Pénzcentrum • 2019. január 24. 05:45
Balatonon, vagy az Adrián éri meg jobban ingatlant venni: erre a kérdésre kerestük a választ egy ingatlanszakértővel. Végigvettük a fontosabb tényezőket, és az is kiderült, kik vágynak a tenger partjára a magyar tenger helyett.
Közeleg a szezon, így még az előtt érdemes belevágni egy nyaralóba, hogy akár már az első nyáron is tudj profitálni az ingatlanból. A legfelkapottabb térség hazánkban kétségkívül a Balaton, ahol aranyáron mérik a nyaralókat. A vállalkozókedvű magyarok élénken érdeklődnek a horvátországi ingatlanok után is.
Hiszen egy tengerparti ingatlan megvásárlásának gondolatával jellemzően minden olyan vevő elgondolkozik, aki nyaralót szeretne vásárolni, és az átlagosnál több pénze van rá. Balogh László, az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője elmondta, Siófokon, Balatonfüreden és Tihanyban, amelyek a legnépszerűbbnek számítanak a magyar tenger partján, a lakások, házak és nyaralók átlagos négyzetméterára a kínálati piacon 447, 482, illetve 683 ezer forint per négyzetméter. Ezzel szemben a horvátországi kínálati piacon a magyar turisták között népszerű Pulában, Splitben és Dubrovnikban az átlagos négyzetméterárak már tavaly nyáron is meghaladták a 2600 eurót (826 ezer forintot), 1570 eurót (499 ezer forintot), illetve 4680 eurót (1.488 millió forintot) - magyarázta a szakértő, aki szerint ráadásul Horvátországban az árak növekedésének a mértéke 4-5 százalék, tehát a válságot követő ingatlanpiaci boom a déli szomszédainknál még be sem indult. A nominális ingatlanpiaci árak idén júliusban haladták csak meg a 2011-es mélypontot jelentő árszintet. A magyar lakáspiac pedig ennél már előrébb jár.
Akkor a Balatonon, vagy az Adrián éri meg jobban nyaralót venni a magyaroknak?
Balogh László szerint a kérdés eldöntéséhez három dolgot kell mérlegelni:
Ellenben a horvát tengerpart közönsége viszonylag nemzetközi, a szezon is tovább tart. És bár a verseny a horvát tengerparton is erős a szállóvendégekért, a csúcsszezont jelentő nyári hónapokban nem nagyon van szabad szállás.
- hívta fel a figyelmet a szakember.
Nem csak a befektetők kapkodnak értük
A balatoni ingatlanpiacról Balogh László szerint elmondható, hogy nagyon különleges helyzetben van: a likviditása kiemelkedően magas, hiszen ide az ország bármely pontjáról érkezhet vevő. Pont ezért népszerű a saját célra vásárló vevők, illetve a befektetők körében is.
Ráadásul a nyaraló kategória is meglehetősen szubjektív:
Ugyanakkor épülnek apartmanok olyan luxusprojektekben is, amiknek az árai kenterbe verik a fővárosi lakásokét, és ami minden potenciálisan felmerülő igényt kiszolgálhat. Ebből adódóan mind a saját célra vásárlók mind pedig a befektetők körében népszerűek a balatoni ingatlanok, érdekes módon leginkább pont a nyári hónapokban - magyarázta a szakértő.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A horvátországi magyar nyaralótulajdonosok viszont idáig általában "kalákában" vásárolnak ingatlant, több tulajdonos áll össze, és vagy közösen hasznosítják (bérbeadással), vagy közösen használják a nyaralót a főszezonban. Ezzel jelentősen csökkenteni tudták az évről évre felmerülő költségeiket, és befektetési szempontból sem volt rossz döntés, hiszen az ingatlanárak Horvátországban is felértékelődésen mennek keresztül.
Ésszel vásárolj!
Komoly blama lehet a horvátországi befektetés, ha nem vagy körültekintő, esetleg sajnálod a 3-5 százalékos jutalékot az ingatlanközvetítőnek, aki segít a kinti ügyintézésben. Emlékezzünk csak, mekkora botrány volt például Vir-szigetén, amikor elkezdték lebontani a tengerparton engedély nélkül épült nyaralókat. Ezért is fontos a vásárlás előtt tisztázni, hogy jogilag rendben van-e a kiszemelt ingatlan. Ugyanis 2005-ben lépett életbe az a horvát törvény, amelynek értelmében a vízpart 70 méteres sugarában nem lehet építési engedélyt kiadni magánházakra - ettől kezdve csak a turizmust kiszolgáló létesítmények (éttermek, kempingek, szállodák) kaptak engedélyt. Ez az elmúlt 10-15 évben felhúzott nyaralókat érintheti, amelyeket akár bontásra is ítélhetnek a hatóságok. Tehát ha egy nagyon remek helyen fekvő ingatlant feltűnően olcsón kínálnak, ott szinte biztosan lehet valami gond. Ezért is kockázatos magánszemélytől vásárolni.
Ide vágyakozhatnak a kispénzűek
Azt is megkérdeztük az ingatlanszakértőtől, hogy milyen lehetőségei vannak azoknak, akiknek nem áll egy kisebb vagyon a széfben, mégis szeretnének valahol egy nyaralót vásárolni akár bérbeadásra, akár kikapcsolódásra. Balogh László szerint ebben az esetben érdemesebb belföldön gondolkodni:
Ám ha valóban nyaralásra, kikapcsolódásra szeretnél vásárolni Magyarországon egy ingatlant, és egy "felfedezetlen gyöngyszemet" keresel, akkor
A Tisza-tó partján vagy környékén könnyen találunk nyaralásra alkalmas ingatlant 200-250 ezer forintos négyzetméteráron is, a vidék pedig gyönyörű és igazi természetközeli élményt biztosít.