Pénzcentrum • 2018. november 17. 15:59
Az egykori Metál Lady 26 éve vette meg házát Budán, azonban a törlesztőt hat éve nem tudja fizetni. Bíró Icát a 2005-ben, svájci frankban felvett kölcsön taszította a nehéz élethelyzetbe, és ugyan most, novemberben megúszta a kilakoltatást, ám tavasszal ismét aggódhat, hogy utcára kerül. Április végéig tart ugyanis a kilakoltatási moratórium, egyelőre tehát nyert egy kis időt.
- vázolta fel helyzetét Bíró Ica a Story magazinnak.
A 12. kerületben lévő házát tavasszal elárverezték, azonban ő és családja jelenleg is az ingatlanban él. Noha a végrehajtó még a hét elején azt ígérte, november 15-e előtt utcára kerül a fitnesslady és családja, ez végül nem történt meg. Vagyis nyertek egy kis időt. Ugyanis november 15-e hajnaltól ismét életbe lépett Magyarországon a kilakoltatási moratórium, ami azt jelenti, hogy november 15-től áprilisig tilos tartozás miatt bárkit is az utcára tenni.
A Fókusz is megkereste Bíró Icát. Elmondta, ha annak idején elmondják neki, milyen kockázata van a devizahitelnek, biztos nem írta volna alá a szerződést. Azt is elárulta, hogy az utóbbi napokban több ügyvéd is felajánlotta segítségét, akik hibákat találtak a végrehajtásban és feljelentést is tettek a végrehajtói kamaránál.
Rossz hírt kaptak a pereskedő devizahitelesek a héten
A Fővárosi Törvényszék 2017 januárjában fordult először az uniós bírósághoz, hogy megállapítsák, nem sérti-e az EU-jogot a devizahitelek elszámolásának törvénye. Most a Budai Központi Kerületi Bíróság három fő kérdésére érkezett válasz az Európai Bíróságtól a devizahitelek ügyében.
A magyar bíróság azt szerette volna megtudni, hogy
- a hitelintézetek által a devizahitel-szerződésekben alkalmazott árfolyamrés jogellenességének megállapítása után más, jogszabályban meghatározott árfolyam alkalmazásával orvosolhatják-e a helyzetet, és hogy erre akkor is lehetőségük van-e, ha a szerződés érvényben tartása az árfolyamkockázat miatt ellentétes a fogyasztó gazdasági érdekeivel;
- összhangban van-e az uniós fogyasztóvédelmi szabályokkal az, hogy a magyar Országgyűlés törvényi úton úgy módosította a devizahitel-szerződéseket, hogy az árfolyamkockázat terhét a továbbra is a fogyasztó köteles viselni;
- az említett uniós szabályok és alapelvek megengedik-e azt, hogy a Kúria a fogyasztóvédelem területén olyan jogegységi határozatokkal irányítsa az alsóbb fokú bíróságok ítélkezési gyakorlatát, amelyek nem átlátható eljárás keretében születnek.
Ahogy arról beszámoltunk, az Európai Unió Bírósága szerint összhangban vannak az uniós joggal a devizahitel-szerződések tartalmára vonatkozó magyar jogszabályok. A luxembourgi székhelyű uniós törvényszék tájékoztatása szerint Nils Wahl főtanácsnok indítványában kiemelte, az uniós irányelv célja a fogyasztó és a kereskedő közötti szerződéses egyensúly helyreállítása a tisztességtelen szerződési feltételek semmisségének előírásával.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A főtanácsnok hangsúlyozta, hogy a szerződés egésze megsemmisítésének következménye, hogy a részletekben megfizetendő fennmaradó kölcsönösszeg azonnal esedékessé válik, ami meghaladhatja a hitelfelvevő pénzügyi képességeit, és ezért jobban bünteti őt, mint a hitelezőt. Azzal a körülménnyel, hogy tisztességtelen szerződési feltételek eltávolítása ellenére a fennmaradó szerződésekből eredő árfolyamkockázat továbbra is a fogyasztót terheli, a főtanácsnok megállapította, hogy a fogyasztó gazdasági érdeke nem értékelhető kizárólag az árfolyamkockázat szempontjából. A szerződés egészéből következő valamennyi gazdasági előny és hátrány ugyanis csupán együttesen, a szerződéskötés összes körülményére figyelemmel vizsgálható - emelte ki.
Ha gondunk van a törlesztőkkel, érdemes megpróbálni olcsóbbra cserélni a meglévő hitelt
Ha már fizetjük egy ideje a felvett hitelt, érdemes időről időre körülnézni a piacon, hogy van-e olcsóbb, alacsonyabb kamatozású kölcsön, amivel kiválthatjuk a meglévőt. Az adósságrendezés módszerével hatékonyan csökkenthetjük törlesztőrészletünket, sőt, akár több hitelt - például hitelkártya-tartozást és folyószámlahitelt - rendezhetünk egyetlen kedvezőbb adósságrendező kölcsönnel.
- tanácsolja Veres Patrik, a Bank360 szakértője. A hitelek, hitelkártyák összehasonlítása ma már gyors és egyszerű egy kalkulátor segítségével. Ha hitelre van szükségünk, bátran használjuk ezeket a legkedvezőbb lehetőségek felkutatásához.