Pénzcentrum • 2018. július 19. 11:32
Az utóbbi hetek, hónapok során már több banknál is megfigyelhető volt, hogy a kamatkörnyezet meginduló emelkedésének hatására a jelzáloghitelek kamatai is növekedtek. Ez a tendencia megfigyelhető a rövid és a hosszú kamatperiódusú jelzáloghiteleknél is. Azonban vannak kivételek is: van olyan bank, amely éppen a napokban csökkentette fix lakáshitelének törlesztőjét.
Július 12-től 0,7 százalékponttal alacsonyabb a Raiffeisen Bank 10 éves futamidejű, végig fix kamatozású hiteleinek, valamint a 10 éves kamatperiódusra fixált kamatozású hiteleinek a kamata - szúrta ki a Pénzcentrum. Egy ilyen változás korábban még nem keltett volna különösebb feltűnést, az utóbbi néhány hétben azonban már inkább az volt megfigyelhető, hogy a bankok emelik a hitelek kamatait. Hogy csak egy példát említsünk: az OTP Bank július 15-től több, legalább 5 évre fixált hiteltermékének is megemelte a kamatát (az emelés 0,5 százalékpontos az 5 évre, illetve 0,2 százalékpontos a 10 és 20 évre fixált hitelek esetében). Ehhez képest pedig némileg meglepő lehet, hogy a Raiffeisen ezzel ellenkező döntést hozott.
Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy a csökkentés ellenére is van olyan bank, amely a szóban forgó banknál olcsóbban kínál 10 évre rögzített kamatperiódusú lakáshitelt. A Pénzcentrum kalkulátorával elvégzett számításunk alapján - 10 millió forintos hitelösszeggel és 10 éves futamidővel számolva - például a K&H Bank jelzáloghitele még mindig kedvezőbb. 20 éves futamidő esetén pedig - de ugyancsak 10 év fixálás mellett - a Budapest Bank, az UniCredit Bank és az Erste Bank is képes alacsonyabb THM-mel ajánlatot adni.
Vannak más újdonságok is
További újdonság - illetve a fix kamatozású hitelek térnyerésének újabb jele -, hogy július 16-tól 15 évre is fixálhatjuk jelzáloghitelünk kamatozását az Erste Banknál. A 15 éves fixálás elérhető a piaci kamatozású, illetve a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelek esetében is. A lépés persze nem túl meglepő, hiszen a Magyar Nemzeti Bank (MNB) régóta igyekszik a hosszabb kamatperiódusú, fix hitelek felé tolni a lakosságot, és erre értelemszerűen reagálnak a bankok is.
Ezt persze kénytelenek is megtenni, hiszen az idei év nagy újdonsága, hogy már a lakosság is egyre nagyobb arányban keresi ezeket a fix, kevésbé kockázatos termékeket. Bár a meglévő hitelállományon belül még mindig jelentős, közel 60 százalékos a változó kamatozású hitelek aránya, ugyanakkor az idei évben kihelyezett új hiteleken belül már a fixáltak voltak többen. 2018 első 5 hónapjában 314 milliárd forint értékben kötöttek lakáshitel-szerződéseket a bankok, amelyből a változó kamatozású szerződések csak 76 milliárd forintot tesznek ki.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Ez mindenképpen pozitívum, hiszen a változó kamatozású hitelek esetén a kamatok emelkedése nagyon gyorsan maga után vonja a törlesztőrészletek emelkedését is, ellenben egy fix hitel - főleg, ha az legalább 10 évre fixálva van - már nagyobb eséllyel képes átívelni egy válságos időszakot is. A számok alapján pedig úgy tűnik, hogy ezzel egyre több ügyfél van tisztában, és vesz fel tudatosabban lakáshitelt.