Pénzcentrum • 2019. szeptember 8. 11:04
40 és 59 év közötti az átlagos adós: a kezelt ügyek 51 százaléka köthető ehhez a korosztályhoz, ami 2 százalékpontos emelkedés az egy évvel korábbihoz képest - derült ki egy friss kutatásából.
Az EOS Csoport több százezer, 2018-ban Magyarországon kezelt fedezetlen ügyet vizsgált meg kutatásában. Az eredmények alapján az adósok több mint fele (51%) a középkorú lakosságból kerül ki - 40-59 év -, 29 százalék a 20-39 évesekhez, 20 százalék pedig a 60 év feletti korosztályhoz tartozik. 2017-hez képest az arányok némileg változtak: a középkorú adósok száma 2 százelékpontot, a 60 év felettiek aránya 1 százalékpontot emelkedett, míg a 20-39 év közöttiek aránya jelentősen, mintegy 3 százalékponttal csökkent. Ez arra utalhat, hogy a fiatalabb korosztály egyre nagyobb tudatossággal kezeli pénzügyeit, és igyekszik tartozásait mielőbb törleszteni.
Az egy főre jutó átlagos befizetéseket tekintve a legnagyobb törlesztőösszeg a banki tartozásoknál jelenik meg, itt 27 300 forint egy átlagos befizetés, míg a telekommunikációs tartozások esetében 17 500 forint, a közüzemi tartozások esetében pedig 15 700 forint. Az átlagos befizetések értéke 11 százalékot emelkedett a tavalyi évhez képest.
A kutatás kitér a korai kapcsolatfelvétel és a részletfizetési megállapodások következtében megtakarított jogi költségekre is. "Minden fél számára fontos, hogy a tartozás a lehető legrövidebb időn belül megfizetésre kerüljön, mivel az azzal kapcsolatos várható jogi költségek az adóst terhelhetik. Célunk éppen ezért, hogy korai szakaszban sikerüljön minden fél számára elfogadható egyességet kötnünk. A jogi szakaszba került adósságok esetében 2018-ban az egy ügyre jutó átlagos várható jogi költség mintegy 58 078 forintot tett ki" - mondta el a kutatás kapcsán Kraszna Tamás, az EOS Magyarország fedezetlen követeléskezelési osztályának vezetője.