Pénzcentrum • 2018. október 26. 05:35
Kölcsönigényléskor szinte mindig csak a jövedelmi feltételek és a törlesztőrészlet miatt aggódunk. Pedig a hitelfelvétel során fontos tényező lehet a korunk is. Mutatjuk, hogy a hazaihitelintézeteknél milyen életkor-elvárások mellett vághatunk bele az igénylésbe.
Elegendő a jövedelmünk? Mekkora lesz a törlesztőrészlet? Milyen kamatkedvezményeket kaphatunk? Legtöbbször ilyen és ehhez hasonló kérdések foglalkoztatnak bennünket, amikor személyi kölcsönt akarunk felvenni. Abba nem is gondolunk bele, hogy más tényezők is igen nagy súllyal esnek latba, amikor a bank elbírálja a hiteligényünket.
Hitel 18 évesen? Lehetséges!
A Bank360 lapunk számára küldött statisztikáiból igen érdekes információkat nyerhetünk ki. Több olyan hazai pénzintézet is van, ahol akár 10 millió forintnyi személyi kölcsönt is igényelhetünk mindössze 18 évesen. Igaz, az ekkora összeget kínáló Budapest Banknál és K&H Banknál elvárás az igénylést megelőzően a féléves, illetve egy éves munkaviszony, továbbá társigénylőre is szükség van 21 éves kor alatt.
- árulta el a Pénzcentrum megkeresésére Veres Patrik, a Bank360 szakértője.
Ezeknél a pénzintézeteknél igényelhetünk hitelt, ha betöltöttük a 18. életévünket:
- K&H Bank
- Budapest Bank - adóstárs bevonásával 21 éves korig
- Raiffeisen Bank - adóstárs bevonásával 25 éves korig
- Cofidis
- Takarék Bank
- Provident
- UniCredit Bank
Tizenkét bankból öt kínál személyi hitelt fiatal felnőtteknek, ahol a minimum életkor 20 és 23 év közé esik. Ezeknél a pénzintézeteknél is van lehetőség adóstárs bevonására, ilyenkor pedig módosulhatnak a banki elvárások.
20-23 év a minimum elvárt életkor az
- Erste Banknál,
- OTP Banknál,
- Cetelemnél,
- Oney-nál,
- Takarék Kereskedelmi Banknál.
Legfeljebb 75 évesen a lejáratkor
Nyugdíjasok esetében is van lehetőség természetesen a hitelfelvételre, itt azt a korhatárt érdemes figyelni, amely elérésével a bank már előírhatja az adóstárs bevonását. Az általános banki gyakorlat alapján a pénzintézetek nem határoznak meg igényléshez szükséges felső korhatárt, arra azért figyelnünk kell, hogy amennyiben a futamidő lejárta előttig töltjük be a 70 vagy 75. életévünket, a bank előírhatja adóstárs bevonását.
A legalacsonyabb felső korhatár, amelyet meghaladva már adóstársra lesz szükség, 65 év volt a szakportál adatai szerint: a Takarék Kereskedelmi Bank és a K&H Bank ügyfeleinek kell 65 éves korukig befejezni a hitel visszafizetését, ha önállóan akarnak hitelt felvenni.
A jövedelem így is fontos
Legyünk akár 18 vagy 70 évesek, a bank egy dologtól nem tágít, ez pedig az igazolt jövedelmi feltétel. Legalább 3 hónapos munkaviszonyból származó, rendszeres igazolt jövedelemre van szükség 18 évesen is, akár alkalmazottak, akár vállalkozók vagyunk. A bank határozhatja meg azt is, hogy mekkora legyen az a minimum jövedelem, amelyet elvár a hiteligénylőtől.
Idős hiteligénylőktől a pénzintézet nem csak munkából származó rendszeres jövedelmet fogad el, hanem öregségi vagy rokkantsági nyugdíjat is vagy korkedvezményes ellátásról szóló igazolást, mivel ezek is az úgynevezett elsődleges jövedelemforrások kategóriájába esnek, amely alapján a bank törlesztőrészletet kalkulálhat az ügyfélnek. Fontos megjegyezni, hogy az elvárt minimum jövedelem a nyugdíjra is érvényes, ez az összeg pedig a Sberbanknál a legalacsonyabb, itt 68 000 forintot kell igazolniuk a hiteligénylőknek.
A bank szerint már felnőtt vagy?
Ha pénzre van szükséged, a korod nem akadály, és minden egyéb feltételnek megfelelsz, akkor is érdemes körültekintően választanod. Mint arról korábbi, "Pénz kéne, de azonnal? Brutál akciókat hoz a bankok kamatháborúja", illetve "Kamatháború dúl a magyar bankoknál: durva akciókkal várnak ősszel" című cikkeinkebn beszámoltunk, regeteget lehet spórolni a számunkra leginkább megfelelő konstrukció kiválasztásával. Nézzünk néhány konkrét példát!
Kalkulátorunkban elsőre 400 ezer forintos hitelösszeget, és 36 hónapos futamidőt adtunk meg. A törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 13 070 forintos törlesztőrészlettel az MKB Bank nyújtja (THM 14,23%), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 13 123 forintos törlesztőt (THM 11,73%) ígérő ajánlata sem. Emellett érdemes még megemlíteni a K&H Bank, a Cetelem, valamint a Raiffeisen Bank konstrukcióját is.
Elvégeztük a kalkulációt 2 millió forintos hitelösszeg, és 72 hónapos futamidővel is. Ez esetben a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót a K&H Bank nyújtja, náluk 34 571 forintos törlesztőt ígér a 8,27%-os THM; de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank ajánlata sem, amely esetében 34 947 forintos törlesztővel számolhatunk havonta. Emellett érdemes még megemlíteni a Raiffeisen Bank, az MKB Bank, a Budapest Bank, valamint az ERSTE Bank konstrukcióját is.