgálják? A kérelem benyújtásának dátumával megegyezően visszamenőleg nézik a kerek évet, pl.: 2019.10.20-2017.10.20.? Vagy 2019.10.20-2017.01.01-ig vizsgálják? Mert sajnos erre információt sehol sem találtam.
A Babaváró kölcsönhöz szükséges TB jogviszonyt a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő vizsgálja az igény - nem a kölcsönigénylés - benyújtás napjához képest visszamenőleg 3 évre. Maximum 30 napos megszakítás lehet benne, azonban a benyújtást megelőző 180 napban megszakítás nélküli magyar TB jogviszony szükséges. A házaspár együttesen vagy megosztva nem tudja igazolni a TB jogviszonyt, a szabálynak legalább az egyik félnek teljes mértékben meg kell felelnie.
A választott hitelintézethez benyújtott TB igazolás nem lehet régebbi 30 napnál, érdemes a fiókba már kitöltött TB igazolással érkezni, hiszen az igénylés anélkül nem indítható el.
Az Önök által leírt példákat figyelembe véve tervezünk mi is még egy gyermeket és a Babaváró hitel felvételét. Azonban szeretnénk minden eshetőséggel tisztában lenni, a legrosszabbal is. Ha úgy adódik, hogy külső okból kifolyólag anyagi helyzet megváltozása válás vagy bármi miatt megszűnik a támogatás, a jelen állás szerint akkor is megérheti a hitel felvétele, erre vannak is kalkulációk, amivel számolhatunk. De mi az a legrosszabb eshetőség, amivel növekedhetnek 5 évenként a kamatok és a törlesztők részletei? Nem kívánok pontos összegeket meghatározni, nem is lehet, de több ezres, tízezres stb. nagyságrendekről beszélhetünk?
Ha a kölcsön folyósítást követő 5 éven belül nem teljesül a gyermekvállalás, az addig igénybe vett kamattámogatást az adósnak vissza kell fizetnie és a fennálló kölcsöntartozás kamatozóvá válik.
10 000 000 forint összegű, 240 hónap futamidejű kölcsön esetében ez nagyságrendileg 1,7 millió Ft 120 napon belüli visszafizetését jelenti és a jelenlegi feltételek mellett közel 6,8%-on kamatozik tovább a kölcsöne. A törlesztőrészlet ez esetben a jelenlegi feltételek mellett ~45 000 forintról ~70 000 forintra nőhet. Az ügyleti kamat mértéke 5 éves kamatperiódusonként módosulhat.
THM1 mértéke: 0,4%2
THM2 mértéke: 5,7%2
Szeretnénk igényelni a Babaváró hitelt. Alapvetően a feltételeknek megfelelünk, viszont a férjemnek csak 3 hónapja van határozatlan idejű szerződése. Korábban ugyan ennél a cégnél megbízási szerződéssel dolgozott. Mennyire befolyásolja ez az elbírálás?
A kölcsön igénylés szempontjából a szerződés típusa nem meghatározó, ha az adós jövedelme eléri a nettó 75 000 forintot, illetve feltételként teljesül a 3 éves TB jogviszony igazolása is, amely maximum 30 napra szakadt meg, de az igénylés benyújtása előtt 180 napig folyamatos volt. Ha ezeknek a feltételeknek a házaspár legalább egyik fele megfelel és a többi kritériummal sincs gond, a Babaváró kölcsön igénylésének nincs akadálya a leírtak alapján.
Augusztusban lesz az esküvőnk. Októberben érkezik a babánk. Párom 16 éve folyamatosan egy helyen van bejelentve (250-400 ezres nettó fizetéssel) az OTP-nél fizeti a számláját. Én GYES-en vagyok itthon a 2 éves kislányunkkal. Párom nem szerepel a KRH listán, én viszont igen, mert volt egy tartozásom, amit most fizettem vissza. Igazolásom is van arról, hogy már nem tartozom. A kérdésem az volna, hogy ez az OTP-nél is kizáró ok?
Adós és adóstárs esetében is vizsgáljuk a KHR feltételnek való megfelelést. Egyedül a passzív KHR MAGREN státusz (ügyfél rendezte tartozását) fogadható el mindkét fél esetén, egyéb esetben elutasításra kerül az igénylés. Amennyiben Ön visszafizette tartozását, és a negatív listán aktívból passzív státuszba került, úgy a hiteligénylésnek nincs akadálya.
(x)