HRcentrum • 2018. június 15. 18:00
Ma tette közzé az Európai Bizottság a munkaerőköltség indexének 2018-as első negyedévi adatait, amelyből kiderült, hogy az elmúlt egy évben az EU-s tagállamok mközött Magyarországon nőtt a harmadik legmagasabb mértékben a munkaerőköltség. Ez ráadásul kizárólag a fizetések emelkedésének köszönhető, hisz a munkát terhelő adók mértéke csökkent.
Az Európai Bizottság statisztikai főigazgatóságának (Eurostat) munkaerőköltség indexének (LCI) 2018-as első negyedévi értéke alapján 9,8 százalékkal nőtt hazánkban egy év alatt a munkaerő költsége a szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint. Ez ráadásul úgy jött össze, hogy a munkát terhelő adók és járulékok összköltsége 0,8 százalékkal csökkent, a növekedés tehát kizárólag a bérek növekedésének volt köszönhető. A 9,8 százalékos adat alapján Magyarországon nőttek a harmadik legnagyobb mértékben a munkaerőköltségek az EU-ban, hazánkat csak az abszolút első Románia és a második Lettország előzték meg, sorrendben 12,9 és 10,7 százalékos értékkel.
A lista másik végén Finnország, Olaszország és Porugália kullognak, a finneknél 1,2 százalékkal nőttek csak a bérkölttségek, az olaszoknál 0,3 százalékkal, Portugáliában pedig csökkentek 0,4 százalékkal. Ha a számok mögé nézünk, akkor azt látjuk, hogy Finnországban ez az alacsony érték részben annak köszönhető, hogy csökkentek a munkát terhelő adók és járulékok, Portugáliában viszont a bérek is csökkentek, 0,4 százalékkal.
Hazánk szempontjából még érdekes megvizsgálni, hogy mi történt az LCI-indexszel a 2012-es indulása óta. A teljes munkaerőköltség 133,7 százalékkal, több mint duplájára emelkedett, ugyanakkor a bérköltség ezt meghaladva 144,5 százalékkal nőtt, míg az adóteher ezt jelentősen alulmúlva, csupán 97,6 százalékos mértékben növekedett. Ez azt jelenti, hogy a vállalatok által munkaerőköltségre elköltött összegnek nagyobb része marad most a munkavállalóknál, mint 2012-ben.