Nemet mondanak a gyeses anyukákra a bankok: kiskapuval jár nekik is a pénz

Pénzcentrum2018. december 19. 11:03

Még alig néhány hónapos a baba, de már kanyarban lenne a lakásvásárlás? Vagy csak egy átmeneti pénzügyi segítségre lenne szükség? Bajban lehet az, aki ilyenkor kizárólag a GYES-re akar támaszkodni.

Időről időre felmerül a kérdés, hogyan juthatnak kölcsönhöz azok a kismamák, akik GYES-en vannak, de valamilyen oknál fogva hitelre lenne szükségük akár egy lakásvásárláshoz, akár valamilyen kisebb összegű anyagi kihívás rendezéséhez. A kérdéssel kapcsolatban sokan nem látnak tisztán, ezért most megpróbáljuk eloszlatni a kételyeket. Nos, a bankok üzletpolitikája bár érthető, az érintettek számára nem mindig megnyugtató:

a jelenlegi hitelfelvételi szabályok nem teszik lehetővé, hogy akár csak egy bank is kölcsönt nyújtson gyesen lévő kismamáknak.

Ennek egy fő oka van: a GYES egymagában nem fogadható el jövedelemként, márpedig a bankok kizárólag csak akkor tudnak hitelezni bármekkora összeget, ha munkából származó jövedelmet tudunk nekik igazolni. Ez tehát azt jelenti, hogy a gyesen lévő anyuka nem hogy, egy jelzáloghitelt, de egy pár százezer forintos személyi kölcsönt sem vehet fel. Már csak azért sem, mert a bankok jellemzően elvárnak legalább 80-100 ezer forintos nettó jövedelmet, amire hitelt nyújthatnak.

KATT! Pénzre van szükséged? Kalkulálj, válogass hitelkalkulátorainkkal!

De hogyan is működik a hitelfelvételi folyamat? Hol használható fel a GYES? A Bank360 lapunk megkeresésére leszögezte, meglátásuk szerint igenis számíthat hitelfelvételnél ez az összeg is. A bankok ugyanis két fajta jövedelmet vesznek figyelembe, amikor meghatározzák a JTM-mutató segítségével, hogy mekkora törlesztőrészletet vállalhat be a jövedelme alapján az ügyfél:

  • elsődleges jövedelmet; és
  • másodlagos jövedelmet.

Az elsődleges jövedelem, amelynek mindenképpen meg kell lennie, ez a munkából származó bérünk. Ez után a pénzintézet még beszámíthat másodlagos (vagy más néven kiegészítő) rendszeres jövedelmet, amelyeket hozzáadva az elsődleges jövedelemhez növelhető a hitelképességünk: több hitelt vehetünk fel és magasabb törlesztőrészletet vállalhatunk. Ilyen másodlagos jövedelemforrás a GYES, de ide számít például a családi pótlék, az ösztöndíj, GYED, szociális támogatások, stb.

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Mégis van lehetőség a hitelfelvételre?

Egy mód van rá, hogy a GYES-sel hitelt vehessünk fel - szögezte le a Pénzcentrum megkeresésére a Bank360. Ez úgy történhet meg, ha adóstársat vonunk be, aki rendelkezik elsődleges jövedelemmel, amelyet a bank elfogad. Így viszont az adóstárs is bekerül a hitelszerződésbe, felelős lesz a kölcsön visszatörlesztéséért, azaz neki is vállalnia kell némi kockázatot. Ez nem jelent problémát például egy jelzáloghitelnél, ahol egyébként is az egy háztartásban élők jövedelmét veszik figyelembe.

Végezetül fontos leszögezni azt is, hogy akkor sem tudunk azonnal hitelt igényelni, ha GYES után egyből elmegyünk dolgozni: alkalmazottként 3 hónap munkaviszony után, míg egyéni vállalkozóknak egy teljes lezárt üzleti évre van szükség a sikeres jövedelemvizsgálathoz.

Címkék:
hitel, lakáshitel, gyes, kölcsön, kölcsönszerződés,